TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeEğitim MaliyetleriYurt Dışında Ücretsiz Eğitim
Yurtdışında Ücretsiz Eğitim

Yurt Dışında Ücretsiz Eğitim

Dünyanın birçok yerinde üniversite fiyatları yükselmeye devam ederken, bazılarınız kendi ülkenizde ya da yurt dışında tanınmış bir derece eğitimi almanın dört ya da beş haneli bir eğitim bütçesi olmadan imkansız olduğunu düşünebilir.

Bunun her zaman doğru olmadığını söylediğimizde sevineceksiniz! Öğrencilerin yurt dışında bedavaya ya da çok düşük bir miktar karşılığında eğitim alabildiği birçok ülke var; sadece nereye bakmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Aşağıda; düşük maliyetler karşılığında ya da bedava eğitim sunan ülkelerden bazıları yer alıyor. Hak kazanma koşulları ve güncel (düşük) üniversite fiyatlarının yaklaşık olarak ne kadar olduğu bilgisi de bulunuyor. Bu ülkelerdeki uluslararası çapta tanınan üniversiteleri bulmak için QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2015’i inceleyin.

Yurtdışında Ücretsiz Eğitim - Almanya

Almanya’da bedava eğitim

Almanya’da yurt dışında eğitime duyulan ilgi giderek büyüyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri, Almanya’daki devlet üniversitelerinde lisans eğitim için ücret alınmamasıdır. Bu durum hem Alman hem de ulusuna bakılmaksızın tüm uluslararası öğrenciler için geçerlidir. Sadece küçük miktarda, işletim masraflarını karşılamak üzere €150-250 (US$160-270) civarında göstermelik bir üniversite ücreti alınır.

Bu düşük eğitim masrafları, Almanya’nın güçlü ekonomisi ve mükemmel yüksek eğitim sistemi ile birleştiğinde; Almanya’da eğitim alma düşüncesinin dünya çapındaki öğrenciler ve aileleri için son derece cazip hale gelmesini sağlıyor. Gerçekten de, son zamanlarda çıkan HSBC’nin ‘Eğitimin Değeri’ raporunda; Almanya, ankete katılan aileler arasında alınan eğitimin hissedilen kalitesi konusunda ABD ve İngiltere’den sonra üçüncü sırada yer almıştır. 40’tan fazla Alman üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralamaları’nda dünya liderlerinin arasında yer almıştır ve yine sadece ABD ve İngiltere daha üst sıradadır. En iyi dereceye sahip Alman üniversitesi Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg olmuştur.

Almanya’da bedava eğitim almak için bir üniversite bulmada başarılı olduysanız, yine de tabi ki yaşam maliyetlerinizi hesap etmeniz gerekecektir. Yaşam maliyetleri ve üniversite harçları için yılda yaklaşık US$10,520 civarında bir miktar ayırmanız gerekebilir.

Almanya’da eğitim için en popüler güzergahlardan ikisi olan Münih ve Berlin; QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2015 sıralamasında da en uygun maliyetli şehirler arasında gösterilmiştir.

Yurtdışında Ücretsiz Eğitim - Fransa

Fransa’da bedava eğitim (veya düşük ücretle)

Fransa her ne kadar uygun maliyetli yüksek eğitim konusunda Almanya kadar tanınmış olmasa da; uluslararası öğrenciler, hangi ulustan olurlarsa olsunlar Fransa’da bedava (veya çok düşük maliyetlerle) eğitim alabildiklerini duyunca şaşırabilirler.

Teknik olarak Fransa’daki devlet üniversitelerinde belirli miktarda bir harç alınsa da, çoğu ülkede alınan tutarlarla kıyaslandığında çok düşük kalıyor. Eğitim işletim masraflarını karşılamak için yılda sadece yaklaşık €180 (US$250) alınıyor. Ek ücretler, özellikle de tıp veya mühendislik gibi daha uzmanlaşmış programlar için alınan ücretler biraz daha yüksek olabiliyor ancak ciddi bir yükselme olmuyor. Ancak lider bir grande école eğitimi almak istiyorsanız, ücretlerin ciddi oranda değişeceğini göze almalısınız.

