TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeGüncel MakalelerEn Düşük Eğitim Ücretlerine Sahip İskandinav Üniversiteleri

En Düşük Eğitim Ücretlerine Sahip İskandinav Üniversiteleri

İskandinav ülkeleri; bölgenin güçlü akademik saygınlığı ve son derece yüksek yaşam kalitesinden etkilenen binlerce kişi sayesinde her geçen gün daha fazla uluslararası öğrenci bu bölgeyi tercih ediyor. Gerçekten de Dünya Mutluluk Raporuna göre dünyanın en mutlu ülkesi olan Norveç’i Danimarka ve İzlanda takip ediyor.

İskandinav ülkeleri; bölgenin güçlü akademik saygınlığı ve son derece yüksek yaşam kalitesinden etkilenen binlerce kişi sayesinde her geçen gün daha fazla uluslararası öğrenci bu bölgeyi tercih ediyor. Gerçekten de Dünya Mutluluk Raporuna göre dünyanın en mutlu ülkesi olan Norveç’i Danimarka ve İzlanda takip ediyor.

Ne yazık ki; böylesine bir cennette yaşamak ucuz değil, zira yaşam maliyetleri son derece yüksek. Ayrıca çoğu kuzey ülkesinde eğitim yalnızca AB öğrencileri için ücretsiz; bu durum eğer İskandinavya’da eğitim almak istiyor ancak AB dışından geliyorsanız, şevkinizi kırabilir. Ancak zengin olmaksızın buraya gelip eğitim almak için çeşitli yollar da bulunuyor. İşte uluslararası öğrenciler için en düşük eğitim ücretlerine sahip üniversiteler ile ilgili rehberimiz; bütçenizi aşmadan en iyi İskandinav üniversitelerinden birinde eğitim almanızı sağlayabilir.

Norveç

Bu seçenek biraz hileli; çünkü tüm öğrenciler uluslarına bakılmaksızın, Norveç’te herhangi bir devlet üniversitesinde herhangi bir eğitim seviyesinde ücretsiz olarak eğitim alabilmektedir. Yine de sadece NOK 300-600 (~US$38-76) civarında küçük bir dönem ücreti ödemeniz gerekir. Eğitim ücretleri bazı uzmanlık konusu olan yüksek lisans programları için uygulanabilmektedir.

Norveç’in QS Dünya Üniversiteler Sıralaması®’na giren dört okulu da devlet kurumudur; bunlardan en üst sırada bulunanı (ve sürekli olarak dünyada en iyi 150 içinde yer alanı) University of Oslo’dur. Eğitim dili doğal olarak Norveççedir ancak özellikle master seviyesinde olmak üzere giderek artan sayıda İngilizce verilen programlar da bulunmaktadır.

Finlandiya

Son zamanlara kadar Finlandiya da tüm öğrenciler için ücretsizdi ancak günümüzde AB üyesi olmayan öğrenciler için eğitim ücreti uygulamaya başladı. AB/AEA/İsviçre’den gelen öğrenciler Finlandiya’da ücretsiz eğitim alabilirken; AB dışından gelen öğrenciler yılda en az €1,500 (~US$1,840) ödemek zorundadır. Ancak çoğu öğrenci aldıkları eğitime göre €4,000 ile €20,000 (~US$4,900 – 24,500) arasında ödeme yaparlar. Seçtiğiniz üniversitenin AB dışından gelenler için uyguladığı net eğitim ücretlerini öğrenmek ve sundukları burslar hakkında detaylı bilgi edinmek için ‘Study in Finland’ resmi web sitesine bakabilirsiniz.

