TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerAvustralya'da EğitimAvustralya’da Kültür
Avustralya'da Kültür

Avustralya’da Kültür

Tanıtıcı Görseller

Avustralyalılar sporları sevmelerinin yanında, sanat ile de bir aşk yaşamaktadırlar. Sinemadan edebiyata, müzikten tiyatroya, danstan görsel sanatlara kadar Avustralya’nın çeşitli şehirleri güzel bir kültür çeşitliliği sunmaktadır. Ülke çapında nelerin bulunduğu hakkında biraz fikir edinmeniz için aşağıdaki bölüm, görsel sanatlara odaklanarak her başkentte Avustralya sanatını temsil eden galeriler ve müzeler ile ilgili ayrıntılı bilgi vermektedir. Listelenen yerlerdeki kalıcı koleksiyonları gezmek ücretsizdir (Adelaide’deki Migration Museum hariç).

Elbette Avustralya kültürü, çok-kültürlü yapısı olmasaydı şu anki konumunda olmazdı. Ülkenin kültürel açıdan ne kadar çeşitli olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

En İyi Sanat Galerileri & Müzelerine Bir Bakış

Sidney

Şehir merkezindeki Art Gallery Caddesinde yer alan Art Gallery of NSW; Avustralya, Avrupa, Asya ve kabile sanatının kalıcı koleksiyonlarını sergileyen, ülkenin en iyi halk galerilerinden biridir. Oz büyücüleri Lloyd Rees, Margaret Preston ve Brett Whiteley’in çalışmalarını görebilirsiniz. Yiribana Gallery de, Aborjin ve Ada sanatının örnek koleksiyonlarına sahip, bir başka ünlü galeridir.

Melbourne

Şehir merkezindeki Federation Square’in doğu bölgesinde, çelik ve camdan yapılmış büyüleyici bir binada yer alan Ian Potter Centre: National Gallery of Victoria Australia; koloni çağından modern zamanlara kadar 20.000’in üzerinde Avustralya sanat eserinden oluşan harika bir koleksiyona ev sahipliği yapar. Ve katlardan birisi yalnızca yerli halkın sanat eserlerine ayrılmıştır.

Adelaide

Şehir merkezindeki büyüleyici Migration Museum, dünyanın her yerinden gelerek Güney Avustralya’yı evleri olarak benimsemiş göçmenlerin hayatlarını anlatır. 100’den fazla ulus hakkında bilgilerin yanında duygusal insan hikayeleri de yer almaktadır.

Brisbane

Queensland Teknoloji Üniversitesi’ndeki (QUT) merak uyandıran QUT Art Museum, tablolar, fotoğraflar ve seramiklere ağırlık vermiştir. Dünyanın her yerinden modern sanat eserlerinin yanında, QUT öğrencilerinin eserlerinin de yer aldığı yerel eserler de sergilenmektedir.

Perth

Perth’ten dışarı çıkmadan sizi Batı Avustralya boyunca bir geziye çıkaran, Batı Avustralya Üniversitesi’ndeki Berndt Museum of Anthropology; geleneksek ve modern Avustralyalı Aborjin sanatının ve el aletlerinin en iyi koleksiyonlarından birini sergilemektedir.

Darwin

Fannie Körfezi’ndeki Museum & Art Gallery of the Northern Territory’nin en gözde özelliği; oymacılık eserleri, Tiwi Adaları ve Arnhem Land’in resimlerinin de yer aldığı Aborjin sanat koleksiyonudur. Görmeniz gereken bir diğer yer de Tracy Kasırgası’nı anlatan büyük sergidir. Ayrıca 5 metre boyunda 780 kg ağırlığında tuzlu su timsahı ‘Sweetheart’ı ziyaret etmeyi unutmayın…

Canberra

Parkes’ta yer alan göz kamaştırıcı National Gallery of Australia, tartışmasız Avustralya sanatının en iyi koleksiyonuna sahiptir. Koleksiyon; yerel Aborjin sanatından, Arthur Boyd, Sidney Nolan ve Albert Tucker’ın 20. yüzyıl eserlerine kadar birçok şaheseri kapsamaktadır. Ayrıca etkileyici bir Heykel Bahçesine de sahiptir.

Hobart

Şehir merkezinde, Hobart’ın en eski binası Commissariat Store’da (1808) yer alan mükemmel Tasmanian Museum & Art Gallery, Tazmanya Aborjinlerinin eserlerine, eyaletin koloni dönemi kalıntılarına ve koloni dönemi sanat eserlerine sahiptir.

Çok-kültürlülük

Avustralya, sahip olduğu dünyanın en çeşitlilik sahibi kültürel yapılarından birinden faydalanmaya devam ediyor – zengin fikirler, lezzetler ve yaşam tarzları. Son nüfus sayımına göre, nüfusun %23’ü yabancı ülkelerden gelenlerden ve %40’ı ise farklı ulusların karışımından oluşuyor. Her dört dakika sekiz saniyede bir, Avustralya yeni bir uluslararası göçmen kazanıyor. Yabancı uyruklu Avustralyalıların çoğu İkinci Dünya Savaşı sonrasında İtalya ve Yunanistan’dan gelmiştir. Ancak son zamanlarda çoğunluk Yeni Zelanda ve İngiltere’den gelmektedir. Diğer ülkeler arasında Çin, Vietnam, Afrika ve Hindistan da bulunmaktadır. Nüfusun %2.2’si ise kendilerini Aborjin halkından saymaktadır ve çoğunluğu Kuzey Bölgesinde yaşamaktadır. Avustralya’nın diğer yerlileri arasında; kuzey Queensland’de ve Cape York ile Papua Yeni Gine arasındaki Torres Strait adasında yaşayan, aslen Melanezyalı olan Torress Strait Adalıları yer alır.

Tags

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.