TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerİngiltere'de Eğitimİngiltere’de üniversite okumak hayallerinizden öte bir deneyime dönüşebilir
İngiltere’de üniversite okumak hayallerinizden öte bir deneyime dönüşebilir

İngiltere’de üniversite okumak hayallerinizden öte bir deneyime dönüşebilir

İngiltere, üniversiteyi yurt dışında okumak isteyen öğrencilerin en fazla tercih ettikleri ülkelerin başında yer alıyor. Yüzyıllardır süre gelen eğitim geleneğinin bir parçası olan özgür eğitim ortamı ve yaratıcı öğretim yaklaşımıyla harmanlanan akademik ortamda üniversite eğitimi alan öğrencilerin en sık dile getirdikleri cümlelerden birinin “İngiltere’de öğrenmeyi öğrendim” olması bir tesadüf olmasa gerek. Ayrıca yine İngiltere’nin uzun bir geçmişe dayanan uluslararası öğrencileri ağırlama geleneği ve öğrencilerine verdiği destek burayı üniversite okumak için cazip bir ülke haline getiriyor.
British Council’ın global olarak yürüttüğü Öğrenci Anketi sonuçlarına göre Türk öğrencilerin yurtdışında eğitimi tercih etmesinin en önemli sebebi kariyer olanaklarını ve İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek. Bir diğer neden ise başka bir ülkenin kültürünü öğrenmek. Türk öğrencileri tarafından en çok tercih edilen alanlar arasında ise işletme, yönetim, siyasal bilimler, hukuk ve ekonomi yer almakta.

İngiltere’de eğitim tamamen öğrencilerin becerilerini geliştirmek için ilham vermekle, yaratıcı olmak için özgürlük vermekle ve en iyiyi başarmak için destek olmakla ilgilidir. İngiltere’deki okullar, kolejler ve üniversiteler dünya standartlarında bir eğitim alma imkanının yanı sıra, tüm dünyada işverenler ve akademisyenler tarafından saygı duyulan nitelikleri kazanma şansı sunar. Böyle güçlü bir araştırma ve eğitim ününe sahip İngiliz üniversite ve kolejleri dünyanın önde gelen bazı akademisyenlerini ve endüstri uzmanlarını kendine çekmekte. Böylece dünyanın en iyi üniversiteleri arasında her zaman İngiliz üniversiteleri yer almakta. The Times Higher Education World University Rankings 2016-2017 verilerine göre dünyanın en iyi 10 üniversitesinden üçü İngiltere’de bulunmakta.

İngilizce yaygın olarak uluslararası iş dünyasının dili olarak kabul edilir. İngilizceyi akademik çalışmalar dışında, arkadaşlar ve günlük yaşantının bir parçası olarak öğrenme fırsatı sunması nedeniyle de İngiltere, üniversite eğitimi için harika bir seçenek. Ayrıca, ek bir destek isteyenlere İngiltere genelinde birçok avantajlı dil dersi seçenekleri bulunmakta.

İngiltere’de bir üniversiteye başvuru yaparken öğrencilerin İngilizce dil yeterliliklerini belgelemeleri beklenmekte. Bunun için dünyada en çok tercih edilen dil sınavı IELTS’e Türkiye’de de girmek mümkün. IELTS sınavı British Council tarafından her ay en az üç Cumartesi olmak üzere 12 ay boyunca düzenli olarak yapılıyor. Detaylı bilgi için www.britishcouncil.org.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca İngiliz okulları, kolejleri ve üniversiteleri öğrenci kabulü için İngiliz hükümeti ve eğitim kurumları tarafından belirlenen çok katı kalite standartlarını karşılamak zorundadır. İngiltere üniversite ve kolejleri kütüphanelerden bilgisayar merkezlerine, bilim laboratuvarlarından spor merkezlerine, tiyatro salonlarına, sanat stüdyolarına kadar olanakların mükemmelleştirilmesine yatırım yapar. Sınıf mevcutlarını, donanımlara erişiminizi kolaylaştırmak ve hocalarınızla okutmanlarınızla konuşmak ve size yeterli zamanı sağlamak için sınırlı sayıda tutarlar.