Almanya’da olduğu gibi, Fransa’da da sunulan eğitim programlarının büyük çoğunluğu ülkenin anadilinde sunuluyor. Bununla birlikte, özellikle lisans seviyesinde İngilizce olarak verilen eğitim fırsatları giderek artış gösteriyor. Alternatif olarak, derece eğitiminize başlamadan önce Fransızcanızı geliştirmek için bir hazırlık kursuna da gidebilirsiniz ancak bunun masrafını karşılamanız gerekir.

Fransa’da bedava eğitim alma imkanı varken, yaşam masrafları, özellikle de en kalabalık şehir olan başkentte ciddi miktarlara ulaşabilmektedir. Yüksek yaşam maliyetleri konusunda kötü üne sahip olmasına rağmen Paris; yılda yaklaşık €9,600 (US$10,430) tutarındaki yaşam masraflarıyla nispeten makul seviyede kalıyor. Numbeo’ya göre; kanalın karşısındaki rakip Londra; masraflar konusunda Paris’i her yönden geçiyor. Tüketici fiyatlarında %20 ve kira fiyatları konusunda ise Paris’ten %80 daha yüksek seviyede bulunuyor. Fransa’nın başkentinin nispeten uygun maliyetleri, uluslararası sıralamalara giren çok sayıda üniversite ile birleştiğinde; şehrin QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında ilk sıralara yerleşmesini garantiliyor.

Yurtdışında Ücretsiz Eğitim - Danimarka

Kuzey ülkelerinde bedava eğitim

Yüksek yaşam kalitesi, göz kamaştıran doğası ve liberal siyaseti ile bilinen Kuzey Avrupa ülkeleri; aynı zamanda dünyanın en güçlü yüksek eğitim sistemlerinden bazılarına da sahiptir. Ve birçok öğrenci için, beş Kuzey ülkesinden dördünde bedava yurt dışı eğitim almak mümkündür!

İzlanda eğitim ücreti alırken; diğer kardeş Kuzey ülkeleri Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İsveç; ücretsiz eğitim için fırsatlar sunmaktadır. Ancak öğrencilerin karşılaması gereken bazı koşullar bulunmaktadır.

Norveç’te eğitim seviyesi veya ulusuna bakılmaksızın tüm öğrenciler için üniversite eğitimi ücretsizdir. Lisans programlarının büyük çoğunluğu Norveççe sunulur ve uluslararası öğrencilerin bu seviyede eğitim alabilmesi için Norveççe dil yeterliliklerini ispat etmeleri gerekir. Ancak Master ve Doktora derecelerinde İngilizce olarak verilen programlar daha yaygındır ve bedava eğitim bu seviyelerde de geçerlidir.

Danimarka ve İsveç, ücretsiz yüksek eğitim fırsatını AB/AEA ve İsviçre’den gelen öğrencilere sunmaktadır; başka bir deyişle bu bölgeler haricinde bir ülkeden gelen öğrenci lisans ve Master seviyesi programlarına girmek için ücret ödemelidir. Her iki ülkede de Doktora programları tamamen fon desteklidir ve başarılı Doktora adaylarına eğitim ücreti ödemeden ve maaş alarak eğitim alma imkanı sunar.

Danimarka ve İsveç’te, lisans ve Master seviyesi eğitim için uluslararası fiyatlar değişmektedir. Danimarka’da üniversite fiyatları yıllık DKK 45,000 ile DKK 120,000 (US$6,550-$17,500) aralığında değişirken, İsveç’te SEK 80,000 ile SEK 140,000 (US$9,400-16,500) aralığında değişmektedir.

