TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerFransa'da EğitimFransa’da Konaklama
Fransa'da Konaklama

Fransa’da Konaklama

Fransa’da herkese açık iki kira yardımı mevcuttur…

Fransa’da aylık yardım şeklinde iki kira yardımı olanağı bulunmaktadır. Bu yardım olanakları her milliyetten bütün öğrencilere açıktır. Bu yardımların miktarı öğrencinin gelirlerine, ikamet türüne ve oturduğu yerin kirasına göre belirlenmektedir. Bu yardımlar Kira Yardımı (Allocation de Logement) ve APL’dir (Kişiselleştirilmiş Kira Yardımı). Bu yardımlar Aile Yardım Sandıkları (CAF) tarafından verilir.

Üniversite Yurdunda Kalmak…

Bu yurtlar Fransa’nın her yerinde makul fiyatlarla (aylık 120–300 Avro) kiralık odalar ve stüdyo daireler verirler. Okul ve Üniversite İşleri Bölge Merkezleri -CROUS- tarafından yönetilen bu yurtlar bazı sosyal kriterler göz önünde bulundurularak verilirler. Fransız Hükümeti’nden burs alan öğrencilere öncelik tanınır. Milliyeti ne olursa olsun yabancı, burssuz bir öğrencinin Paris’te böyle bir yurt bulma şansı hiç yoktur (300 000 öğrenci için sadece 2000 yer bulunmaktadır).

Özel kira sektörünün sunduğu olanaklara bakınız.

Metrekareye göre aylık kira ücretleri yaklaşık Paris’te 15 Avro, Paris dışında ise 7 Avrodur. Fransa’da özel öğrenci konutları giderek artmakta ve buralarda öğrencilere möbleli, temel ihtiyaç donanımına sahip ve kafeterya, çamaşır yıkama odaları, televizyon salonu gibi ortak kullanım alanlarının bulunduğu stüdyolar kiralanır. Bu tür bir stüdyonun kirası Paris dışında 460–700 Avro, Paris’te 550–700 Avro arasında değişir.

Devlet yurtları ve özel yurtlar dışında, bir stüdyo veya ev kiralamak için ya doğrudan doğruya ev sahibi ya da onun temsilcisi (emlakçı) ile kontrat “kira sözleşmesi” imzalamak zorunludur.

Kira sözleşmesi imzalanmadan önce ödeme gücünüzü (en az üç aylık kira miktarına eşit bir gelir sahibi olmak) belgelemeli ve kira bedelinin iki katına eş değer bir teminat göstermelisiniz.

Kiralık ev ve stüdyoların bilgisi gazete ilanları yoluyla emlakçılardan veya doğrudan doğruya ev sahiplerinden öğrenilebilir.

Bazı durumlarda kurumlar veya CROUS’ların elinde öğrencilere vermek üzere boş kiralıklar bulunabilir.

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.