Çok kültürlü eğitim üniversite deneyiminin bir parçası

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın oluşturduğu Birleşik Krallık bölgesel çeşitliliği ve 90’dan fazla ülkeden gelen uluslararası öğrenciler ile çok kültürlü bir yapıya sahip. İngiltere’deki eğitim kurumları, bu çeşitliliğin getirdiği bireysel tercih ve ihtiyaçlara mutlaka cevap verecek çok çeşitli programlar sunması bir başka cazibe noktası olarak değerlendiriliyor.

İşverenler gittikçe daha çok kültürlü deneyimleri olan çok dilli mezunlar arıyorlar. İngiltere’de yükseköğrenim almış olmak, dünyanın her tarafından insanlarla tanışma fırsatı sunar. Böylece mezunlar uluslararası iş çevresine mükemmel bir giriş yapma imkanına kavuşmuş olur. İşverenlerin İngiltere’deki eğitiminin kazandırdığı niteliklere değer vermesinin nedenlerinden bir diğeri de bu eğitim sisteminin işyerinde gerekli olan becerilere odaklanmasıdır. İngiltere’deki birçok kurs işletmelerle ortaklık içinde tasarlanmış olup, dersler endüstri uzmanları tarafından verilir, böylece öğrenciler gelecekteki kariyeri için gerçek bir deneyim kazanma fırsatı bulur.

İngiltere üniversiteleri ve kolejlerinin iş dünyasıyla kuvvetli bağlantıları vardır. Aynı zamanda çoğu yükseköğrenim programı sektörde bir sene bulunma imkanı da sunar, ki bu iş dünyasına hazırlanmak için mükemmel bir fırsattır (Bu ayrıcalıktan yararlanmak için gerekli olan vize durumunun önceden kontrol edilmesi gerekir).

İngiltere’de üniversite eğitiminin içine yerleşmiş olan girişimcilik anlayışı öğrencilerin hangi alanda olursa olsun girişimci bir ruh ile yetişmesini sağlar. Böylece, öğrencilerin iş hayatına atılmasını kendi işlerini kurmalarını kolaylaştırır.

Zengin bir kültürün ve hareketli sosyal yaşamın bir parçası olma fırsatı

İngiltere’de okumak İngiltere’nin benzersiz kültürünü, kırlarını ve şehirlerini keşfetmek için bir fırsattır. Ayrıca müzik festivallerinden futbol maçlarına, tarihi kalelerden parlak gece hayatına kadar birçok macera fırsatı da sunulmaktadır.

Sanatsal faaliyetlerin öne çıktığı İngiltere’de öğrenciler eğitimleri sırasında zevklerine ve hobilerine uygun etkinliklere katılma imkânı elde ederek, deneyimlerini daha da zenginleştirme imkânına sahip olurlar. İngiltere’de eğitiminize başlamadan önce eğitim ve yaşamla ilgili merak ettiğiniz tüm soruların bulabileceğiniz en geniş kapsamlı ve Türkçe içerikli online bilgi kaynağı www.educationuk.org/turkey adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bunları biliyor muydunuz?

  • İngiltere lisans ve lisansüstü programları genelde diğer ülkelere nazaran daha kısadır, bu da okul ücretleri ve yaşam giderlerinin düşük olmasına yardımcı olur.
  • Türkiye’den 3.5 saat uzaklıkta olması; öğrencilerin ülkelerini ve ailelerini ziyaret etmelerini ve ailelerinin de çocuklarını ziyaret edebilmeleri açısından önemli bir avantaj.
  • Türk öğrenciler, genelde büyük veya denize yakın şehirleri tercih diyor. Bunlar arasında, Londra, Manchester, Brighton, Bournemouth, Oxford ve Cambridge şehirlerini sayabiliriz. Yükseköğrenim programına katılacak olan öğrenciler seçimlerini daha çok kariyer hedeflerine uygun olan üniversitelere göre yaparak yaşayacakları şehri belirliyorlar.

İngiltere’de Eğitimle İlgili İpuçları

Lisans eğitimi

Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’daki üniversitelere başvuru koşulları birbirinden farklı olduğu gibi; aynı üniversite içinde bölümden bölüme de farklılık gösterebilir. Bu nedenle eğitim alınacak bölümün şartları iyi araştırılmalıdır.

