TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeSınavlarIELTSIELTS Sınavı
IELTS Sınavı

IELTS Sınavı

IELTS puanları üniversiteler, işverenler, göçmenlik kurumu yetkilileri ile profesyonel ortaklar da dâhil olmak üzere dünya çapında 9,000′den fazla kurum tarafından kabul edilmektedir. IELTS, İngilizcenin iletişim dili olduğu yerlerde okumak ya da çalışmak isteyen adayların dil yetkinliklerini adil bir şekilde değerlendirmek için uzmanlar tarafından tasarlanmıştır.Her yıl 2 milyondan fazla IELTS testi yapılır.

IELTS nedir?

IELTS (The International English Language Testing System) Uluslarası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, her yıl 1.7 milyon kişi tarafından tercih edilen dünyanın önde gelen İngilizce uzmanlık sınavıdır.

IELTS tüm İngilizce becerilerinizi – okuma, yazma, dinleme ve konuşma – ölçmenin yanı sıra İngilizcenizi eğitimde, çalışma hayatında ve yurt dışında kuracağınız yeni hayatınızda nasıl kullanacağınızı yansıtmak için tasarlanmıştır.

Sınav, dil ölçümleri konusunda dünyanın önde gelen uzmanları tarafından geliştirilmiştir. Mükemmel bir uluslararası itibara sahiptir ve üniversiteler, işverenler, göçmenlik yetkilileri ile profesyonel ortaklar da dâhil olmak üzere dünya çapında 7 binden fazla kurum tarafından kabul edilmektedir.

IELTS, İngilizce konuşma becerilerinizi yüz yüze konuşma sınavıyla test eder, bu gerçek biriyle konuşarak değerlendirilmeniz anlamına gelir. Bu, İngilizce konuşma yetkinliklerinizin en etkili ve doğal şekilde test edilmesi de demektir.

IELTS kimler için gereklidir? Eğitim, çalışma ve göçmenlik için IELTS

Eğitim için IELTS

IELTS uluslarası eğitimin kapılarını açar. Sınav, Ivy League diye kabul edilen Amerika’nın sekiz seçkin üniversitesi de dâhil binlerce Birleşik Devletler üniversitesi ile Avusturalya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık ve Avrupa’daki İngilizce eğitim veren kurumlar tarafından kabul edilir.

İş için IELTS

IELTS dünya çapında İngilizce konuşan ülkelerdeki işverenler ve profesyonel ortaklar tarafından kabul edilen dünyanın önde gelen İngilizce dil testidir.

Göçmenlik için IELTS

İngilizce konuşulan bir ülkeye göç etmeyi planlıyorsanız, İngilizce dil becerileriniz sizin için önemli olacaktır. Avusturalya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık da dâhil olmak üzere pek çok İngilizce konuşulan ülkede hükümetler IELTS sınavını göçmenlik işlemlerinde ve öğrenci vizesi başvurularında kullanır.

İngilizce konuşulan ülkelere göçmenlik başvurusu yaparken bazen anadili İngilizce olan bireylerin dahi İngilizce dil yeterliliklerini belgelemeleri gerekir. IELTS sınavına girmeden önce göçmenlik başvurusu yapacağınız ülke için belirlenen IELTS puanını kontrol etmeniz gerekir.

IELTS’e kimler ihtiyaç duyar?

  • Üniversite hazırlık sınıfını atlamak isteyen öğrenciler
  • Master ya da doktora derecelerine başvurmak isteyen öğrencilerIELTS sınavı Türkiye’deki çoğu üniversite tarafından kabul edilir. Üniversiteler kabul edecekleri minimum seviye puanını belirleme hakkına sahiptirler ve sınava girenler ilgili departmanlarla iletişim kurarak gerekli bilgiyi ve eğitimleri için almaları gereken belirli dersleri öğrenmekle yükümlüdürler.
  • Özellikle ABD, Birleşik Krallık, Kanada ve Avusturalya’da lisans ve yüksek lisans programına katılmak isteyen öğrenciler
  • Bir iş başvurusu yapmak ya da yabancı dil ödeneği almak için İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları gerekenler. Yurt dışına göç etmek ya da yurt dışında çalışmak için başvuranlar.

Sınav için başvurmadan önce her zaman başvuru yapacağınız kurumun gereklilikleri kontrol ediniz.

