TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeSınavlarIELTSIELTS Sınavına Nasıl Kayıt Olunur?
IELTS Sınavına Nasıl Kayıt Olunur?

IELTS Sınavına Nasıl Kayıt Olunur?

Online kayıt ve sınav ücretinin ödenmesi

IELTS sınavına başvurmak için öncelikle adaylardan sınav için uygun bir tarih seçmesi istenir. Tarihi seçmeden önce aşağıdaki linke tıklayabilir ve kayıt için kişisel bilgilerinizi girebilirsiniz. Lütfen başvuruyu tamamlamadan önce e-posta adresinizi tekrar kontrol edin. Tüm iletişim e-posta adresiniz yoluyla yürütülmektedir.

IELTS sınavına kaydolun

IELTS sınavına kayıt olmak için izlenmesi gereken  iki adım vardır:

 • Kimlik belgenizi taratın. Sadece geçerli pasaport veya nüfus cüzdanı kabul edilmektedir.(Taranmış kimlik belgenizin boyutu 1600×1600 pixel’den ve 1.5MB’tan küçük olmalıdır. Sadece JPEG, GIF veya PNG uzantılı dosyalar kullanılabilir).
 • Web sitemiz üzerinden (aşağıdaki linkten) online başvurunuzu tamamlayın. Kimlik belgenizi taratıp, başvurunuza yükleyin.

Ödemenizi tamamlayın. Başvurunuzun başarıyla alındığına dair e-mail tarafınıza ulaştıktan sonra ödemenizi aşağıdaki banka bilgileri aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Başvurunuzu takiben iki iş günü içinde ödemenizi tamamlamadığınız takdirde başvurunuz iptal edilecektir.

Önemli noktalar:

 • Başvuruda bulunduktan sonra sınav tarihini değiştiremezsiniz.
 • Ödeme ve başvuru tamamlanmadan sınava başvurmuş sayılmazsınız. Sadece ödemenizin veya başvurunuzun olması sınava girişinizi garantilemez.
 • Ödemenizi takiben, sınavınızdan 10 gün önce e-posta yoluyla aday numaranızı belirten bironay mesajı alacaksınız. Bu mesajın çıktısını beraberinizde sınav yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu e-postayı sınav tarihinden 10 gün öncesine kadar almazsanız, lütfen gecikmeden e-mail ile ielts@britishcouncil.org.tr bildirin.  Onay mesajı almamanız halinde bu durumu, sınavdan en az 10 gün önce bize bildirmezseniz sınava girişinizi garantileyemeyiz.
 • Sınavın konuşma bölümü yazılı sınavınızdan üç gün önce veya üç gün sonraki süre içinde gerçekleşebilir. Lütfen programınızı yaparken bu noktayı göz önünde bulundurun.
 • Sınavınızın yer ve saat bilgileri ile sözlü sınav bilgisi sınav tarihinizden dört gün önce, Salı günleri saat 18:00’den sonra açıklanır. Bu linkten http://ieltsvenuedetails.britishcouncil.org.tr/  yer ve zaman bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Tüm adaylar için IELTS sınav ücreti 115 £’dir.İngiliz Sterlini dışında yapılan ödemeler kabul edilmeyecektir.

Ödemenin online kayıt yapıldıktan sonra 2 iş günü içerisinde yapılması gerekmektedir. 

Eksik ödeme durumunda kayıt onaylanmayacaktır. Online başvurunuzu tamamladıktan sonra ödemeyi aşağıdaki hesaba transfer etmeniz gerekmektedir.

BRITISH COUNCIL GBP Hesabı
İş Bankası
Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu: 1011
Hesap No: 3376413
Hesap sahibinin adı: British Council – Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
Swift Code: ISBKTRISXXX
IBAN CODE: TR11 0006 4000 0021 0113 3764 13

Ödemenin doğru adayla eşleşmesini yapabilmemiz için lütfen ödeme yaparken aşağıdaki bilgileri de ödeme makbuzuna ekleyin:

 • Adayın tam adı
 • Sınav tarihi ve başvurunuz esnasında size verilen referans numarası

Ör. Ali Yilmaz, 27 Kasım IELTS, TR002-24092-00010

Sınav ücretini nasıl ödeyebilirim?

Bankada ödeme:
En yakın İş Bankası şubesine gidebilir ve 115 £  olan sınav ücretini havale masrafı ödemeden  belirtilen hesaba yatırabilirsiniz.

Bankaya gitmeden ödeme:
Ödemeyi
Internet bankacılığı
Mobil bankacılık
kanallarıyla da yapabilirsiniz.

Adaylar sınav ücretleri çerçevesinde ödenmesi gerekebilecek ekstra ücretlerden sorumludur. 115 £ altındaki ödemeler kabul edilmeyecektir.

Geç kayıt

Son başvuru tarihinden sonra yapılan kayıtları kabul edememekteyiz. Ancak kontenjan fazlalığı durumunda geç kayıt ücreti ödeyerek kayıt yaptırabilirsiniz. Ek kontenjan her sınav için geçerli olmayabilir.

Son kayıt tarihinden sonra kaydolmak isteyen adaylar, sınav departmanı ile temasa geçmeli ve ek kontenjan durumunu sormalıdırlar.

