TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerAmerika'da EğitimEnglishUSA sunar: ABD’de İngilizce Eğitimi
EnglishUSA Sunar: ABD’de İngilizce Eğitimi

EnglishUSA sunar: ABD’de İngilizce Eğitimi

Neden ABD’de İngilizce Eğitimi?

Belki ülkenizde, lisede veya özel dil okulunuzda İngilizce eğitimi aldınız. Bunlar başlangıç için çok iyi seçimler. Bir sonraki adım, İngilizcenizi geliştirmek için İngilizce konuşulan bir ülkeye giderek İngilizcenizi geliştirmek. Bu öğrenmenin en hızlı yoludur! Her gün İngilizce okuyup konuşacağınız İngilizce konuşulan bir ortamda olacak ve günlük hayatınızda İngilizce konuşma ihtiyacı duyacaksınız.

ABD’deki eğitim sistemi, dünya çapında genellikle “altın standart” olarak adlandırılır. Bu nedenle birçok öğrenci üniversite ya da yüksek lisans eğitimini ABD’de almak ister. Eğer eğitiminize ABD’de devam etmek istiyorsanız, İngilizceyi de orada öğrenmek oldukça mantıklı olacaktır.

İngilizcenizi geliştirmenin yanında Amerikan hayatını ve kültürünü de öğreneceksiniz. Başlarda çok farklı ya da garip gelmeyebilir, ne de olsa filmlerden ya da televizyondan Amerika’nın nasıl bir yer olduğunu gördünüz. Ama sakın bildiğinizi sandığınız şeylere aldanmayın! Başka bir ülkede yaşamak oldukça zorlu olabilir. Bu, İngilizcenizi pratiğe dökerken ülke hakkında yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olur.

Bir İngilizce program seçmek

ABD büyük bir ülkedir ve seçim yapabileceğiniz yüzlerce İngilizce program bulunmaktadır. Sonrasında size EnglishUSA’nın nasıl yardımcı olabileceğiniz anlatacağız ama önce seçim yaparken neler düşüneceğinizi açıklayan birkaç noktayı gösterelim.

Ne tür bir kurs istiyorsunuz? ABD’de çok çeşitli kurs tipleri var, kendi ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçmek isteyeceksiniz. Genel İngilizce veya Amerikan kültürü ve konuşma İngilizcesi öğreten kurslar bulunuyor. Bazıları, üniversite eğitiminde akademik amaçlar için İngilizceye odaklanıyor. Ayrıca sizi üniversite eğitiminize başlamaya hazırlayan üniversite hazırlık ve “geçiş” programları da var.

Eğer bir Amerikan üniversitesinde eğitim almak istiyorsanız, TOEFL veya IELTS sınavlarından iyi bir puan almış olmanız gerekir. Alacağınız herhangi bir İngilizce kursu (özellikle akademik odaklı İngilizce kursları) sınav puanınızı yükseltmenizde yardımcı olur. Size dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinizi geliştirmede yardımcı olur; bu beceriler sınavda başarılı olmanız için tam da gerekli olan becerilerdir. Ayrıca, iyi puan almanızı sağlayacak sınav tekniklerini öğreten kurslar da bulunuyor.

Akademik İngilizcenin yanında, işletme ve diğer mesleki amaçlar için tasarlanmış kurslarda yer alıyor. Bunlar arasında hukuk için İngilizce ve tıp için İngilizce sayılabilir. Son zamanlarda ABD’deki programlar, STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) için İngilizce kursları geliştirmeye başladılar.

Nerede olmak istiyorsunuz? Bir Amerika haritasına bakın ve düşünün. Doğu kıyısıyla Batı kıyısı ve orta ABD arasında büyük farklılıklar vardır. Ülkenin kuzeyiyle güneyi arasında da farklılıklar bulunur. Ülkenin her bölgesinde sevebileceğiniz yerleri bulmak için interneti kullanın.

