TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerİspanya'da Eğitimİspanya’da Eğitim
İspanya'da Eğitim

İspanya’da Eğitim

Uluslararası deneyim günümüzün küresel ortamında önemli bir rol oynamaktadır. Yurtdışında eğitim alan herkese sorun: size değişik bir ortamda yaşamanın hayatlarına nasıl önemli bir etki bıraktığını söyleyeceklerdir. İspanya, uluslararası deneyim kazanmak isteyen her öğrenciyi cezbeden bir yer olmuştur. Çok fazla nedeni olan çok cezbedici bir seçenek!

Neden İspanya?

İlk olarak, her şeyin çok telaşlı bir tempoda gittiği birçok Batı ülkesini kıskandıran yaşam tarzı. İspanya’da yaşam, tadını çıkarmak için zaman geçirmek demek. İspanya’da her yer gece yarılarına kadar açık ve her yerde, açık havadaki teraslarda sakin sakin içkisini içen, ya da etrafta dolaşan ve tadını çıkaran insanlar var. Ve tabi ki bir de uzun ve şiddetli Kanada kışlarına göre İspanya’nın mükemmel havası var.
Tabi ki daha fazlası da var. İspanya; Avrupa, Kuzey Amerika ve Latin Amerika’nın kültürel bir dönüm noktasında. İspanya’nın coğrafi konumu ve iklimi, ilgili her endüstriyle beraber güçlü bir turizm pazarı ile sonuçlanan, turistler için adeta bir çekim noktası. İspanya, dünyanın ikinci iş piyasası dili olan ve turizm sektöründe çalışan herkese önemli bir rekabetçi avantaj sağlayan, dünyada 350 milyondan fazla kişi tarafından konuşulan bir dili öğrenme ve geliştirme fırsatı sunuyor. İspanya’daki birçok program, hem İngilizce hem de İspanyolca olarak sunuluyor; böylelikle uluslararası öğrenciler kendi seviyelerine ve/veya isteklerine göre istedikleri dili seçebiliyorlar.

Bunlara ek olarak, İspanya yakın dönemde yüksek öğrenim sistemini, Avrupa’daki tüm yüksek öğrenim sistem ve eğitimlerini standart hale getirmeyi amaçlayan, Bologna Süreci olarak da bilinen Avrupa Yüksek Öğretim Alanı’yla uyumlu hale getirmek için revizyondan geçirdi. Katılımcı olan Avrupa’daki 47 ülke, İspanya üniversitelerinden alınan eğitimleri tanımaktadır. Yeni sistemdeki en önemli değişiklik “Grado” adı verilen yeni diploma modelidir: Sosyal ya da Fen Bilimleri lisans derecesine eşdeğer olan dört yıllık lisans diploması programı. Grado’yu tamamladıktan sonra, öğrenci bir yıllık Master (Yüksek lisans) eğitimi alabilir ya da üç ila dört yıllık Doktora programına devam edebilir. Eğitim modelleri arasındaki bu uyum, hem lisans hem de yüksek lisans seviyesinde Avrupa ve Kuzey Amerika arasındaki öğrenci hareketliliğini artıracaktır.

Turizm Eğitimi Almak

İspanya en iyisi olmasa da, turizm eğitimi almak için mükemmel bir yer. Kültür, işletme, açık hava ve kırsal alan aktiviteleri ve gastronomi gibi çeşitli ilgi alanlarını içeren çok geniş kapsamlı aktiviteler sunar. Pazar sürekli olarak genişlemekte ve İspanya, turist ve kazanç açısından dünyadaki önde gelen varış noktalarından biri olmaktadır. Sadece geçen yıl, neredeyse 60 milyon turist İspanyol yaşam tarzını tecrübe etmek için İspanya’yı ziyaret etmiştir.

