TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeEğitim MaliyetleriNerede Bedava Eğitim Alabilirsiniz?
Nerede Bedava Eğitim Alabilirsiniz?

Nerede Bedava Eğitim Alabilirsiniz?

Dünyanın hemen hemen her yerinde üniversite ücretleri artamaya devam ederken; bazılarınız cebinizde dört ve hatta beş haneli bir bütçe olmadan veya bir burs kazanmadan kendi ülkenizde veya yurt dışında tanınan bir eğitim yeterliliği edinmenin imkansız olduğunu düşünebilir.

Bunun her durumda geçerli olmadığını duymak sizleri mutlu edecek! Öğrencilerin yurt dışında bedavaya veya son derece makul bir fiyata eğitim alabileceği, dünya çapında birçok ülke bulunuyor; yalnızca nereye bakacağınızı bilmelisiniz.

Aşağıda düşük maliyetli veya bedava eğitim sunan ülkelerden bir kısmını bulacaksınız. Hak kazanma hakkında detayları ve yaklaşık olarak güncel (düşük) üniversite ücretlerini de görebileceksiniz. Bu ülkelerdeki uluslararası çapta tanınan üniversiteleri öğrenmek için QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2018’in web sayfasına gidebilirsiniz.

Almanya’da bedava eğitim

Almanya’da yurt dışı eğitim, giderek artan bir ilgi görmektedir. Bunun en büyük nedeni, Almanya’daki devlet üniversitelerinde lisans eğitimleri için eğitim ücreti olmamasıdır; bu durum hem Alman hem de uluslarına bakılmaksızın tüm uluslararası öğrenciler için geçerlidir. Sadece idari masrafları karşılamak üzere yaklaşık €150-250 (~US$160-265) tutarında cüzi bir miktar üniversite ücreti uygulanır.

Almanya’nın güçlü ekonomisi ve mükemmel yüksek eğitim sistemiyle birleşen bu düşük eğitim masrafları; dünya çapında tüm öğrenciler ve aileleri için Almanya’da ücretsiz eğitim alma düşüncesini son derece cazip hale getirmektedir. Gerçekten de son zamanlarda yayınlanan ‘Eğitimin Değeri’ hakkına bir HSBC anketine göre Almanya, anket yapılan aileler arasında fark edilen eğitim kalitesi ile dünyanın en iyi beş ülkesi içine girmiştir. 40’tan fazla Alman üniversitesi, dünyanın liderleri arasından sıyrılarak QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’na girmiştir. Yalnızca ABD ve İngiltere okullarının geçebildiği Technische Universität München en yüksek sıraya sahiptir.

Ne var ki; Almanya’da eğitimin ücretli hale dönüştürülmesiyle ilgili işaretler oluşmaya başladı. Güneybatı Almanya’daki Baden-Württemberg eyaleti; AB dışından gelen öğrenciler için 2017 güz döneminden itibaren yeni eğitim ücretlerini belirleme planlarını açıkladı. Bu durumda; bu eyaletteki Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg gibi üniversitelerde eğitim almak için AB dışından gelen öğrencilerin sömestir başına yaklaşık €1,500 (~US$1,600) ödemeleri gerekecek.

Almanya’da ücretsiz eğitim alabileceğiniz bir üniversite arayışında başarılı olursanız, tabi ki yine de yaşam maliyetleriniz için bir bütçe ayarlamalısınız. Bir Alman öğrenci vizesi almanız gerekiyorsa, yaşam maliyetleriniz için yıllık €8,700 (~US$9,230) civarında bütçeniz olduğunu kanıtlamanız gerekecek.

Almanya’da eğitim için en iyi iki şehir olan Münih ve Berlin; QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2017 sıralamasında eğitim için en uygun maliyetli 20 şehir arasında yer aldı.

Fransa’da bedava (veya düşük maliyetli) eğitim

Fransa uygun maliyetli yüksek eğitimde Almanya kadar tanınmıyor olabilir ancak uluslararası öğrenciler; uluslarına bakılmaksızın Fransa’da ücretsiz (veya çok düşük maliyetli) eğitim alabileceklerini duyduklarında şaşırabilirler.