Türk ve İngiliz eğitim sistemi farklı olduğundan, Türk lise diploması İngiltere’deki 3 yıllık üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için yeterli görülmediği durumlar olmakla birlikte, her öğrenci bireysel olarak değerlendirilir. Bu durumda öğrenciler gitmek istedikleri üniversitenin bünyesinde veya üniversitenin birlikte çalıştığı bir kolejde (Further Education College) özellikle dil yetkinliğini artırmak ve üniversite eğitiminde ihtiyacı olan araştırma tekniklerini geliştirmek amacıyla akademik hazırlık programı (foundation) alması gerekir. Bu değerlendirmelerde doğrudan lisans eğitimine alınan öğrenciler de vardır. Bu öğrenciler, genellikle, yabancı dilde eğitim veren bir liseden, iyi dereceli bir diplomaya sahiplerse akademik hazırlık programı (foundation) almadan, üniversitenin ilk yılına başlamaları mümkün olabilir.

Bütün üniversitelerde genel olarak İngiliz Eğitim Sistemi olan “A Levels” sınav dereceleri temel alınmaktadır. “A Levels’a eşdeğer kabul edilen SAT (ABD), Abitur (Almanya), Fransız Bakalorya ya da Uluslararası Bakalorya gibi sınav sonuçları da kabul edilir.

Türk öğrenciler başvurularını internet üzerinden merkezi başvuru sistemi olan UCAS web sitesinden yapabilirler. Başvuru için gereken dokümanlar arasında, İngilizce yeterliliğini gösteren ve üniversitenin başvuru koşulları arasında belirtmiş olduğu IELTS derecesi, Lise diploması (henüz mezun olmadıysa not ortalamasını gösteren belge) ve transkriptin yanı sıra, öğretmenlerinden almış oldukları referanslar ve neden o alanda eğitim almak istediklerini anlatan bir motivasyon mektubu yer alır. Motivasyon mektubu öğrencinin heyecanını ve isteğini görmek anlamında üniversitelerin gerçekten çok önem verdiği bir belgedir. Öğrenci başarıyla eğitimini tamamlamışsa, başvurusunu desteklemek için motivasyon mektubunda bu başarısından bahsedebilir.

İngilizce dil seviyesi için dünyada üniversiteler tarafından en fazla kabul gören sınav IELTS için, Birleşik Krallık’taki üniversiteler tarafından belirlenen derece 5 ila 6.5 arasında değişebilir, programın içeriğine göre farklılık gösterir. Her üniversitenin aradığı özel koşullar Education UK web sitesinden (www.educationuk.org/turkey) veya İngiltere’de lisans programlarına başvurular için kullanılan UCAS web sitesinden (www.ucas.com) öğrenilebilir.

Lisansüstü eğitim

Yenilikler konusunda dünya lideri olan İngiltere’deki üniversitelerin çoğu, son teknolojide imkanlara sahiptir. Öğrencilerin İngiltere’de aldıkları lisansüstü eğitim, kariyer hayatlarında avantajlı olmalarını sağlar.

İngiltere’deki lisansüstü eğitimi, geniş bir program yelpazesinden oluşur. Öğrencilere programa katılım ve bitirmesi açısından büyük esneklikler sunar. Örneğin öğrenci eğitimine bir lisansüstü diploma programına (PG Dip) kaydolarak başlayabilir ve daha sonra bir yüksek lisans programına geçiş yapabilir veya doktoraya yönlendirebilecek bir araştırma yüksek lisansına (MRes) kaydolabilir.

Başvuru için gereken dokümanlar arasında, İngilizce yeterliliğini gösteren ve üniversitenin başvuru koşulları arasında belirtmiş olduğu IELTS derecesi, lisans diploması (henüz mezun olmadıysa mevcut ortalamasını gösteren belge) ve transkriptin yanı sıra, üniversite hocalarında almış oldukları referanslar ve neden o alanda eğitim almak istediklerini anlatan bir motivasyon mektubu yer alır.

ABD ve Avustralya dahil birçok ülkede iki yıl sürmesine rağmen İngiltere’de birçok yüksek lisans ve MBA derecesi bir yıl sürer ancak alınan akademik krediler 2 yıllık programlara denktir. Yüksek lisans eğitimi için İngiltere’yi seçen öğrenciler sadece bir yıl okul ücreti öder, ve kısa bir sürede iş hayatına geri dönebilir. Böylelikle hem masraflarında büyük azalma olur hem de iş hayatına hızlı dönüşle kariyerlerinde daha hızlı ilerleme fırsatı yakalarlar.

British Council, İstanbul

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.