TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeSınavlarGREGRE – Graduate Record Examination
GRE - GRADUATE RECORD EXAMINATION

GRE – Graduate Record Examination

GRE® , lisansüstü programlara giriş kapınız ve kariyer yolunuzda attığınız önemli bir ilk adımdır.

Sınav iki farklı başlık altında uygulanmaktadır.
GRE General Test ( Genel Test)
GRE Subject Test ( Alan Testi)

GRE General Test; genel kapsamlı bir sınav olup GRE sınavı kabul koşulu olarak belirlenmiş olan tüm yüksek lisans ve doktora programlarına başvuran öğrenciler tarafından alınması gerekmektedir.

GRE Subject Test; 8 farklı bilim alanında lisansüstü öğrenim görmek isteyenlerin, seçtikleri alandaki yeterliliğini ölçmek için yapılmakta, bazı öğretim kurumları General Test ile birlikte Subject testin de alınmasını istemektedir.

Lisansüstü programlar ve işletme okulları, lisansüstü düzeyinde çalışmaya hazır olup olmadığınızı anlamak için GRE® sonuçlarını kullanırlar. GRE® Genel Sınavı, herhangi bir belirli alana ait olmaksızın, sözel mantık, sayısal mantık, eleştirel düşünme ve analitik yazma becerilerini ölçer.

  • Analitik Yazma — eleştirel düşünme ve analitik yazma becerilerini, özellikle de sınava girenlerin karmaşık fikirleri açıkça ve etkin bir şekilde ifade edip edemediklerini ölçer
  • Sözel Mantık — Sınava girenlerin yazılı materyalleri analiz edip değerlendirme becerilerine odaklanarak okuduğunu anlama becerilerini ölçer
  • Sayısal Mantık — Aritmetik, cebir, geometri ve veri analizi gibi temel becerilere odaklanarak problem çözme yeteneğini ölçer

Bu sınava kim, neden girer? 
Her yıl, yaklaşık 230 ülkeden 600.000 lisansüstü eğitim öğrenci adayı GRE® Genel Sınavı’na girer. Farklı ülkelerden gelen adaylar çeşitli eğitim geçmişlerine sahiptirler ve GRE® Genel Sınavı bu çeşitli nitelikleri karşılaştırmak için tek ortak ölçme yöntemidir.

GRE® sonuçları, lisans derecesi notlarına, referans mektuplarına ve lisansüstü eğitim için gerekli diğer belgelere ek olarak lisansüstü program kabul süreçlerinde ve kurumlar tarafından kullanır.

Sınavın kabul görüldüğü yerler nelerdir?
GRE® Genel Sınavı, 3.200’den fazla lisansüstü program ve işletme okulunun yanı sıra bu okulların bünyesindeki bölümler ve bilim dalları tarafından da kabul edilir.

GRE® Genel Sınavına Ne Kadar Sıklıkla Girebilirim?
Yılda en fazla 5 defa sınava girilebilinir. Her bir sınavdan sonra 2 ay ara vermek gerekir.

GRE®  Genel Sınavın sonuçları ne kadar süre geçerlidir?
GRE®  Genel Sınavın sonuçları bir yenisini almadığınız takdirde 5 yıl geçerlidir.

GRE® sınavına girmenin maliyeti nedir?
GRE® Genel sınavının maliyeti dünyanın her yerinde 195 ABD dolarıdır. Ödeme seçenekleri ve olası vergilerle ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için http://www.takethegre.com/gre-outside-the-us  adresini ziyaret ediniz.

GRE® sınavına ne zaman girebilirim?
GRE® Genel Sınavı bilgisayarlı ortamda yapılır ancak bazı ülkelerde sınırlı tarihlerde yazılı sınav şeklinde yapılmaktadır. Yıl boyunca her ayın ilk üç haftası GRE sınavına girmek için kayıt olabilirsiniz ancak yoğun dönem olan Kasım – Ocak arası kalabalık test zamanlarında erken kayıt olmaya özen gösterin.

Sınava nerede kayıt olabilirim?
GRE® Genel Sınavı,  Educational Testing Service (ETS) tarafından uygulanmaktadır.Yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve daha birçok ülkede bilgisayar-tabanlı sınav merkezlerinde gerçekleştirilir. Bilgisayar tabanlı sınavın mümkün olmadığı bölgelerde sınavı kağıt üzerinde gerçekleştiren sınav merkezleri de vardır. Sizin yaşadığınız yerde hangi sınav formatının var olduğunu öğrenin www.ets.org

Sınav Başvuru Merkezi :
Educational Testing Service,
P.O.Box 6000 Princeton,
NJ 08541-6000, U.S.A.
Tel: 609-771-7670, Fax: 609-771-7906

Türkiye’de GRE® Genel Sınavına nerede girebilirim?

ANKARA ;  Türk Amerikan Derneği ( TURKISH-AMERICAN ASSOCIATION)
Cinnah Caddesi 20, Kavaklıdere, Ankara

İSTANBUL;  Bilge Adam,
Zeytinlik Mahallesi Fişekhane Cad No:14 Bakırköy, İstanbul

İZMİR; Türk Amerikan Derneği ( TURKISH-AMERICAN ASSOCIATION)
Alsancak, 1379 Sokak NO: 39 İzmir

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.