Sınavın transferi veya iptali

Transferler, sınav tarihinden 5 hafta önce talep edilmesi durumunda bir kereye mahsus ücretsiz yapılabilmektedir. Yeni sınav tarihi, ilk başvuru tarihinden sonraki 3 ay içinde son başvuru tarihi geçmemiş olan bir sınav tarihine ayarlanmalıdır.

Sınav tarihine 5 hafta kala veya daha geç yapılan iptal ve transfer talepleri 30 £ transfer  ücretine tabidir ve aday sınava katılamama nedenini açıklayan resmi bir belge sunmalıdır. Yeni sınav tarihi, ilk başvuru tarihinden sonraki 3 ay içinde son başvuru tarihi geçmemiş olan bir sınav tarihine ayarlanmalıdır.

British Council iptal ya da transfer talebini reddetme hakkını saklı tutar.

İlgili formları ielts@britishcouncil.org.tr adresine göndererek iptal talebinde bulunabilirsiniz.

Transfer ücretlerini yatırırken lütfen aşağıdaki bilgileri ödemenizin açıklama bölümünde belirttiğinizden emin olunuz:

1- Aday adı ve soyadı
2- Transfer edilmek istenen tarih

Ücret, başvuru bölümünde belirtilen British Council GBP hesabına yatırılmalıdır.

Tüm dokümanların sınavdan sonraki 3 iş günü içinde, e-posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde transfer haklarınızı yitiriyor olursunuz.

Sınav gününde hasta olursanız

Hasta olan adayların, sınavı takip eden üç iş günü içinde, sınav tarihini ve ilgili belgeleri tıbbi rapor ile birlikte e-posta yoluyla göndermeleri gerekmektedir. Aksi takdirde aday, sınav bedelinin iadesi ile ilgili tüm haklarını kaybeder.

Gerekli belgelerin üç iş günü içinde alınmasının ardından, idari masraflar için 30 £ düşüldükten sonra adaya geri kalan sınav ücretinin iadesi yapılacak ya da alternatif bir sınav tarihi belirlenecektir. Ya da 30 £ transfer bedeli ödenmişse alternatif bir sınav tarihi belirlenecektir.

Sınavını ileri bir tarihe erteleten ancak ikinci sınav tarihinde de hastalanan adaylara sınav bedeli iade edilmeyeceği gibi yeni bir sınav tarihine transfer de söz konusu olamayacaktır.

IELTS sınav tarihleri

* British Council Türkiye IELTS sınav merkezinde Nisan ve Mayıs 2014 sınav oturumları için boş yer kalmamıştır ancak Türkiye’de sınav uygulamaları devam etmektedir. Yakın gelecekte IELTS sınavına girmek istiyorsanız lütfen daha fazla bilgi için www.ielts.org adresini ziyaret edin.

IELTS Sınav Tarihleri

GT = General Training – AC= Academic Training

* British Council, kontenjanın dolması halinde son başvuru tarihinden bağımsız olarak sınav kayıtlarını kapatma hakkını saklı tutar. Bu durumda, ödemelerini gerkçekleştirmiş olan adaylar, ücret iade talebinde bulunabilirler. 

IELTS koşulları

Sınava kayıt olurken IELTS sınav koşullarını mutlaka okuyun. Sınav koşullarında, sınav günü ile ilgili düzenlemeler de dâhil birçok önemli bilgi yer almaktadır.

 • Sınava neler götürebilirsiniz
 • İzlemeniz gereken kurallar
 • Sınav güvenliği
 • Sonuç sürecinden neler beklemelisiniz
 • İptaller
 • Bilgilerinizi nasıl kullanmaktayız

Özel düzenlemeler

IELTS, adil bir sınav olarak tasarlanmıştır. İngilizce konusundaki yeteneğiniz herhangi bir engeliniz olmasından bağımsız olarak nesnel bir biçimde değerlendirilir.

Engelli adayların özel ihtiyaçlarına cevap vermek için her türlü çabayı göstermekteyiz. Sınav için rezervasyon yaptırırken son iki yıl içinde alınmış bir tıbbi belge de sunmanız gerekmektedir.

Ne tür bir yardım alabilirim?

Görme engeliniz varsa, büyütülmüş yazı karakteri ve Braille alfabesinde yazılmış sınav kağıtları ya da cevapları Braille kelime işlemcide yazmak için bir yazıcı temin edebiliriz.

İşitme zorluğunuz varsa, sesi yükseltmek için özel ekipman ya da dinleme modülünün dudak okuma versiyonunu ayarlayabiliriz.

Disleksi gibi bir öğrenme zorluğunuz varsa, kelime işlemcisi, ses ile aktive olan yazılım ya da okuma ve yazma için ekstra süre temin edebilmekteyiz.

İhtiyaçlarınız her ne olursa olsun bizimle bu konuda görüşmek için en kısa zamanda bizi arayın. Talepleriniz en az 2 yıl geçerli orijinal tıbbi belgeler ve İngilizce ya da Latince bir teşhis raporu ile desteklenmelidir.

Özel düzenlemelerin ayarlanması üç ay sürebilmektedir.

British Council Türkiye – Sınavlar Departmanı
Tel: +90 212 355 56 57
Faks: +90 212 355 56 58
e-posta: ielts@britishcouncil.org.tr

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.