TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerBulgaristan'da EğitimBulgaristan’da Öğrenci Yaşam ve Eğitim Maliyetleri
Bulgaristan’da Öğrenci Yaşam Ve Eğitim Maliyetleri

Bulgaristan’da Öğrenci Yaşam ve Eğitim Maliyetleri

Bulgaristan’daki öğrenci yaşam maliyetleri, sadece Avrupa değil dünya çapında en düşük maliyetlerden biridir. Bu yüzden Bulgaristan’da uluslararası öğrenciler ve özellikle Avrupalı uluslararası öğrenciler; çok ucuza sunulan Bulgaristan’ın iyi üniversitelerinden, İngilizce, Fransızca ve hatta Almanca sunulan programlardan etkilenerek buraya gelmektedir.

Fiyatlar şehirden şehire değişiklik gösterir ve büyük şehirlerde yaşamak daha pahalıdır. Ancak genel anlamda yemek masraflarınız İngiltere’dekine oranla yarısı kadar; konaklama ve elektrik-su masraflarınız İngiltere’nin en fazla üçte biri kadar tutacaktır. Yaşam için konaklama tercih ve yaşam şeklinize göre aylık 500- 800 Euro civarında bir bütçe ayırmanız gerekir.

Eğitim ücretleri oldukça makuldür ve birçok uzmanlık alanı için Avrupa’nın en ucuzudur: örneğin İngilizce tıp eğitimi için yıllık ücret 8000 Euro’dur.

Bulgaristan’daki üniversite eğitim ücretleri, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en ucuz olanlar arasındadır. Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinin vatandaşları indirimli ücretlerle eğitim alır veya Bulgaristan’daki burslardan faydalanırlar. Bulgaristan bursundan faydalanmanın tek koşulu Bulgarca öğrenerek, diğer Bulgar öğrencilerle birlikte kayıt sınavını geçmektir. Ayrıca Bulgar dilinde verilen programların İngilizce verilen programlara göre biraz daha ucuz olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

Bulgaristan üniversitelerindeki eğitim ücretleri; üniversite, uzmanlık, eğitim dili ve eğitim seviyesine (lisans veya yüksek lisans) bağlı olarak değişir.

Avrupalı öğrenciler için eğitim ücretleri:

Avrupalı öğrenciler, sunulan programlara bağlı olarak ülkenin dilinde (Bulgarca) veya uluslararası dillerde (İngilizce, Fransızca ve Almanca) eğitim almayı seçebilirler. Ekonomi yapmak isteyen Avrupa Birliği öğrencileri, Bulgar dilinde eğitim almayı seçerek Bulgaristan bursundan faydalanabilirler.

Bulgaristan’daki AB öğrencileri, üniversite eğitimlerini finanse etmek için 2 ayrı seçeneğe sahiptir:

Diğer Bulgar vatandaşları ile aynı şekilde başvuru yapar ve eğitim alır. Bunun için Bulgar dilinde eğitim almalıdır; ancak Devlet bursunu alabilmek ve bir yere girmek için Bulgaristan ve AB’den gelen diğer tüm öğrenci adaylarıyla birlikte rekabetçi giriş sınavlarına (örn. tıp eğitimi için Biyoloji ve Kimya, teknik eğitim için matematik, vs.) girmek zorundadır;

Diğer tüm yabancı öğrenciler (AB olmayan) ile aynı şekilde başvuru yapar ve eğitim alır. Kendi masraflarını ödeyen bir öğrenci olarak eğitim ücretinin tamamını ödemelidir.

AB ülkelerinden olmayan öğrenciler için eğitim ücretleri:

Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkeden gelen uluslararası öğrenci; Bulgaristan’da eğitime sadece kendi masraflarını karşılayacak öğrenci olarak başvurabilir. Yıllık ücretin tamamını ödemelidir, genellikle yılda iki seferde ödenir: İlk yarısı vizeye başvurmadan önce, diğer yarısı ise ikinci dönem başlamadan önce ödenir. Bulgar dilinde verilen eğitimin uluslararası dillerde verilen eğitime göre biraz daha ucuz olduğunu unutmayın!

Bulgaristan’da yaklaşık eğitim ücretileri;

  • Tıp, dişçilik, eczacılık:  5500 ile 8000 Euro arası
  • Teknik eğitim: 2200 ile 3500 Euro arası
  • Ekonomi eğitimi: 2200 ile 4000 Euro arası

Kaynak : Study in Bulgaria

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.