TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerPolonya'da EğitimLodz, Polonya’da Üniversite Eğitimi
Lodz, Polonya’da Üniversite Eğitimi

Lodz, Polonya’da Üniversite Eğitimi

FARKIMIZ NE?

Lodz University of Technology (TUL), Polonya’daki en iyi teknik üniversitelerden biridir. Mühendislik eğitiminde 70 yılı aşkın bir geleneğe ve deneyime sahiptir. 100 binin üzerinde son derece kalifiye mezun; birkaç nesildir süre gelen son derece kaliteli akademik personelin (akademik öğretmenler, araştırmacılar ve bilim insanları) ve etkin üniversite idaresinin çalışmalarının bir sonucudur.

Şehrin merkezinde 32 hektarlık alana yayılan modern ve yenilenmiş endüstri sonrası binalar, yeşilliklerle çevrilmiştir. Bir zamanlar sanayicilere ait olan villalar ve saraylar, çelik ve camdan inşa edilmiş yapıların yanında yer alır. İşte bu TUL’u Polonya’nın diğer üniversitelerinden ayıran özelliktir.

Son derece gelişmiş yapısıyla TUL, dinamik bir mühendislik ve teknoloji üniversitesidir. TUL, 18,500 öğrenci ve yaklaşık 3,000 çalışan demektir. Derece programları dokuz fakültede, üç yüksekokulda ve Kağıt İmalatı ve Baskı Enstitüsü’nde (Enstitü’nün statüsü fakülteyle eşdeğerdir) verilir. Bununla birlikte kampüste diğer birçok organizasyon birimi bulunur. Bunlar arasında fakülteler arası eğitim merkezleri, spor ve dinlenme merkezi, sosyal kulüpler ve öğrenci hayatını destekleyen diğer kampüs tesisleri yer alır.

Üniversite, çevre bölgedeki şirketler için çekici bir iş ortağıdır. Okul ülkenin ve yurt dışının en büyük firmaları ile birlikte çalışır. Dünyanın her yerinden en iyi bilim merkezleriyle birlikte Avrupa standartlarında araştırmalar yürütür, yeni teknolojiler geliştirir (bunlar çoğunlukla patent korumasına alınır).

2016 yılında üniversite; Polonya’daki ilk teknik üniversite olarak; okulun European Charter for Researchers ve Code of Conduct for the Recruitment of Researchers altında belirlenen prensiplere uyduğunu belgeleyen HR Excellence in Research (Araştırmada İK Başarısı) rozetine layık görülmüştür. Bu rozetin avantajları ciddi oranda artış göstermiş ve Avrupa Bilimsel Araştırma Bölgesi’nin bir ortağı olan üniversitenin çekiciliğini artırmıştır.

 • 18,500 öğrenci
 • 3,000 çalışan
 • 100 bin mezun
 • 70 yılı aşkın deneyim

BİLİMİN İŞ HAYATINA TRANSFERİ

Ülkenin en büyük üniversitelerinden biri olan TUL; bölgesel, ulusal ve uluslararası ekonomide rekabetçi boyutu artırmada önemli bir rol oynar. TUL’un Teknoloji Transferi Merkezi; akademik topluluk ile iş piyasasının etkin işbirliği yapmasını destekler. Bu; bilimsel araştırmada yaratıcı düşünme ve yaratıcı aktivitenin yanı sıra, ileri teknoloji ve çözümlerin transferi ve ticarileştirilmesine bir örnektir.

YEREL TOPLUM İÇİN EĞİTİM PROGRAMLARI

Lodz University of Technology; yerel topluma kucak açar ve üniversitenin akademik personelinin bilgi ve deneyiminden, tesislerinden ve laboratuvarlarından faydalanma fırsatı sunar. Eğitim programları; gençlerden yetişkin öğrencilere kadar tüm öğrenci gruplarının belirli ihtiyaçlarını göz önünde bulundurur.

2008 yılında 7 ile 12 yaş aralığındaki çocuklara yönelik olarak Çocuklar için Üniversite kuruldu; bir teknik üniversitenin özelliklerine sahip Polonya’daki ilk üniversitedir. Burada çocukların doğal merakları doruğa ulaşır ve teknolojinin öne çıkanlarını ve gözden düşenlerini keşfetme fırsatı bulurlar.

