TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeSınavlarHangi sınavı tercih etmeli: IELTS veya TOEFL?
Hangi sınavı tercih etmeli: IELTS veya TOEFL?

Hangi sınavı tercih etmeli: IELTS veya TOEFL?

Eğitim amaçlı yurt dışına giden öğrenci sayısı her geçen gün artmakta ve bu gelişme uluslararası geçerliliği olan İngilizce dil seviyesi sınavlarına ihtiyacı da beraberinde getirmekte. Global anlamda en fazla geçerliliği olan iki sınavdan biri IELTS (International English Language Testing System) diğeri ise TOEFL’dır. (Test of English as a Foreign Language)

Geçerlilik:

Adaylar, hangi sınava girecekleri konusunda karar verirken en belirleyici faktör sınavın kabul edilirliğidir. Birkaç yıl öncesine kadar genel düşünce Amerika’ya gitmeyi planlayanların TOEFL, İngiltere v.b ülkelere gitmeyi planlayanların IELTS alması gerektiği şeklinde idi fakat bu durum artık geçerliliğini kaybetti. Özellikle son yıllarda Amerika’daki üniversitelerin IELTS’i de kabul etmesi ile birlikte bu sınav ile Amerika’ya giden öğrenci sayısı da her geçen gün artmaya başladı. Her iki sınavda 100ün üzerinde ülkede binlerce kurum tarafından kabul edilmektedir. Bu konuda ilgili kurum ile iletişime geçerek hangi sınavdan hangi notu kabul ettiğini öğrenmek ilk yapılması gereken şeydir.

Sınav İçeriği:

Her iki sınav da içerik olarak dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşur. TOEFL, ülkemizde internet üzerinden Computer Based uygulanan bir sınavdır ve TOEFL IBT olarak adlandırılmakta. IELTS ise Paper Based (kağıt kalem ile) yapılır. Bu noktada önemli olan adayların sınavı bilgisayarda mı yoksa kağıt kalem uygulaması ile mi almak isteyeceğidir. Özellikle ülkemizdeki eğitim ve sınav sistemimizin Papar Based uygulamaya dayanmasından dolayı, adaylar için bu uygulama daha avantajlı olabilir. İnternet bağlantısında yaşanabilecek olası sıkıntılar da adaylar için sorun olabilmekte.

Sınav Tarihleri ve Şehirler:

Öğrenciler için bir diğer önemli nokta ise sınav tarihlerinin sıklığıdır. Ülkemizde TOEFL İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 14 farklı şehirde, çeşitli test merkezlerinde ayda 3-4 kez uygulanmaktadır. IELTS ise British Council tarafından İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da ayda 2-3 kez yapılmaktadır. IELTS için bu dört il dışında yaşayan adayların sınavı almak için seyahat etmesi gerekmektedir.

TOEFL’ın birçok ilde yapılabilmesi avantajdır fakat Computer Based bir sınav olduğu için ve aday sayısı test merkezinin bilgisayar sayısı ile sınırlı olduğundan özellikle yoğun dönemlerde yer bulma sıkıntısı yaşamamak adına erken başvuru yapmak gerekebilir.

IELTS’de ise planlanan tarihin başvuru süresi geçmediği sürece sınav başvurunuzu yapabilirsiniz. Fakat erken başvuru yapmak aday için avantaj olabilir. Çünkü başvuru onaylandıktan sonra adaylara gönderilen giriş kodu ile on-line hazırlık kursu ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Bu sebeple başvuru ne kadar erken olursa aday, yaklaşık 30 saatlik bir kurs içeriğine denk gelen bu çalışmadan sınava kadar istediği kadar faydalanabilir.

Konuşma Bölümü:

IELTS ve TOEFL’ın bir diğer farkı da konuşma (Speaking) bölümünün uygulama şeklidir. TOEFL’da konuşma bölümü, adayın kulaklıktan belirtilen konu hakkında mikrofon aracılığı ile belirli bir süre dahilinde bilgisayara konuşması şeklinde uygulanır. Adayın karşısında konuşabileceği kimse yoktur ve kendisi konuşma bölümünü yapıyorken yanındaki diğer aday yazma v.b başka bir bölümü yapıyor olabilir. IELTS’de ise “face to face” yani yüz yüze görüşme yapılır. Dinleme, okuma ve yazma bölümlerine tüm adaylar aynı anda başlayıp aynı anda bitirdikten sonra konuşma bölümü konusunda uzman eğitmen tarafından “one to one” birebir uygulanır.

Puanlama:

Internet Based TOEFL’da (IBT) puanlama 120 üzerinden yapılır. Her bölüm kendi içerisinde 30 puan üzerinden hesaplanır. IELTS’de ise puanlama 1-9 aralığında yapılır. Her bölüm 1-9 aralığında değerlendirilir ve tüm bölümler dikkate alınarak Genel Puan (Overall Band Score) tam veya buçuklu olarak hesaplanır. (6.0-6.5 gibi)

Sonuçların Açıklanması:

TOEFL sınav sonuçları 15 iş günü içerisinde açıklanır ki bu yaklaşık 3 haftaya karşılık gelmektedir. IELTS sınav sonuçları ise sınav tarihinden sonraki 13. gün açıklanmaktadır. Her iki sınav da 2 yıl geçerlidir.

İletişim:

TOEFL sınavının global uygulayıcısı ETS’nin Türkiye’de ofisi yoktur. Sınav hakkında detaylı bilgi almak için www.ets.org web sitesini ziyaret edebilir veya sitede belirtilen saatlerde 1 609 771 7100 (New York) numaralı telefonu arayabilirsiniz.

IELTS için ise 0 212 355 5657 numaralı telefondan British Council Sınavlar Departmanı sabah 10.00-12.00 öğleden sonra 14.30-16.30 arasında arayarak sorularınıza cevap alabilirsiniz. Ayrıca www.britishcouncil.org.tr adresinden de detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İyi şanslar…

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.