Her ne kadar Fransa’daki devlet üniversitelerinde teknik üniversitelerin ücretleri olsa da, bu ücretler diğer ülkelerdekilere göre oldukça ufak bir miktardır; ders idari işlerini karşılamak amacıyla lisans derecesi için yıllık sadece €184 (~US$195) civarındadır. Ek ücretler bu miktarı yukarılara taşıyabilir; özellikle de tıp veya mühendislik gibi daha uzman programlar için. Ancak bu artış çok yüksek olmaz. Eğer lider bir grande école’de eğitim almak istiyorsanız, ücretlerin büyük miktarlarda değiştiğini göze almalısınız.

Almanya’da olduğu gibi; Fransa’da da ücretsiz eğitim fırsatı sunan programların büyük çoğunluğu yerel dilde eğitim vermektedir. Ancak özellikle lisans seviyesinde İngilizce olarak verilen eğitim fırsatlarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Alternatif olarak; derece eğitiminize başlamadan önce Fransızca becerilerinizi geliştirmek için bir hazırlık okuluna gidebilirsiniz ama bunun için ücret ödemek durumundasınız.

Fransa’daki yaşam maliyetleri de, nispeten uygundur; yıllık ortalama €9,600 (~US$10,180) civarındadır fakat başkent Paris’te eğitim alacaksanız, bundan daha fazla harcamayı göze almalısınız. Numbeo’ya göre kanalın karşısındaki rakip Londra; maliyetlerin her alanında Paris’i gölgede bırakmaktadır; tüketici fiyat endeksi Paris’e göre %25 ve kira fiyatları inanılmaz bir farkla %69 daha yüksektir. Fransa’nın başkentinin nispeten uygun maliyetleri, uluslararası çapta sıralamalara giren zengin çeşitlilikteki üniversiteleriyle birleştiğinde; bu şehrin QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında en iyi ilk 5 içinde yer almaya devam edeceğini gösteriyor.

İskandinav ülkelerinde bedava eğitim

Yüksek yaşam kaliteleri, göz kamaştıran doğaları ve özgür siyasetleri ile tanınan Kuzey Avrupa ülkeleri (İskandinav ülkeleri olarak bilinirler); dünyanın en güçlü yüksek eğitim sistemlerinden bazılarına sahiptirler. İskandinav ülkeleri olan Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç; ücretsiz ve düşük maliyetli eğitim için fırsatlar sunar:

Norveç’te; eğitim seviyeleri veya ulusları fark etmeksizin tüm öğrenciler için üniversite eğitimi ücretsizdir. Lisans programlarının büyük çoğunluğu sadece Norveççe olarak verilir ve uluslararası öğrenciler bu seviyede eğitim alabilmek için Norveççe yeterliliklerini kanıtlamalıdırlar. Master ve doktora seviyesinde İngilizce verilen programlar çok daha yaygındır ve ücretsiz eğitim bu seviyelerde de mevcuttur.

Danimarka ve İsveç; ücretsiz yüksek eğitim fırsatını yalnızca AB/AET ve İsviçre ülkelerinden gelen öğrencilere sunmaktadır; bu nedenle bu bölgelerin dışından gelen öğrenciler, lisans ve master programları için eğitim ücreti ödemek durumundadır. Her iki ülkede de doktora programları tamamen fonludur; ancak sıra dışı doktora adayları için derecelerini ücretsiz olarak edinme ve maaş alma fırsatı sunarlar. Finlandiya da AB dışından gelen öğrencilere 2017 güz döneminden itibaren ücret uygulama konusunda bu ülkelere katılıyor; bunun da yıllık en az €1,500 (~US$1,600) olması bekleniyor.
Danimarka’da ve İsveç’te lisans ve master seviyelerinde uluslararası ücretler değişiklik göstermektedir. Danimarka’da yıllık üniversite ücretleri DKK 45,000 ile DKK 120,000 (~US$6,420-17,115) arasında değişirken, İsveç’te bu ücretler SEK 80,000 ile SEK 140,000 (~US$8,730-15,270) arasında seyretmektedir.