2007’de üniversitenin himayesi altında bir lise kuruldu. Okulun öğrencilerinin büyük çoğunluğu TUL’da eğitimlerine devam ediyor. Mühendislik eğitimi döngüsü, 2013 yılında genç lise okulunun açılmasıyla tamamlanmış oldu.

Üniversite yetişkinlere yönelik de hizmet vermektedir. 2006’dan bu yana Üçüncü Kuşak Üniversitesi (UTW) TUL’da eğitim veriyor. Okul, daha yaşlı kişileri yaşam boyu eğitim sistemine dahil etmek ve onlara ileri bilgi ve psiko-fiziksel gelişim imkanı sunmak üzere kuruldu. Günümüzde UTW, iki branşa ayrıldı ve toplamda 1,000 öğrenciye eğitim veriyor.

ULUSLARARASILAŞMA

Hem eğitimde hem de bilimsel araştırmada uluslararasılaşma; Lodz University of Technology’nin uzun yıllardır en önemli güçlerinden biri olmuştur. Yaklaşık yirmi beş yıldır; Polonyalı öğrenciler arasında bile İngilizce ismiyle bilinen International Faculty of Engineering (IFE) hizmetlerine devam etmektedir. IFE; tamamen İngilizce olarak 10 teknik alanda ve Fransızca olarak bir teknik alanda derece programları sunmaktadır.

IFE’nin temel amacı, İngilizce ve Fransızca’yı uzman seviyede kullanabilen mühendisler yetiştirmektir. Mesleki bilgi ve yeterliliği edinen IFE’nin mezunları; bağımsız olarak çalışabilir veya bir ekibin parçası olarak bilgiyi analiz eder ve sentezler, yeni ortamlara kolayca uyum sağlar ve etkili şekilde iletişim kurarlar. IFE sıra dışı burslar da sunmaktadır. Bu bursların büyük çoğunluğu tanınmış uluslararası üniversitelerden gelmektedir.

Erasmus öğrenci değişim programının liderlerinden biri olan TUL; ‘hareketlilik dostu üniversite’ ünvanı almış olmanın gururunu yaşar. Okul aynı zamanda IASESTE programı altında yurt dışında uygulamalı eğitim ve uzun dönemli yaz yerleştirmelerinde öğrenci değişim programı liderlerinden birisidir. 2000 yılından bu yana Baltık Üniversite Programı’nın ulusal koordinatörü olan TUL; programa dahil olan 60 Polonya üniversitesinin çalışmalarını uyumlu hale getirmek için çalışmıştır. TUL’un uluslararası bilim ve araştırma projeleri işbirliği ve öğrenci değişim programı, 65 ülkeden 520’nin üzerinde kurumu içermektedir. Bunların 200 tanesi stratejik ortaklarla yürütülen projelere dahildir.

2014 yılında, üniversitede bilim ve eğitimi birleştiren mantıklı bir bağ olan ve genç uluslararası araştırmacıları bir araya getiren International Doctoral School (IDS) kuruldu. IDS, çalışmalarının bir karşılığı olarak; LUMEN 2015 Üniversite Yönetimi Liderleri yarışmasında ‘Uluslararasılaşma’ kategorisinde birincilik ödülünü aldı.

Üniversite ayrıca, Avrupa’daki mühendislik eğitimiyle ilgilenen Avrupa Mühendislik Eğitimi Birliği’nin bir üyesidir ve küresel biyo-ekonominin gelişmesinde önemli rol oynayan bilim kurumlarını ve büyük endüstriyel şirketleri içeren Cluster of Biotechnology’nin (CLIB2021) tek Polonyalı üyesidir.

SIRALAMALARDA GÜÇLÜ POZİSYONLAR

Eğitim dergisi Perspektywy tarafından düzenlenen 2016 yılı yüksek eğitim kurumları sıralamasında Lodz University of Technology, teknik üniversiteler arasında dördüncü sırada yer alırken; Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanlığı LUT’u en çok tercih edilen dördüncü üniversite olarak göstermiştir.

