TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeSınavlarTOEFLTOEFL (The Test English as a Foreign Language)
TOEFL

TOEFL (The Test English as a Foreign Language)

Kimler bu sınavı almalı? TOEFL üniversite başvurularında ve anadili İngilizce olmayan öğrencilerin kabulü için gerekmektedir.

The TOEFL® IBT test

Bilgisayar ya da Kağıt tabanlı sınavlara aşina olabilirsiniz ama 2006 dan  itibaren yeni Toefl IBT var.

TOEFL IBT dört bölümden oluşmaktadır: Reading(okuma), Listening dinleme), Speaking(konuşa), ve Writing(yazma). Tüm bu bölümler aynı günde uygulanır, ve sınav yaklaşık dört saat  sürmektedir.Sınavı farklı kılan sınavın sizden bağlantı kurmanızı, entegrasyon yapmanızı, bir dil becerisinden çok günlük kullanımınızda yaptıklarınızın aynısını sormasıdır. Örneğin bazen bir  metin okursunuz, sonra bir onu üzerine bir konuşma dinlersiniz, ve buna bir cevabı yazarak ya da konuşarak verirsiniz. Ve tüm sınav boyunca sanki gerçekten sınavdaymışsınız gibi notlar alabilirsiniz. Sayfanın sonundaki tablo soru dağılımlarını ve her bölüm çın zamanlamayı veriyor.  Her bölüm için verilen süre soru sayısına göre değişmektedir.

Toefl IBT birden çok ETS sertifikalı not  vericilerin imzasız bir şekilde öğrencilerin Konuşma ve Yazma bölümü ile ilgili cevaplarını değerlendirmeleri ile adil ve  önyargısız bir sınavı sunar. Yeni sınavın Konuşma ve Yazma bölümlerinin puanlamasını da kapsayan detaylı bilgiler için, www.ets.org/toefl/ibt/downloads.  html adresinden Toefl IBT ipuçlarını indirebilirsiniz. Toefl IBT’ de duyulan konuşma dili üniversitedeki derslerden sınıflara, laboratuarlara, profesörlerin öğrencileriyle konuşmalarına, çalışma gruplarından günlük olaylara uzanan, gerçek yaşam konuşmalarının benzeri seslendirmelerden oluşmaktadır. Okuma metinleri gerçek test kitaplarından ve ders materyallerinden alınmıştır. Bu tarz sınav  metodu gerçek üniversite sınıflarını ve yaşamını yansıtır ki bu da sizin iletişime geçebilme derecenizi ve de akademik çalışmalarınıza hazır olup olmadığınızı  ölçer. Sınav günü ve yerleri için Toefl resmi internet adresine giriniz: www.ets.org/toefl

Toefl IBT Sonuçları

Gerekli sınav soruları kurumlar tarafından belirlenir, bu nedenle sizin için ne kadar puan almanızın gerekli olduğunu öğrenmek için seçmiş olduğunuz eğitim kurumuyla iletişime geçiniz.  Hala nereye başvurmayı kararlaştırmamışsanız www.ets.org/toefl/ bt/codelists.html adresinden kurum kodlarına ulaşabilirsiniz. Bu adreste 6000 tane  Toefl sınav sonuçlarını kabul eden kurumların kodlarına ulaşacaksınız. Ayrıca u adreste örnek olarak seçilmiş bazı üniversiteler için gereken Toefl sonuçlarını  göreceksiniz. Internet Üzerinden Sınav Başvurusu Tüm başvuru detaylarınızla beraber düzenle, yeniden düzenle, sınavı  ertele, göz at ve yazdır komutlarını takip ediniz. Ayrıca telefon veya maille de başvuruda bulunabilirsiniz. Sınava  başvurduğunuzda hangi üniversitelere sonuçların gitmesini istiyorsanız o okulları da seçebilirsiniz ; veya hangi üniversiteye gönderileceğini sonuçlar elinize ulaştıktan sonrada bildirebilirsiniz.  Sınav sonuçlarını sınav gününüzden 15 iş günü sonrasında internetten  görebilirsiniz. Sonuçlarınız sizlere ayrıca sınavınızın değerlendirmesini ve  becerilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi belirtir. ETS sonuçlarınız için sizlere bir  sayfa sonuç belgesi gönderecektir. Toefl sınav başvurusuna ilişkin daha fazla bilgi için  www.ets.org/toefl adresini ziyaret ediniz. Toefl kaydının bir örneğini ve bilgi kitapçığını eğitim danışma merkezlerinde, üniversitelerde ve kütüphanelerde  bulabilirsiniz. İnternet üzerinden Toefl Sınavı Örneği TOEFL® Practice Online, ETS den  alınan sınav materyallerini ve dört beceriyi kapsayan gerçek bir Toefl sınavı  deneyimi sağlar. Sınav öncesi seviyenizi görmek için bu örnek sınava giriniz. Sınavın sonucunu ve Okuma, Dinleme, Yazma ve Konuşma bölümlerini kapsayan bir değerlendirmeyi anında alacaksınız.  Böylece hedeflediğiniz becerileri rahatlıkla geliştirir sınava hazırlama sürenizi kısaltabilirsiniz. Sınav gününe hazır olduğunuzu  görmek amacıyla tam bir sınava da girebilirsiniz. www.ets.org/toeflpractice72.html adresinden Toefl Practice Online’a katılın!  Educational Testing Service (Eğitim Sınav Hizmeti) İzni Copyright © 2007 by Educational Testing Service. Tüm hakları saklıdır. ETS ,ETS logosu ve TOEFL, Educational Testing Service (ETS)’nin kayıtlı ticari markalarıdır.

TOEFL

Nereden Başvurulur?

Educational Testing Service
P.O. Box 6151
Princeton, NJ 08541-6151
+1-609-771-7100
www.ets.org/toefl

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.