İzlanda’da ise ülkenin dört devlet üniversitesinde eğitim ücreti alınmamaktadır, yalnızca yıllık yaklaşık €400 (~US$425) tutarında kayıt ücreti alınır.
Peki yaşam maliyetleri ne durumda? Açıkçası, asıl püf noktası bu kısımdır. Kuzey Avrupa ülkelerindeki yaşam maliyetleri, tüm Avrupa’nın en yüksek seviyeleri arasında yer alır. Bunun sebeplerinden en önemlisi, bölgenin genel olarak sağlıklı ekonomisi ve İskandinav para cinsinin gücüdür. Yani aslında caddelerin temiz ve insanların mutlu olduğu bir yerde yaşamak için daha fazla ödemek belki de o kadar kötü değildir! Dört İskandinav başkenti Copenhagen,  Helsinki, Oslo ve Stockholm; dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında yer almaktadır.

Avrupa’nın diğer yerlerinde bedava (veya düşük maliyetli) eğitim

Peki Avrupa’nın diğer yerlerinde bedava veya düşük maliyetli eğitim var mı? Kaliteden ödün vermeden uygun maliyetli veya ücretsiz eğitim veren üniversitelere sahip birçok Avrupa ülkesi bulunuyor. Örnekler için aşağıyı okumaya devam edin.

Avusturya

Öğrencilerin Avrupa’da bedava (veya düşük maliyetle) eğitim alabilecekleri bir diğer ülke de Avusturya’dır. Konu yüksek eğitim maliyetlerine geldiğinde AB/AET öğrencileri, Avusturyalılar ile aynı haklara sahiptir ve herhangi bir derece seviyesinde ücretsiz eğitim alabilirler. Bundan sonra, öğrenciler sömestir başına sadece €363 (~US$385) öderler. AB/AET dışından gelen uluslararası öğrenciler ise biraz daha yüksek olmak üzere, sömestir başına yaklaşık €726 (~US$770) ödeyebilirler. Yaşam maliyetleri tüm öğrenciler için yıllık yaklaşık €10,200-12,000 (~US$10,820-12,730) civarında seyreder. Avusturya’nın başkenti Viyana, QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2017 sıralamasında 16. sırada yer almıştır.

Belçika

Belçika’da iki temel dil topluluğu bulunur ve her ikisinin de üniversite ücretleri konusunda kendi tutumu vardır. Ancak AB öğrencileri yılda en fazla €835 (~US$890) tutarında ücret öderler. Her ne kadar yalnızca AB öğrencileri Avrupa’da ücretsiz eğitimin temel avantajlarından faydalanıyor olsa da; uluslararası öğrenciler için de ücretler oldukça uygundur; yıllık €890 ile en fazla €4,175 (~US$940-4,430) arasındadır. Belçika’da yıllık yaklaşık €11,400 (~US$12,100) civarında bir bütçeyle yaşayabilirsiniz. Başkent Brüksel, bu yılın QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında 45. sırada yer almıştır.

Çek Cumhuriyeti

Çekçe konuşabilen öğrenciler; Çek Cumhuriyeti’nde herhangi bir devlet üniversitesinde bedava yurt dışı eğitimi alabilirler. İngilizce eğitim almak isteyen öğrenciler ise yılda yaklaşık CZK 108,334 (~US$4,260) civarında uygun maliyetle okuyabilirler. Yaşam maliyetleri de Batı Avrupa ülkelerinin birçoğuna kıyasla oldukça düşüktür; yılda yaklaşık CRK 106,900-229,070 (~US$4,200-9000) civarındadır. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında 30. sırada yer almıştır.

