TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerMalta'da EğitimAkdeniz’in İncisi MALTA
Akdeniz'in İncisi MALTA

Akdeniz’in İncisi MALTA

Bugün, Malta’nın rahat yaşam tarzı, iklimi ve denizi onu tercih edilen bir tatil noktası haline getirmiştir. Ayrıca Malta Adaları, eşsiz kireçtaşı duvarları, doğal limanları, berrak kristal suları ve güzel sahil şeridi gibi doğal güzellikleri ve Malta kültürünün kalbinde kökleşmiş folklor ve gelenekleriyle de övünür.

Akdeniz’in ortasında, Avrupa ve Kuzey Afrika’nın ortasında 3 ana adadan oluşan Malta takımadaları yer alır. Malta (en büyük ada), Gozo ve Camino’nun 316 km²lik bir yüzölçümü vardır. Bu üç ada içinde, Malta yönetim ve ticari aktivitelerin göbeği olarak sayılır. İkinci büyük ada olan Gozo, daha kırsal, balıkçılık, turizm, el sanatları ve tarım üzerine gelişmişken, Camino’da ise ikamet oldukça azdır.

Stratejik coğrafi konumu ve mükemmel limanları sayesinde Malta, dünyanın denizci güçleri tarafından her zaman ilgi çekici bulunmuştur. Bunun sonucunda da, Malta, Fenikelilerden başlayıp, İngilizlerle sona ererek birçok yabancı güç tarafından yönetilmiştir. Böylece, Malta, adanın tarihi, arkeolojik ve kültürel mirasını zenginleştiren çeşitli kültürlerle sürekli olarak temas halinde olmuştur. Malta, Mısır’ın piramitlerinden ve İngiltere’nin Stonehenge’inden bile eski olan tarih öncesi tapınaklarıyla 7000 yıllık tarihiyle övünür.

Bugün, Malta’nın rahat yaşam tarzı, iklimi ve denizi onu tercih edilen bir tatil noktası haline getirmiştir. Ayrıca Malta Adaları, eşsiz kireçtaşı duvarları, doğal limanları, berrak kristal suları ve güzel sahil şeridi gibi doğal güzellikleri ve Malta kültürünün kalbinde kökleşmiş folklor ve gelenekleriyle de övünür.

Geçen yıllar boyunca, Malta ekonomisi değişim yaşamıştır- adalar, imalata dayalı ekonomiden hizmete yönelik bir sanayiye geçmiştir. Hizmet sektöründeki büyüme, Malta’da bulunan insan kaynaklı potansiyele ve önemli bir bölgedeki stratejik konumundan dolayıdır. Geçen yıllarda, istikrarlı büyüme, özel finans, bilgi ve iletişim teknolojisi ve turizm hizmetlerindeki gelişimden kaynaklandığı kaydedilmiştir. Böylece Malta konumunu aktarma, finansal hizmetler ve bilgi ve iletişim teknolojisini sağlama alanında temel bir merkez haline gelerek güçlendirmekte ve bölgede lider olma çabasıyla öne çıkmaktadır.

Malta’nın iklimi tipik bir Akdeniz iklimidir- güneşli, sıcak ve kuru bir yaz, ılık ve seyrek yağışlı bir sonbahar ve kısa, serin ve yeterince yağışlı bir kış. Kış ortasındaki ortalama güneşli saatler 5-6 saat arasındadır. Ilıman bir iklim olsa da, kışlar kısa soğuk dönemlerle birlikte nemli ve yağmurlu geçer.

Malta’da iki resmi dil vardır: Maltaca ve 160 yılı geçen bir süre sonunda sona eren bir İngiliz yönetiminin mirası olarak İngilizce. Malta 1964’te bağımsızlığını kazanmış, 1974’te bir cumhuriyet olmuş, Mayıs 2004’te ise Avrupa Birliği üyesi olmuştur. Ağırlıklı olarak Katolik olsa da, Malta Anayasası inanç ve cemiyet özgürlüğünü garanti eder.

Malta, bu küçük ülkeye izlerini bırakmış değişik kültürlerden etkilenerek olağanüstü geçmişinin çoğunu korumuş olan müstesna bir adadır. Malta, Gozo ve Camino, Akdeniz bölgesinin tipik sıcaklığı ve doğallığına sahip insanlarının misafirperverlik ve cömertliği ile meşhur adalardır.

Malta’da İngilizce öğrenimi, sadece İngilizce dil eğitiminden çok daha fazlasıdır- Akdeniz’in dönüm noktasında bulunan ve resmi dillerinden birinin İngilizce olduğu dünyanın en iyi adalarından birinde yaşayacaksınız ve deneyim kazanacaksınız. Malta’nın İngilizce öğretimiyle ilgili önemli bir tarihi vardır ve uluslararası standartlarda eğitim almış büyük, canlı ve profesyonel İngilizce öğretim toplumuyla oldukça övünür.

Eğer bir açık hava kaşifiyseniz, Malta öğreniminiz için harika bir yer. Malta ve Gozo adaları uluslararası öğrencilere sonsuz bir açık hava aktivitesi olanağı sunar: sualtı dalışı, tapınak gezmesi, yelkencilik, ata binme, şnorkelle dalma, kano, rüzgar sörfü, go-cart, yürüyüş, kamp, tırmanma, jet-ski, su kayağı, yamaç paraşütü, golf, uçurtma sörfü ve daha niceleri.
Bağımsız okulların çok benzer bir müfredatı olmasıyla beraber kendi özel uzmanlık alanları da bulunur.

Malta’daki okulların çoğu, gezegenin en eski tapınaklarına gezi düzenlemekten adalardaki en çılgın disko ve gece kulüplerine gitmeye kadar çeşitli kültürel etkinlikler düzenlerler. Gezmek ve eğlenmek için gök mavisi deniziyle altın kumlu güzel kumsallara ve birçok tarihi yerlere gidebilir, bir tekneyle Malta’nın görülecek yerlerinin tadını çıkarabilir ve yurtdışında okurken Malta’nın ünlü gece hayatını deneyim edebilirsiniz.

Birçok okul aktivitesi ders saatlerinin sonrasında ya da hafta sonunda düzenlenir, böylece öğrencilerin haftalık dersleri etkilenmez.

Aşağıda Malta ülkesi ve uluslararası bir öğrenci olarak yurtdışında eğitim hakkında genel bilgiler bulunuyor:

  • Yüzölçümü: 321 km² (125 mil²)
  • Dil: Maltaca ve İngilizce
  • Millet: Maltalı
  • Nüfus: 395,400
  • Din: Çoğunluk Roma Katoliği
  • Başkent: Valletta (nüfus: 95,000)
  • Yönetim: Parlamentoya ait demokrasi
  • Sağlık tehlikesi: Yok
  • Elektrik: 240V, 50Hz
  • Ölçü sistemi: Metrik sistem
Etiketler

info@turkishstudent.com.tr

Yorum yok

Yorum Yap