ÜNİVERSİTENİN ORGANİZASYONEL YAPISI

Lodz University of Technology, son derece gelişmiş yapısıyla dinamik bir yüksek eğitim kurumudur. Öğrenciler dokuz fakültede eğitim görürler ancak kampüste fakülteler arası eğitimin sunulduğu, sportif ve sosyal aktivitelerin yapıldığı ve diğer öğrenci hizmetlerinin sunulduğu farklı organizasyonel birimler de yer alır.

FAKÜLTELER:

 • Makine Mühendisliği Fakültesi
 • Elektrik, Elektronik, Bilgisayar ve Kontrol Mühendisliği Fakültesi
 • Biyoteknoloji ve Gıda Bilimleri Fakültesi
 • İşleme ve Çevre Mühendisliği Fakültesi
 • İnşaat Mühendisliği, Mimarlık ve Çevre Mühendisliği Fakültesi
 • Teknik Fizik, Bilişim Teknolojileri ve Uygulamalı Matematik Fakültesi
 • Materyal Teknolojileri ve Tekstil Tasarımı Fakültesi
 • Kimya Fakültesi
 • Organizasyon ve Yönetim Fakültesi
 • Uluslararası Mühendislik Fakültesi
 • Kağıt İmalatı ve Baskı Enstitüsü

Yüksekokullar:

 • Uzamsal Ekonomi Yüksekokulu
 • Lojistik Yüksekokulu
 • Ticaret Bilimi Yüksekokulu
 • Merkezler:
 • Ana Kütüphane
 • Bilgisayar Merkezi
 • Matematik ve Fizik Merkezi
 • Yabancı Diller Merkezi
 • Spor Merkezi

Lodz, Polonya’da Üniversite Eğitimi

Bilişim Teknoloji Merkezi

Her yıl, dersler başlamadan bir hafta önce Lodz University of Technology; yeni başlayan öğrenciler için, üniversitemizin organizasyonel yapısını öğrenebilecekleri, Polonya kanunları hakkında bilgi edinebilecekleri ve öğrenci değişim programları ya da stajlar gibi fırsatlardan haberdar olabilecekleri Oryantasyon Günleri düzenler.

Aynı zamanda uluslararası öğrencilerimizin birçok eğlenceli aktivite sayesinde Polonya kültürü ve geleneklerini öğrenmelerini, şehrimizi tanımalarını ve birbirleriyle kaynaşmalarını sağlıyoruz.

Lodz University of Technology’de bulunan Uluslararası Doktora Okulu (IDS), fakültelerimizde yürütülen bilim ve teknoloji doktora programları sunmaktadır. Bilim veya teknoloji alanında Master derecesine (veya eşdeğerine) sahip olan ve IDS çatısı altında Doktora eğitimlerine devam etmek isteyen üniversite mezunlarına kucak açıyoruz.

Lodz University of Technology’de bulunan Uluslararası Doktora Okulu (IDS), fakültelerimizde yürütülen bilim ve teknoloji doktora programları sunmaktadır. Bilim veya teknoloji alanında Master derecesine (veya eşdeğerine) sahip olan ve IDS çatısı altında Doktora eğitimlerine devam etmek isteyen üniversite mezunlarına kucak açıyoruz.

IDS’e kaydolan her doktora öğrencisine bireysel bir doktora programı sunulur. Bu programda akademik İngilizce yazı yazma, bilimsel iletişim ve proje yönetimi gibi ek dersler, bilimsel dersler ve dil kursları (gerekiyorsa) yer alır.

 • IDS’in koordinatörü ve öğrencinin bilimsel danışmanı, okula kaydolan öğrencinin ilgi alanlarını ve ihtiyaçlarını tespit ettikten sonra bireysel bir eğitim programı düzenler.
 • IDS’teki doktora eğitimleri 4 yıl olarak planlanmıştır ancak gerçek süre araştırmanın hızına ve ilerleyişine göre değişebilmektedir.
 • IDS’in doktora öğrencileri; yöneticilerin bağışları tarafından desteklenebilir veya dışardan fonlanabilir. Hepsi aynı kabul işlemlerinden geçmektedir.

Ayrıntılı bilgi web adresinden edinilebilir: http://ids.p.lodz.pl/

http://rekrutacja.p.lodz.pl/en/
Düzenleme: Inna Akhtyrska, MBA, MA, BA

Tags

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.