Peki yaşam maliyetleri nasıl? İşte bu nokta önemlidir; çünkü Kuzey Avrupa’daki yaşam maliyetleri, tüm Avrupa civarındaki en yüksek yaşam maliyetleridir. Bunun en önemli sebepleri; bölgenin sağlıklı ekonomisi ve Kuzey ülkelerinin dövizinin güçlü oluşudur. Aslında caddelerin tertemiz ve insanların mutlu olduğu bir yerde biraz daha fazla harcama yapmak pek de kötü olmayabilir! Kuzey ülkelerinden üç başkent bu sene dünyanın en iyi 50 öğrenci şehri arasında gösterildi: Copenhagen, Helsinki ve Stockholm.

Avrupa’da bedava eğitim için diğer yerler (veya düşük ücretle)

Bedava veya düşük ücretle Avrupa’da eğitim için diğer yerlere ne dersiniz? Avrupa’da kaliteden ödün vermeden uygun ve ücretsiz üniversite sunan birkaç yer daha bulunuyor. Örnekler aşağıda yer alıyor.

Yurtdışında Ücretsiz Eğitim - Avusturya

Avusturya
Öğrencilerin Avrupa’da bedava (veya çok düşük ücretlerle) eğitim alabileceği yerlerden biri de Avusturya. AB/AEA öğrencileri; yüksek eğitim masrafları konusunda Avusturyalı öğrenciler ile aynı haklara sahiptir ve herhangi bir derece seviyesinde iki döneme kadar ücretsiz eğitim alabilirler. Bu süreden sonra öğrenciler, dönem başına sadece yaklaşık €360 (US$390) öderler. AB veya AEA dışından gelen uluslararası öğrenciler ise biraz daha yüksek ücret öderler; dönem başına yaklaşık €730 (US$790). Yaşam maliyetleri ise tüm öğrenciler için aylık yaklaşık €850 ile €1,000 (US$920-1,080) aralığında olacaktır. Avusturya’nın başkenti Viyana, QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2015 sıralamasında 20. olmuştur.

Yurtdışında Ücretsiz Eğitim - Belçika

Belçika
Belçika’da iki farklı dil konuşan topluluk vardır, her birinin kendine ait üniversite ücret uygulaması bulunur. AB öğrencileri için ülkenin Flaman-dili konuşulan bölgesinde tam zamanlı yüksek eğitim masrafları yıllık yaklaşık €610 (US$660) civarındayken; Fransızca konuşulan bölgede ise bu miktar €830 (US$900) civarındadır. Sadece AB üyesi ülkelerden gelen öğrenciler Avrupa’da bedava eğitimden faydalanabiliyorken; uluslararası öğrenciler için uygulanan fiyatlar çok da yüksek değildir; yılda €1,900 ile €3,850 (US$2,050-$4,170) arasında değişmektedir. Belçika’da ayda ortalama €600-800 (US$650-$860) tutarında bir bütçeyle yaşayabiirsiniz. Başkent Brüksel, QS En İyi Öğrenci Şehirleri arasında 47. sırada yer almıştır.

Yurtdışında Ücretsiz Eğitim - Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti
Çekçe konuşan öğrenciler, Çek Cumhuriyeti’nde herhangi bir devlet üniversitesinde bedava eğitim alabilirler. İngilizce olarak eğitim almak isteyen öğrenciler ise oldukça uygun fiyata, dönem başına yaklaşık CRK 27,270 (US$1,080) gibi bir fiyata eğitim alabilirler. Yaşam maliyetleri de Batı Avrupa’daki ülkelere oranla oldukça uygundur, ayda yaklaşık CRK 8,800-18,850 (US$350-750) civarındadır. Çek başkenti Prag, QS En İyi Öğrenci Şehirleri arasında 49. sırada yer almıştır.

Yurtdışında Ücretsiz Eğitim - Yunanistan

Yunanistan
AB ve AEA üyesi ülkelerden gelen tüm öğrenciler, devlet üniversiteleri ve yüksekokullarında bazı Master derecesi programları hariç, her seviyede ücretsiz eğitim alabilirler. Eğer bu da yeterli gibi görünmüyorsa, ders kitaplarınızı da bedava alabiliyorsunuz! Uluslararası öğrenciler de yılda yaklaşık €1,500 (US$1,630) gibi düşük yüksek eğitim masraflarıyla eğitim alabilirler. Yunanistan, Avrupa Birliği’nin en uygun yaşam maliyetlerinden birine sahiptir.

