TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerİspanya'da Eğitimİspanya’da Eğitim
İspanya'da Eğitim

İspanya’da Eğitim

İspanya, Avrupa’nın önemli ülkelerinden birindeki hayatı yaşama, oradaki eğitimi alma ve dinamik, çok-kültürlü bir topluma dahil olma fırsatı sunuyor. Avrupa’nın en büyük öğrenci değişim merkezlerinden biridir ve zaman içerisinde eğitimlerine ve nihayetinde işlerine güç kazandırmak ve gelişmek isteyen uluslararası öğrenciler için en gözde yerlerden biri haline gelmiştir.

İspanya’da yüksek eğitim oldukça nettir

Temel olarak İspanya’da iki tip üniversite çeşidi vardır: devlet ve özel. Bu üniversitelerin çoğunluğu, üye ülkelerin yüksek eğitim derecelerini belirli standartlara taşımayı hedefleyen Bologna Sürecini (Bologna Accord olarak da bilinir) kabullenmiştir. Bu sayede, İspanya’da edinilmiş bir derece; Avrupa Birliği, Türkiye ve Rusya’nın da dahil olduğu 46 ülkede kabul görmektedir. Ayrıca bazı üniversiteler, uluslararası öğrencilere, geleneksel eğitime alternatif olarak tüm derecelerin eğitimini İngilizce olarak vermeye başlamıştır.

Bologna Süreci İspanyol yüksek eğitimini geliştirmiştir ve artık İspanyol yüksek eğitimi aşağıdakileri kapsamaktadır:

  • Grado: Lisans, genel olarak dört senede tamamlanır. Bu lisans dereceleri, Avrupa’daki diğer BA ve BSc’lerden daha uzun sürmektedir çünkü yurt dışında bir senelik zorunlu eğitimi de içermektedir.
  • Master: Master Dereceleri, bir senede tamamlanır.
  • Doctorado: PhD, iki senede tamamlanır.

Bu yol, yüksek eğitiminin tamamını İspanya’da tamamlayan bir öğrencinin izlemesi gereken resmi yoldur. Buna ek olarak, bu derslerin birçoğu bir sömestirden bir yıla kadar sürebilen değişim programları da sunmaktadır.

Çoğu derecenin (mimarlık, işletme, hukuk) eğitiminin üniversitelere göre farklılık göstermesinden dolayı, doğru uzmanlık alanını ve uygun üniversiteyi seçmek son derece önemlidir. İspanya’nın El Mundo gazetesi her yıl, son karar verme aşamasında yararlı olabilecek, üniversite sıralamalarını yayınlamaktadır.

Yani eğitiminizi İspanya’da almak istiyorsunuz …

Bu yolu seçmeden önce, eğitim almayı düşünen öğrenciler İspanyolca dil becerilerinin yeterince güçlü olup olmadığını belirlemelidir. Çoğu üniversite giriş koşullarından biri olarak kendi İspanyolca dil sınavını uygular. Bununla birlikte, iyi bir derece ile DELE sınavından geçmeniz halinde, genellikle başvurduğunuz her üniversitenin İspanyolca sınavına girmenize gerek kalmaz. DELE sınavı, İspanyolca seviyenizin başlangıç, orta veya ileri seviye olup olmadığını belirleyen, tanınmış bir dil sınavıdır.

Gelecek kariyerinize doğru büyük bir adım

İspanya’da eğitim almak, birçok kapıyı açar ve harika kariyer fırsatları getirir. İspanya, Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkelerinden biridir ve BBVA, Banco Santander, Zara ve Massimo Duti gibi uluslararası firmalar, büyüyen sektörlerinin birer lideridir.

İspanyol ticaret okulları, İspanya’nın lider Avrupa ülkelerinden biri olarak belirmesiyle birlikte aynı şekilde gelişmiş ve bu okulların üçü (IE, IESE, ESADE) bazı uluslararası sıralamalarda dünyanın en iyi 10 okulu arasında gösterilmeye başlamıştır. Tüm bunların yanında, yarım milyar insanın İspanyolca konuşuyor olması, İspanyolcayı günümüz ticaret hayatında en çok konuşulan ikinci dili yapmaktadır.

Coğrafi konumu ve tarihi sayesinde İspanya, Avrupa ve Afrika üzerinde güçlü etki bırakmıştır ve Latin Amerika üzerinde büyük rol oynar. Bunun direkt sonuçlarından biri de İspanyol işverenlerin, global ticaret hayatındaki gelişimleri yakından takip etmek amacıyla, uluslararası geçmişlere sahip işçilere talep duymasıdır.

İspanya’daki öğrenci hayatı

Diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında, İspanya’daki yaşam maliyetleri düşüktür. Yemekler nispeten ucuzdur ve İspanyol gece hayatı ekonomik olması ile tanınır. Diğer bir yandan konaklama biraz aldatıcı olabilir. Tek odalı bir dairede konaklamak, kaldığınız şehre göre ayda 500 ila 1000€ tutarken, kampüs içi konaklama fiyatları 350 ila 850€ arasındadır.

Kat paylaşımı en iyi seçenek olmaya devam ediyor. Ucuz olması yanında, dünyanın her yerinden insanlarla tanışma fırsatı da sunar. Ayda ortalama 200 – 300€ (gaz/elektrik faturaları ile en fazla 400€) ile kat paylaşımı, her öğrencinin bütçesi için en iyi seçenektir. Aynı L´Auberge Espagnole adlı filmdeki gibi, ev arkadaşlarınızdan çok şey öğrenecek, unutulmaz anlar yaşayacak ve hayat boyu sürecek arkadaşlıklar kuracaksınız.

Hiç şüphe yok ki İspanya, öğrenci değişimlerinde Avrupa’nın merkezidir ve büyüleyici bir yerdir. Edinilen deneyim eşsizdir ve heyecan vericidir. Bazı üniversiteler öğrenim süreçlerini, çok-kültürlü öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla düzenlemiştir ve gerçek anlamda uluslararası eğitim vermektedir. İspanya’nın ana şehirleri bir öğrencinin ihtiyaç duyacağı tüm olanaklara sahiptir ve İspanyol yaşam tarzı, her öğrencinin sosyal hayatını doruğa çıkarması için idealdir. Son olarak önemli noktalardan biri de, buradaki iş hayatı mükemmel kariyer fırsatları yaratmaktadır.

 

IE University, Madrid
www.ie.edu

Tags

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.