Yunanistan

AB/AET sınırları içinden gelen tüm öğrenciler; Yunanistan’daki devlet üniversite ve yüksekokullarında ücretsiz yurt dışı eğitim alabilirler; yalnızca bazı master programları istisnadır. Eğer bu yeterince kulağa hoş gelmiyorsa, ders kitaplarınızın da ücretsiz olduğunu belirtelim! AB dışından gelen uluslararası öğrenciler de yüksek eğitimde düşük maliyetten faydalanabilirler; yıllık yaklaşık €1,500 (~US$1,600) civarındadır. Yunanistan, Avrupa Birliği’nin en düşük yaşam maliyetlerinden birine sahiptir.

İtalya

Her ne kadar İtalya’daki özel üniversiteler yüksek eğitim ücreti uygulamalarıyla bilinse de; İtalya’nın devlet üniversiteleri, lisans programları için yıllık ortalama €850 ile €1,000 (~US$900-1,060) arasında değişen ücretleriyle oldukça ucuzdur. AB öğrencileri, İtalyan öğrencileriyle aynı fon fırsatlarına sahiptir; buna harçlar, ödüller, burslar ve ücret muafiyetleri dahildir. İtalya’daki yaşam maliyetleri beklenilen kadar yüksek değildir; yılda yaklaşık €12,000-18,000 (~US$12,760- 19,145) civarındadır. En son çıkan QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında Milan 33. sırada yer alırken başkent Roma 65. sırada yerini almıştır.

İspanya

İspanyol öğrenciler ile aynı eğitim haklarına sahip olan AB öğrencileri, yüksek eğitim ücretleri ödemek zorunda değildir. Bunun yanında uluslararası öğrenciler ise İspanya’da bir devlet üniversitesinde yıllık €680 ile €1,400 (~US$720-1,500) karşılığında eğitim alabilirler. Ücretler, verilen krediler baz alınarak hesaplanır ve yüksek lisans seviyesinde daha yüksek olabilmektedir. İspanya’da yaşamak için yılda €10,800 ile €13,200 (~US$11,500-14,050) arasında yaşam masrafı yapmayı bekleyebilirsiniz.  Madrid, Barcelona ve Valencia; QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2017 sıralamasında yerlerini almıştır ve en üstte 23. sıradaki konumuyla Barcelona bulunur.

Yurt dışında bedava (veya düşük maliyetli) eğitim alınabilecek diğer yerler

Arjantin

Arjantinli öğrenciler ücretsiz üniversitelerden yararlanabiliyorken, uluslararası öğrenciler de ülkedeki devlet üniversitelerine kayıt yaptırmak için küçük bir miktar ücret ödemektedir. Diğer yandan, Arjantin’deki özel kurumlar yılda US$5,000’a kadar çıkabilen ücretler uygulayabilmektedir. QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2017 sıralamasında Arjantin’in başkenti Buenos Aires, 42. sırada yer almaktadır.

Hindistan

Hindistan’da uluslararası öğrenciler, eğitim ücreti olarak yıllık en fazla US$7,300 öderler; ancak özel üniversiteler ve yüksek lisans eğitimleri daha pahalı olabilmektedir. Hindistan’daki yaşam maliyetleri, çoğu öğrenci için son derece caziptir. Numbeo’ya göre tüketici fiyatları, İngiltere’ye kıyasla %187 daha ucuzken, kiralar %373 daha ucuz görünmektedir. Genel olarak, yılda yaklaşık US$5,000 kadar düşük bir miktarla konforlu şekilde yaşayabilirsiniz.

Tayvan

Tayvan’daki eğitim ücretleri, son derece uygundur ve ülkenin en iyi üniversiteleri düşük maliyetli eğitim programları sunmaktadır. Örneğin ülkenin lider üniversitesi olan ve QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2016-2017’de 68. sırada yer alan National Taiwan University (NTU), geçtiğimiz yıl lisans seviyesindeki uluslararası öğrencilerden yıllık yalnızca TW$100,920-124,200 (~US$3,175-3,900) tutarında ücret aldı. QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2017 sıralamasında Taipei, dünyanın 16.’sı oldu ve uygun maliyet alanında da 16. sırada yer aldı.

Laura Tucker
www.topuniversities.com

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.