TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerBulgaristan'da EğitimBulgaristan’da Yaşam
Bulgaristan’da Yaşam

Bulgaristan’da Yaşam

İnsanların Bulgaristan’da yaşamayı seçmelerinin asıl sebebi; emlak fiyatları, konaklama, öğrenci eğitim ücretleri, toplu taşıma, yiyecek ve restoran gibi maddeleri içeren yaşam maliyetlerinin ucuz olmasıdır. Bulgaristan’da yaşamak, emekli olmak için harika bir fikirdir çünkü burada fiyatların düşük olmasının yanında iyi bir sağlık sistemi ve ılıman iklim hakimdir. Ancak sadece emekliler Bulgaristan’a taşınmazlar; büyük sayılarda genç yetişkin ve aileler Bulgaristan’a gelmektedir. Öğrenciler de Bulgaristan’da birkaç yıl geçirmek için gelenler arasındadır.

Bulgaristan’da yaşam; özellikle Batı ülkelerindeki stresli çalışma ortamlarından gelen birçok insan için hayatın daha güzel yönlerinin keyfini çıkarma fırsatı verir: yazın plaj keyfi, kışın kayak, golf, dağlarda yürüyüş, binicilik, balık avı, futbol, resim, fotoğrafçılık, kuş izleme, opera, tiyatro, müzik, kulüpler, konserler, sinema… aradığınız her şey burada.

Diğer yandan Bulgaristan’da yaşarken günlerinizi bahçede oyalanarak geçirebilir ve akşamları komşularınızın yaptığı gibi ev yapımı şarabınızı içerken gün batımını izleyebilirsiniz. Bulgaristan’da nerede olursanız olun, eski dünyanın yeniyle buluştuğu eşsiz bir mimari görebilirsiniz.

Yaz tatili için Bulgaristan’ı seçen yabancı turistlerin birçoğu, Karadeniz kıyılarında sakin deniz esintisinin altında dinlenmeyi tercih eder. Bazıları ise ‘her şey dahil’ olarak adlandırılan paketleri seçer ve yerel nüfustan kendilerini soyutlayarak tatillerinin tadını çıkarırlar. Birkaç yüz Dolar veya Euro ile Alman ve diğer batılı turistler; “Albena”, “Altın Kumlar” ve “Güneşli Plaj” gibi ünlü deniz kıyısı tatil kasabalarında bir hafta geçirirler. Bazıları düzenli olarak geri gelir ve hatta hayatlarının geri kalanını burada geçirmeyi seçerler.

Tüm bu olanaklar uygun eğitim ücretleri, İngilizce eğitim imkanı ve yerel halkın konukseverliği ile birleştiğinde; uluslararası öğrencilerin gelir gelmez burayı ev olarak benimsemelerini sağlar. Kısa veya uzun süreliğine Bulgaristan’da yaşamak, insanlara unutulmaz bir deneyim kazandırır. Uluslararası öğrenciler Bulgaristan kültürüne ve insanlarına kolayca uyum sağlar ve heyecan, eğlence ve yaratıcılık ile dolu öğrenci hayatlarının tadını çıkarırlar.

Kaynak : Study in Bulgaria

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.