Her kurum gerekli şartları kendisi belirler. Bazı durumlarda IELTS’in her iki versiyonunun da kabul edilmesi mümkündür. Hangi versiyonunu seçeceğinizle ilgili şüpheleriniz varsa, kurumunuzla doğrudan iletişime geçmeli ve belirledikleri şartları öğrenmelisiniz.

Diğer sınavlardan farkı

  • IELTS diğer tüm yazılı sınavlardan ayrılır. Bu tarz sınavlara eğitim sistemlerinden tanıdık olan adayların, bu sınavdan daha iyi puan almaları olasıdır. IELTS dışındaki pek çok diğer sınav ‘bilgisayar tabanlı’dır.
  • IELTS’in bir diğer avantajı ise sınavın konuşma üzerine olan bölümünün yüz yüze yapılmasıdır. Bir bilgisayar, mikrofon ve kulaklıkla sözlü bölümleri yapılan diğer sınavlardan farklı olarak deneyimli sınav görevlileri tarafından yürütülen bu bölümde adaylar gerçek bir sohbetin içinde kendilerini en iyi şekilde ifade etme imkânı bulurlar.
  • Bilgisayar tabanlı sınavlarda adaylar, aynı zamanda sınavın farklı bölümlerini yapmak durumundadırlar. Bu tarz durumlar, adayların konsantrasyon sorunları yaşamalarına neden olabilir. IELTS sınavında ise dinleme, okuma ve yazma bölümleri tüm adaylar için aynı zamanda başlar ve biter. Konuşma bölümü için ise her aday kendilerine ayrılan zamanda sınav olurlar.

IELTS sınav formatı ve puanlama

IELTS sınavı dinleme, okuma, yazma ve konuşma olarak belirlenen dört alandaki becerilerinizi üç saatin altındaki bir sürede sınamaktadır.

IELTS sınavı dünya çapında organizasyonlar ve sınava girenler tarafından denenmiş ve güvenilirlik kazanmıştır ve sınav üzerinde 20 yıldan uzun bir süredir belirgin bir değişiklik yapılmamıştır.

Dinleme, okuma ve yazma sınavları aynı gün içinde arka arkaya ve ara verilmeden yapılır. Konuşma sınavınız yazılı sınavınızdan önceki ya da sonraki üç gün içinde yapılır. Konuşma sınavının tarihi test merkeziniz tarafından belirlenir. Sınavınızın yer ve saat bilgileri ile sözlü sınav bilgisi sınav tarihinizden dört gün önce, Salı günleri, saat 18:00’den sonra açıklanır. Bu linkten yer ve zaman bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Hangi versiyonu seçerseniz seçin herkes aynı dinleme ve konuşma sınavlarını alır. Okuma ve yazma bölümlerinin içerikleri aldığınız sınavın IELTS Akademik ya da IELTS Genel Eğitim olmasına göre değişir.

IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim tam olarak aynı seviyede ölçülmektedir.

IELTS puanları

Sınavdan kalmanız mümkün değil. IELTS her seviyedeki İngilizce dil becerilerinizi ölçmek için tasarlanmıştır. Dört alandaki becerilerinizin 1-9 arasında puanlaması temel alınır ve genel sınav puanınızı öğrenirsiniz. Puanınız 5.0, 6.0, 7.0 gibi tam puan ya da 5.5, 6.5,7.5 gibi buçuklu puan olabilir.

Genel ortalama puanınız göçmenlik, üniversite başvurusu ya da İngilizce konuşulan bir ülkede iş başvurusu için önemli olabilir.

IELTS sınav puanınızı ve dokuzlu bant sistemini daha iyi anlamak için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Sözlü sınavdan ne beklemeli?

Sözlü sınav, sertifikalı bir IELTS sınav sorumlusu ile karşılıklı konuşma şeklindedir. Sözlü sınav üç bölümden oluşur. Bir ses kasedine ya da dijital kayıt cihazına kaydedilir. Her bölümün süresi dolduğunda sınav sorumlusu tarafından durdurulursunuz ve bir sonraki bölüme geçmeniz istenir.

Sınav sorumlusu kesin çizgilerle belirlenmiş kurallara bağlı kalacaktır ve adayın performansıyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmayacaktır.

Kaynak: British Council Türkiye – Sınavlar Departmanı

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.