Yurtdışında Ücretsiz Eğitim - İtalya

İtalya
İtalya’daki özel üniversiteler yıllık €16,000 (US$17,360) gibi bir miktar isteseler de; devlet üniversiteleri önemli derecede ucuzdur ve lisans eğitimi için yılda €850 ile €1,000 (US$920-1,080) arasında ücret alırlar. AB öğrencileri; burslar, krediler, yardımlar ve muafiyetler gibi maddi yardım fırsatlarında İtalyan öğrenciler ile aynı haklara sahiptir. İtalya’daki yaşam maliyetleri de beklediğiniz kadar yüksek değildir; aylık €1,200 (US$1,300) civarında tutar. Bu yıl Milan, QS En İyi Öğrenci Şehirleri arasında 36. sırada yer almıştır.

Yurtdışında Ücretsiz Eğitim - İspanya

İspanya
İspanyol öğrencilerle aynı eğitim haklarına sahip olan AB öğrencileri, yüksek eğitim ücreti ödemezler. Uluslararası öğrenciler ise, bir devlet üniversitesinde yıllık €680 ile €1,400 (US$740-1,500) arasında bir ücret ödeyerek İspanya’da eğitim alabilirler. Ücretler ‘kredi başına’ ödenmektedir ve yüksek lisans seviyesinde fiyatlar artabilir. İspanya’da yaşamak için €900 ile €1,100 (US$970-1,200) aralığında yaşam harcaması yapmayı düşünebilirsiniz. Barselona ve Madrid; QS En İyi Öğrenci Şehirleri arasında yer almaktadır ve sırasıyla 19. ve 39. sırada yer alırlar.

Yurt dışında bedava eğitim için diğer yerler (veya düşük ücretle)

Arjantin
Arjantinli öğrenciler üniversitelere ücretsiz erişim hakkına sahipken, uluslararası öğrenciler ülkedeki devlet üniversitelerine kaydolmak için cüzi miktarda bir göstermelik ücret öderler. Arjantin’deki özel üniversiteler ise; yılda ARS 43,800 (US$5,000)’a kadar çıkabilen ücret talep edebilmektedir. QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2015 arasında Arjantin’in başkenti Buenos Aires, 24. sırada gösterilmiştir.

Hindistan
Hindistan’da lisans seviyesinde okuyan uluslararası öğrenciler; Rs 75,350 ile Rs 332,400 (US$1,200-$5,300) aralığında eğitim ve konaklama ücretlerini kapsayan yıllık bir ücret öderler. Devlet kurumları hemen hemen benzer ücretler talep ederken, yüksek lisans dereceleri daha yüksek ve özel okullar ise daha da yüksek fiyatlarda hizmet verir. Hindistan’daki yaşam maliyetleri, çoğu öğrenci için oldukça caziptir. Numbeo’ya göre tüketici fiyatları İngiltere’ye oranla %236 daha ucuzken, kira fiyatları de %471 daha ucuz görünmektedir.

Tayvan
Tayvan’daki eğitim ücretleri; ülkenin en iyi üniversitelerinin uygun maliyetli programlar sunması sayesinde paranın karşılığını verir. Örneğin, 2014/15 QS Dünya Üniversite Sıralamalarında 76. sırada yer alan, ülkenin lider üniversitesi National Taiwan University (NTU), geçen sene lisans öğrencilerinden yıllık sadece NTD 50,460-62,100 (US$1,600-2,000) kadar bir ücret aldı. QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2015’te Taipei; dünya çapında 25. sırada yer aldı ve öğrenciler için en uygun maliyetli şehir 2015 seçildi.

Yazan: Laura Tucker
www.topuniversities.com
www.turkishstudent.com.tr

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.