TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerİngiltere'de Eğitimİngiltere’de Lise Eğitimi

İngiltere’de Lise Eğitimi

Yatılı okul (boarding school); öğrencilerin okul dönemi boyunca yaşadığı ve eğitim aldığı konaklamalı bir okuldur. İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da toplamda yaklaşık 500 yatılı okul bulunmaktadır.

Neden İngiltere yatılı okullarını seçmeli?

İngiltere yatılı okulları sizlere becerilerinizi geliştirebileceğiniz ve üniversite eğitimine geçiş yapabileceğiniz sıra dışı bir eğitim sunar. Tüm İngiltere yatılı okulları; öğretim kalitesi, tesisler ve öğrenci bakımı konularında devletin koyduğu katı standartları yerine getirmek zorundadır.

Çoğu İngiltere yatılı okulu; güzel yüzyıllık binaların modern sınıflar ve klasik mimari ile muhteşem bir birleşimini sunar. Mükemmel tesisler, burada yaşamayı ve öğrenmeyi harika bir deneyime dönüştürür; burada eğitim alırken İngilizce becerilerinizi geliştirirsiniz.

İngiltere yatılı okullarında hayat

Çoğu İngiltere yatılı okulu; uluslararası öğrenciler ile İngiliz öğrencilere karma eğitim sunar. ‘Yatılılar’ (boarders) okulda yaşayan öğrencilerdir. ‘Sabah öğrencileri’ (day pupils) aileleriyle birlikte yaşarlar ve okulda dersler bittikten sonra evlerine geri dönerler. Bu karışım harika bir sosyal ortam yaratmaya yardımcı olur.
Yatılı okullar genellikle uzun yaz tatilinde ve Noel tatillerinde kapalıdır ve öğrenciler evlerine, ailelerinin ya da velilerinin yanına dönerler. Ancak bazı okullar bu dönemlerde dil kursları sunarlar.

Dönem arası kısa tatillerde bazı okullar açık kalır. Genellikle ders işlenmez ancak çalışanlar tarafından denetlenirsiniz ve aktivite veya etkinliklere katılma fırsatınız olur.

Konaklama

Yatılı bir okulda, yurt binasında (her okulda birden fazla yurt binası olabilir) diğer öğrencilerle birlikte yaşarsınız. Kızlar ve erkekler ayrı konaklamalarda kalırlar. Burada ayrıca en az bir ebeveyn binada bulunur; bu kişiler binada yaşarlar, size bakarlar ve ihtiyaçlarınızı karşılarlar.

Genç yatılılar büyük çoğunlukla bir yatak odasını ya da yurt odasını başka çocuklarla paylaşır. Daha büyük yatılıların genellikle kendilerine ait yatak odası olur veya odayı sadece bir öğrenciyle paylaşırlar. Kendinize ait banyo veya çamaşır yıkama tesisleriniz de olabilir.

Çoğu yurt binasında konforlu ortak alanlar bulunur; burada dinlenebilir, sosyalleşebilir ve diğer öğrencilerle birlikte televizyon izleyebilirsiniz.

Dersler ve yeterlilikler

İngiltere yatılı okul sistemi üç seviyeye ayrılmıştır.

İlköğretim; dört – beş yaştan 11 veya 13 yaşa kadar olan çocuklar içindir. Bunu ilkokul, çocuk okulu, genç okulu, ön-hazırlık okulu veya hazırlık okulu olarak da duymuş olabilirsiniz.

Lise eğitimi; 11 veya 13 yaştan 16 yaşa kadar olan öğrenciler içindir. Bunu lise, yüksek okul veya büyükler okul olarak da duymuş olabilirsiniz.

Lise eğitiminin son iki yılında (14-16 yaş) öğrencilerin büyük çoğunluğu GCSE yeterlilikleri için çalışırlar. Bunun alternatifleri arasında İskoçya’da Standart Dereceler ve Orta Dereceler veya Uluslararası Bakalorya Orta Yıl Programı bulunur.

Altıncı yapı; 16 ile 18 yaş arası öğrenciler içindir. Bu iki yıl genellikle Alt Altıncı ve Üst Altıncı olarak bilinir. Altıncı yapı seviyesinde çoğu öğrenci A-seviyelerini alırlar. Bunun alternatifleri arasında İskoçya’da Standart Dereceler ve Yüksek dereceler veya Uluslararası Bakalorya bulunur.

Yatılı okullar; matematik, fen, tarih, coğrafya, oyunculuk, teknoloji, edebiyat ve yabancı diller gibi çok çeşitli dersler sunmaktadır. Bu yeterliliklerin hepsi; İngiltere ve dünya çapında üniversiteler, yüksekokullar ve işverenler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Nasıl başvurulur?

Eğer bağımsız bir yatılı okula başvuruyorsanız, okula doğrudan başvuru yapmalısınız. Okul web sayfasına gidin ve başvuru süreçleriyle ilgili iletişime geçin. Devlet okullarına yapılan başvurular genellikle yerel devlet otoriteleri tarafından yürütülür.

Devlet üniversitesinde eğitim ücretsizdir ancak konaklama için ücret ödemeniz gerekir. Bağımsız okullar için hem konaklama hem de eğitim için ücret ödersiniz. Konaklama ücretlerinin içinde genellikle konaklama, yiyecek, içecek ve çamaşır yıkama hizmeti yer alır. Eğitiminizi burs veya yardımlarla finanse edebilirsiniz.

İlgilendiğiniz okula size neler sunabileceklerini sorun.

Bir giriş sınavına girmeniz veya İngilizce kursuna gitmeniz gerekiyor olabilir; bu yüzden seçtiğiniz yatılı okulun web sayfasından giriş koşullarını kontrol edin.

Kaynak: study-uk.britishcouncil.org

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.