TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerPolonya'da EğitimKrakow, Polonya – Bilim ve Kalkınma Şehri
Krakow, Polonya - Bilim ve Kalkınma Şehri

Krakow, Polonya – Bilim ve Kalkınma Şehri

Polonya’nın en eski akademik merkezi olan Krakow geleceğe bakıyor ve modern laboratuvarların, yenilikçi şirketlerin ve start-up’ların geliştirilmesine odaklanıyor.

Krakow’un 659 yıldır (Jagiellonian Üniversitesi’nin 1364’teki kuruluşundan bu yana) Polonya’nın önde gelen araştırma ve akademik merkezi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şehir hala ülkenin dört bir yanından ve yurtdışından gençleri cezbediyor ve onlar için sadece bir eğitim yeri değil aynı zamanda daha sonraki profesyonel yaşamlarını geçirecekleri yer haline geliyor.

Krakow’da 20 yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. En eski ve en iyi (Perspektywy 2023 sıralamasına göre) Polonya üniversitesi olan Jagiellonian Üniversitesi ile AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Şangay Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralamasında listelenmiştir. Krakov Ekonomi Üniversitesi ve Krakov Teknoloji Üniversitesi ulusal sıralamada oldukça iyi bir konumdadır.
9.000’den fazlası yabancı olmak üzere yaklaşık 130.000 Krakow öğrencisi arasında. Ayrıca Krakow üniversitelerinin her yıl iş piyasasına saldığı 32 bin mezunun (6,5 bini teknikle ilgili alanlarda olmak üzere) önemli bir bölümünü oluşturuyorlar.

Hiç şüphe yok ki, üniversite öğrencileri ve mezunları, ciddi yatırımcılar arayan şehrin devasa bir sosyal sermayesidir ve bilgiye dayalı faaliyet yürüten şirketler için, hem çalışan aramak hem de şubelerini tam olarak buraya yerleştirmek için güçlü bir argümandır. Bu nedenle, Krakow’un iş hizmet merkezlerinde çalışanların %70’inin sadece fen fakültelerinden değil, altını çizmeye değer yerel üniversitelerden birinden mezun olması şaşırtıcı değildir.

Ulusal Bilim Merkezi, yenilik merkezleri, teknoloji transfer merkezleri, Kraków Teknoloji Parkı ve çalışanların sıklıkla bilimsel faaliyetleri birleştirdiği girişimcilik kümeleri gibi çok sayıda bilimsel kurumun faaliyetleri de şehrin ekonomik gelişimi ve iş ortamı için büyük önem taşımaktadır.
Krakow, araştırma ve öğretim tesislerini genişleterek ve daha ileri teknolojiye sahip laboratuvarlar oluşturarak bu fırsatı mükemmel bir şekilde kullandı. Krakow’da, diğerlerinin yanı sıra Małopolska Biyoteknoloji Merkezi, Jagiellonian İlaç Geliştirme Merkezi, Yaşam Bilimi Parkı, Polonya’nın ilk sinkrotronu SOLARIS, AGH Prometheus süper bilgisayarı, Krakov Teknoloji Üniversitesi’ndeki Małopolska Enerji Tasarrufu İnşaat Laboratuvarı ve çok sayıda tesis bulunmaktadır. ve özel olanlar da dahil olmak üzere düzenli olarak modernize edilen yatakhaneler bulunmaktadır. Tarım Üniversitesi’nin Sağlık Yanlısı ve Güvenli Gıda Konusunda Yenilik ve Araştırma Merkezi ve Andrzej Frycz Modrzewski Krakow Akademisi kampüsünde laboratuvar olanaklarına sahip modern bir tıp bilimleri binası gibi yeni projeler de hayata geçiriliyor.

Krakow, Polonya - Bilim ve Kalkınma Şehri

Bütün bunlar sadece Polonya’dan değil, diğer birçok ülkeden öğrenci ve bilim insanlarının ilgisini çekiyor ve bilim ile iş dünyası arasında yeni işbirliği fırsatları yaratıyor. Üniversitelerin en iyi şirketlerle işbirliği, öğrencilere yalnızca staj yapma ve gerekli deneyimi kazanma fırsatı değil, aynı zamanda tüm dünyada daha sonra kullanılacak çözümler üzerinde çalışma fırsatı da anlamına geliyor. Ayrıca üniversiteler eğitim ve en son teknolojik çözümlere erişim konusunda da büyük destek elde ediyor. Krakow üniversiteleri, yakın zamanda Krakow Teknoloji Üniversitesi’nde yeni bir Nesnelerin İnterneti laboratuvarının açılmasına yardımcı olan Samsung, Thales, Motorola, Nokia veya GlobalLogic gibi devlerle işbirliği yaptı. Şirketlerle yapılan işbirliği sayesinde Ekonomi Üniversitesi, öğrencileri uluslararası şirketlerde çalışmaya hazırlayan Polonya’daki ilk kursu – Global Business Services UEK’i yarattı.

Yaşamak için iyi bir yer

Elverişli konum, genç ve iyi eğitimli vatandaşlar, son derece gelişmiş kentsel ve ulaşım altyapısı, ilginç iş fırsatları ve zengin bir kültürel teklif – bunlar bugün insanları ve yatırımcıları Kraków’a çeken şeylerdir.

Bu, şehrin başarısını tesadüflere borçlu olduğu anlamına gelmiyor. “Yaşamak için iyi bir yer” ününün kazanılması gerekiyor. Yerel yönetimin tartışılmaz başarıları arasında şunlar yer alıyor: ülkedeki en iyi toplu taşıma araçlarından biri (metro veya metro öncesi planlanıyor), sistematik olarak düzenlenmiş ve genişletilmiş rekreasyon alanları (“Avrupa Yeşil Başkenti 2023” yarışmasının ödülü sahibi), modern belediye altyapısı ve son olarak, bir o kadar da önemlisi, çok da uzun olmayan bir süre önce şehrin imajını neredeyse tamamen mahveden dumanla mücadelede neredeyse tamamen başarı.

Mekanın potansiyeli

Ancak çoğu kişi için coğrafi, kültürel ve hatta tarihi bağlam da önemlidir. Ve bu açıdan şehir çok şey sunuyor: dünyaca ünlü anıtlar ve müzeler, sokaklardaki turist kalabalığı (bu yıl pandemiye rağmen 11 milyondan fazla), çok sayıda kafe ve restoran, zengin kültürel ve kültürel ulusal şöhrete sahip eğlence etkinlikleri, konferanslar ve fuarlar, mükemmel otel altyapısı, efsanevi futbol kulüpleri, dağlık tatil bölgelerine yakınlık. Kısacası Kraków dünyada isimsiz veya bilinmeyen, karakterden yoksun veya medeniyet boşluğunda asılı kalmış bir yer değil.

Bu, Krakow’u gerçekten yaşamaya, barınmaya ve çalışmaya değer kılıyor.

Polonya’nın ikinci büyük uluslararası havalimanı John Paul II Krakow-Balice Uluslararası Havalimanı. Havaalanı Polonya’nın güneyinde, Kraków’un 11 km batısında yer almaktadır. Şu anda Krakow’dan İstanbul ve Ankara’ya direkt uçabilirsiniz.

Krakow-Balice Uluslararası Havaalanı ana sayfası: krakowairport.pl

Krakow’un tanıtım materyallerini indirin! Tıklayın krakow.pl

Kaynak:
Krakow Belediyesi

Tags

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.