İspanya’da turizm eğitim almak demek, sektördeki önde gelen şirketlerle irtibatta olmak ve onlardan ilk elden tecrübe kazanmak fırsatına sahip olmak demektir. Örneğin Madrid, yüzden fazla ülkenin ve binlerce şirketin ürünlerini vitrine çıkardığı, her yıl yapılan dünyanın en önemli turizm fuarlarından biri olan FITUR’a ev sahipliği yapmaktadır. Turizm birçok değişik bakış açısına sahiptir; ama esasında, hepsinin hem akademik hem kişisel gelişimde önemli bir rol oynadığı kültürü, dilleri ve yönetimi kapsayan bir disiplindir.

Turizm lisans derecesi, öğrencileri, birçok disiplini içeren turizm sektöründe başarılı olmaları için gereken bilgi ve becerilerle donatırken, bu endüstrinin derinlemesine araştırılmasını sağlar. Öğrencinin Avrupa’da çalışma imkanını da içeren çeşitli profesyonel beceri ve fırsatları da genişleyeceğinden, bu dereceye işletme ve yönetimi de eklemek, daha ileri bir avantaj sağlayacaktır. Turizm eğitimi almanın, seyahat etme şansını sunmasının yanı sıra, yeni insanlarla tanışmak ve bir yandan yabancı diller öğrenirken değişik kültürlerle etkileşimde olmak gibi başka birçok mükemmel fırsatı sunması da oldukça mümkündür.

Madrid’de Yaşam

Madrid, İber Yarımadası’nın merkezinde yer alır ve karasal iklimin tadını çıkarır.

Önemli bir Avrupa başkenti olarak Madrid, bir öğrencinin ihtiyaç duyabileceği tüm olanakları sunar: uluslararası olarak tanınan devlet ve vakıf üniversiteleri, araştırma kaynakları ve kütüphaneler ve eğitim için kaynak sağlama hakkında tüm bilgileri sağlacak kuruluşları da içeren birçok tesise sahiptir. Madrid ayrıca şehri keşfetmeyi kolaylaştıran banliyö ve şehirlerarası trenler, otobüsler ve 10’dan fazla metro hattından oluşan hızlı ve verimli çalışan ulaşım sistemine de sahiptir.

Madrid’in sunduğu etkileyici mimari, tarihi ve kültürel ortamlar, Madrid’in Avrupa’nın hem ziyaret etmek hem de yaşamak için en çekici şehirlerden biri olmasının bir diğer yönüdür. Şehrin tadını sadece yürüyerek ya da Madrid Opera, Almudena Katedrali, Kraliyet Sarayı, Reina Sofía Çağdaş Sanat Müzesi ve bunlara ek olarak efsanevi Prado Müzesi gibi birçok anıt ve müzeleri ziyaret ederek çıkarabilirsiniz. Canlı gece hayatı ve festivalleri, fuarları, konserleri ve sergileri içeren kültürel faaliyetleriyle bilinen dünyadaki en hayat dolu şehirlerden biridir.

Son olarak, Madrid’in İspanya’nın diğer şehirleri ile ve Avrupa başkentleri ile bağlantıları vardır; böylece başka ülke, dil, kültür, manzara, yemek ve insanları keşfetme olanağı sunar. Avrupa ülkeleriyle olan nispeten az mesafe sayesinde çok fazla yol katetmeden her değişik yeri ziyaret etmek mümkün. Verimli, ucuz ve paylaşımlı konaklama, sık otobüs ve tren seferiyle beraber sunulan ucuz uçuşlar her öğrencinin bütçesine uyarak seyahat etmeyi erişebilir kılacaktır.

İspanya’da yaşamak ve eğitim almak kesinlikle muhteşem bir fırsattır. Unutulmaz deneyimler kazandırmakla beraber, gelecek iş ve eğitimlere birçok kapı açacak bilgilerde büyük bir yükselme ile beraber kişilerarası becerileri geliştirmede yardımcı olacaktır.

Raúl Revuelta
IE University
www.ie.edu

Tags

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.