Finlandiya’daki en düşük eğitim ücretlerine sahip üniversiteler:

  • Metropolia University of Applied Sciences: İnşaat ve Emlak Yönetimi alanında Master derecesi için yılda €1,500
  • VAMK – Vaasa University of Applied Sciences: Lisans dereceleri için yılda €4,000 (~US$4,900); master dereceleri için yılda €5,000 (~US$6,100)
  • University of the Arts Helsinki: Yılda €5,000
  • Karelia University of Applied Sciences: Yılda €5,500 (~US$6,735)
  • Saimaa University of Applied Sciences: Lisans dereceleri için yılda €4,300 (~US$5,260); master dereceleri için yılda €5,100 (~US$6,240); çift derece için yılda €1,500

Ancak iyi haberlerimiz de var. ABD dışından gelen doktora öğrencileri Finlandiya’da eğitimlerine ücretsiz devam edebilirler. Ayrıca dil hakimiyeti olanlar Fince ve İsveççe olarak tüm seviyelerde ücretsiz eğitim alabilirler. Dil becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, kısa dönemli vize ile Finlandiya’ya gelerek, asıl eğitiminize başlamadan önce dil kursuna katılabilirsiniz.

Danimarka

Finlandiya gibi ücretsiz eğitim sadece AB/AEA/İsviçre öğrencileri için geçerlidir, bu yüzden AB dışından gelen bir öğrenciyseniz yılda yaklaşık €6,000-16,000 (~US$7,350-19,600) civarında eğitim ücreti ödemelisiniz. Nispeten daha ucuz Danimarka üniversitelerinden biri olan University of Southern Denmark’ın lisans seviyesi işletme ve sosyal bilimler derecesi eğitiminin maliyeti yıllık €6,500 (~US$8,000); master seviyesi içinse €8,500 (~US$10,400) civarındadır. Danimarka’nın en üst sıradaki üniversitesi olan University of Copenhagen’da İngilizce verilen master derecelerinin yıllık ücreti DKK 40,000’dan (~US$6,600) başlar (örnek fiyat Coğrafya ve Jeobilişim üzerine master programından alınmıştır).

İsveç

AB/AEA/İsviçre öğrencileri de İsveç’te ücretsiz eğitim alabilirken, AB dışından öğrencilere uygulanan ücret, kursa bağlı olarak yılda yaklaşık SEK 80,000-140,000 (~US$9,950-17,400) arasındadır. Dünyanın her yerindeki üniversitelerde de olduğu gibi tıp dereceleri için uygulanan ücretler en pahalılardandır. Örneğin saygın tıp üniversitesi Karolinska Institutet; sunduğu programlar için yılda en düşük SEK 165,000 (~US$20,600) ücret uygulamaktadır. İsveç’in en üst sıradaki üniversitesi Lund University, nispeten daha ucuzdur ve Gelişim Eğitimleri veya Uluslararası Ticaret üzerine lisans eğitimi gibi programlar yıllık 100,000 SEK (~US$12,500) civarındadır. Bir diğer alternatifiniz de Stockholm University’de eğitim almaktır; burada AB dışından öğrenciler üniversitenin işletme okulunda lisans ve master dereceleri için günümüzde yıllık 90,000 SEK (~US$11,200) civarında öderler, başvuru ücreti dahil değildir.

İzlanda

İskandinavya’nın bir parçası olmayan (coğrafi anlamda) ancak kesinlikle kültürel açıdan benzer olan İzlanda’da eğitim almanın en ucuz yolu, ülkenin dört devlet üniversitesinden birinde eğitim almaktır: University of Iceland, Agricultural University of Iceland, Hólar University College ve University of Akureyri. Bu devlet okullarının hiçbirinde hiçbir öğrenci için eğitim ücreti uygulanmaz ancak yıllık kayıt ücreti olarak yaklaşık ISK 75,000 (~US$730) ödemeniz gerekir. Eğer AB/AEA dışından geliyorsanız, düşük bir başvuru ücreti de ödemeniz gerekir. Eğitim ücretleri özel üniversitelerde uygulanır ve AB/AEA dışından gelen öğrenciler için daha yüksektir.

Sabrina Collier
topuniversities.com

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.