Sonrasında eğitim alacağınız yerin büyüklüğüne karar vermek isteyeceksiniz. Tüm hareketliliği, canlılığı, trafiği ve gökdelenleriyle büyük bir şehri mi istersiniz? Yoksa daha sessiz ama gezmesi daha kolay bir küçük kasabayı mı? Bunu düşünürken her bölgenin kültürel ve eğlence fırsatlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Genellikle şehirlerde daha fazla müze olur, ama küçük kasabalar kayak bölgelerine daha yakın olabilir! Sevdiğiniz yaşam tarzını ve sizin için neyin daha önemli olduğunu düşünün.

Konaklama seçeneklerinizi düşünün. Eğitiminiz boyunca nerede kalacaksınız? İngilizce programların sunduğu konaklama türlerini incelediğinizden emin olun. Çok çeşitli seçenekler olabilir. Eğer program bir üniversite kampüsündeyse, öğrenci yurtları veya öğrenci konutları olabilir. Aile yanı konaklama (ev sahibi aile ile) da oldukça yaygındır. Size Amerikan evinde İngilizce pratik yapma fırsatı verir ve ABD’de aile hayatının nasıl olduğunu öğrenmenizi sağlar. Bazı öğrenciler ise, özellikle uzun dönemli eğitimler için ekonomik seçim olan tek kişilik ya da paylaşımlı daireleri seçerler.

Diğer önemli noktalar neler? ABD’de yüzlerce İngilizce program bulunmaktadır ve maliyet açısından çok çeşitlidir. Maliyet tabi ki çok önemlidir ama nerede eğitim alacağınızı seçerken belirleyici faktör olmamalıdır. Şöyle bir deyiş vardır: “ödediğinizin karşılığını alırsınız”. Bu İngilizce programları için de geçerli olabilmektedir. Seçiminizi yapmadan önce programın diğer bütün özelliklerini de göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Diğer bir önemli nokta, gelecek eğitiminiz olabilir. Eğer planlarınız arasında ABD’de lisans veya yüksek lisans eğitimi de bulunuyorsa, bir üniversite kampüsünde, hatta belki de girmek istediğiniz üniversitede, sunulan programlardan birini seçebilirsiniz. Daha önceden belirttiğimiz gibi birçok İngilizce programı üniversite eğitimine “köprü” veya “geçiş” programları sunmaktadır. Diğer yandan eğer İngilizcenizi mesleki veya kişisel sebeplerden dolayı geliştirmek istiyorsanız, sevdiğiniz herhangi bir özellik için bir program seçebilirsiniz!

EnglishUSA size nasıl yardımcı olur?

ABD’de 360’tan fazla EnglishUSA üyesi program bulunuyor. Bu programların hepsi akreditelidir; yani yüksek kalite standartlarına sahiptir. Bunun anlamı, size verdiğiniz paranın karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı karşılayacak ve sizi hedeflerinize ulaştıracak, yüksek kalitede bir İngilizce kursu alacaksınız!

EnglishUSA üye programları, genel İngilizcenin yanında; akademik ve mesleki eğitimler, üniversite ve sınav hazırlık, kültür ve iletişim gibi birçok spesifik konuda uzman İngilizce programları da sunmaktadır. Bu programlar ABD çapında heyecan dolu büyük şehirlerden, samimi küçük kasaba yerleşimlerine kadar her yerde, üniversite ve yüksekokul kampüslerinde veya kampüs dışındaki yerlerde bulunur. Konaklama seçenekleri arasında kampüs için öğrenci yurtları, kampüs dışı öğrenci evleri ve aile yanında konaklamaları bulacaksınız. Ayrıca programların; kültürel ve eğlence imkanları, vize danışmanlığı ve akademik rehberlik gibi çok çeşitli öğrenci hizmetleri de bulunur.

EnglishUSA web sitesinden programları inceleyebilirsiniz. Yukarıdan Study English linkine tıklayın ve size uygun programı bulmak için interaktif haritayı kullanın ve diğer soruları okuyun!

Size iyi şanslar diliyor ve sizleri en kısa zamanda EnglishUSA yoğun İngilizce programında görmeyi umuyoruz..

Ann Aldrich
Genel Müdür Vekili
EnglishUSA – the American Association of Intensive English Programs
P.O. Box 1158
Pacifica, CA 94044
Tel – 415-926-1975
info@englishusa.org
www.EnglishUSA.org

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.