TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim

Uzaktan eğitim dereceleri, yurtdışında tam zamanlı eğitim masrafının karşılanamamasından veya herhangi bir başka sebepten dolayı hem arz hem de talep açısından artmaktadır. Bu konudaki sorularınızı cevaplıyoruz.

Uzaktan Eğitim nedir?

Uzaktan eğitim, eğitim veren kurumdan fiziksel anlamda uzakta olarak alınan bir eğitim şeklidir. Öğrenci ve öğretmenin bulunduğu ülke sınırları veya eğer bunu seçmenizin sebebi yurt dışında okumak ise bulunduğunuz saat dilimi farklı olabilir; uzaktan eğitim veya internet üzerinden eğitim alan öğrencinin diğer şehirlerden ve muhtemelen ülkelerden sınıf arkadaşları olacaktır.

Muhtemelen engelli öğrenciler uzaktan eğitim derecesini daha pratik olarak görürken, diğerleri de finansal sebeplerden dolayı uzaktan eğitimi bir seçenek olarak değerlendirebilir. Bazıları ise sadece kampüsteki üniversite hayatının kendilerine göre olmadığını düşünebilir. Bir öğrencinin geleneksel bir sınıf ortamına girmeden, internet ve video konferans gibi iletişim teknolojileriyle Lisans derecesi, Master derecesi, Doktora (PhD) programı veya bir MBA için uzaktan eğitim derecelerinden birine kayıt olması için birçok sebep var.

Program sunuş yöntemleri değişkendir. Bazı kurslar öğrencinin ödevlerini internet üzerinden yapmasını ve sınavlar sırasında belirlenen yerel bir ortamda yer almasını gerektirirken, diğerleri öğrencinin ödevleri internet üzerinden tamamlamanın yanı sıra haftalık derslere katılmasını gerektirebilir.

Uzaktan eğitim programlarını kimler sunuyor?

Lisans dereceleri, Master dereceleri ve Doktora (PhD) programları için uzaktan ve internet üzerinden eğitim programları son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır. Bunu sunan kurumları yazmak oldukça uzun bir liste yapacaktır. Çoğu mezun, geleneksel üniversite derecelerini tamamlamak için iki seneliğine işinden feragat edecek zamana veya paraya sahip olmadığından internet üzerinden alınan hukuk dereceleri ve MBA’ler de oldukça revaçta.

Uzaktan eğitim derecelerine geleneksel üniversite dereceleri kadar değer veriliyor mu?

Eğer uzaktan eğitim dereceniz University of London gibi tanınmış bir okul tarafından akredite edilmişse, sizin derecenizde herhangi bir derece kadar iyidir. Ancak eğitim alacak kişi olarak dikkat etmeniz gereken husus: bütün uzaktan eğitim kursları akredite edilmiş değildir ve çoğu okul sadece kolay yoldan para kazanmaya çalışmaktadır.
Eğer seçtiğiniz uzaktan eğitim kurumu ABD’de yer alıyorsa, Birleşik Devletler Eğitim Bakanlığı (USDE) veya Yüksek Öğrenim Akreditasyonu Konseyi (CHEA) tarafından onaylanıp onaylanmadığını kontrol ediniz. Eğer iki taraftan da onay almışsa bu daha da iyi demektir.

Bir derece seçmeden önce tercih edeceğiniz okulun itibarını değerlendirmeniz çok önemlidir. İşverenlere seçiminiz hakkında ne düşündüklerini sorun ve eğer mümkünse, derece hakkında size gerçekçi bilgiler verebilecek bir mezun bulun.

Uzaktan eğitim derecesini tamamlamak ne kadar sürer?

Bu derecenize göre değişir! Örneğin, ortalama bir uzaktan MBA eğitimi veren kurum öğrenciye programı tamamlaması için 3-4 yıl verir. Çoğu akredite edilmiş okul, programın tamamlanması için belirli bir zaman verir. Bunu tercih edeceğiniz kurumu incelerken öğrenebilirsiniz.

Uzaktan eğitim, kampüste alınan derecelere göre daha mı ekonomiktir?

Uzaktan eğitim birçok açıdan mükemmeldir ancak her zaman fiyat olarak en uygun olmayabilir. Nitekim bu sizin okul seçiminize bağlıdır. Örneğin Londra, Paris, New York ve Tokyo gibi bazı belirli şehirlerde yaşam maliyeti çok fazladır, yani eğer pahalı bir şehirde uzaktan eğitim almayı seçerseniz, tasarruf edebilirsiniz. Seyahat harcamaları, kira ve diğer ihtiyaçlar da gerekli olmayacaktır. Bütün bunlarla beraber eğitim yinede pahalı olabilir; çünkü ders için gerekli olan tüm malzemeler (bilgisayarlar, yazılımlar vb) ve ders kitaplarını almak zorunda olacaksınız.

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.