TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerHollanda'da EğitimHollanda’daki Dünyayı Keşfedin
Hollanda’daki Dünyayı Keşfedin

Hollanda’daki Dünyayı Keşfedin

Hollanda müthiş icatları, problem çözücü yaklaşımı ve dünyaya açıklığı ile göze çarpmaktadır. Hollanda’da eğitim almak size bir öncü olma, yaratıcı olma ve bağlantı kurma fırsatı sunar. İngilizce olarak sunulan 1.500’ün üzerinde eğitim programı ve kursu, çok çeşitli alanları kapsamaktadır. Tüm programlar ve kurslar lisans, master veya doktora derecesine, diploma ya da sertifikaya geçiş sunar.

Neden Hollanda’da Eğitim?

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ…..

2011-2012 yılında 1.350’den fazla Türk öğrencinin eğitim için Hollanda’ya geldiğini?

Türklerin 400.000 kişilik nüfusla Hollanda’daki ikinci en büyük etnik grup olduğunu?

2012’de Hollanda ve Türkiye’nin 400 yıllık diplomatik ilişkilerini kutladığını?

Öncülük
Hollanda, günlük problemlere yaratıcı çözümler bularak gerçek bir öncü olduğunu kanıtlamıştır. Ülkenin büyük kısmını denizden alarak biçimlendiren Hollanda, deniz seviyesinin altında yaşamakla pragmatik yaklaşımını gözler önüne serer. Bu yaklaşımı, konu eğitim olduğunda da görebiliyoruz. Hollanda gibi küçük bir ülkenin, giderek globalleşen dünyamızda başarılı bir yarışmacı olması için uluslararası oryantasyon son derece önemlidir. Hollanda ayrıca, İngilizce olarak verilen kurslar sunan Avrupa kıtasındaki ilk ülkedir.

Yaratıcı
Hollandalıların uluslararası tasarım endüstrisindeki önemli rolü, yaratıcı yönlerinin bir yansımasıdır. Hollanda’daki yaratıcı sektör, yenilikçi fikirleri ve toprağı delen Hollanda Tasarımı ile dünya çapında üne sahiptir. Belki de Hollanda toplumunda yaratıcılığın bu kadar önemli bir rol üstlenmesinin sebebi, temelinde Hollanda tarzı eğitimin yatmasıdır. Öğrenciler, problemleri çözmeleri ve dosya çalışmalarında birlikte çalışarak bilgi paylaşımında bulunmaları için teşvik edilir.

Bağlantılı
Küçük bir ülke olan Hollanda, çevresindeki ülkelere ve dünyaya açıktır. Diğer ülkelerle birlikte çalışmak, Hollandalılar için başarının anahtarıdır. Hollandalı yüksek eğitim kurumları ve iş dünyası arasındaki güçlü bağlantılar, öğrencilerin uluslararası bir ortamda kariyere hazırlanmaları için staj imkanları ve iş fırsatları yaratır.

Eğitim sistemi

Hollanda’da iki temel yüksek eğitim kurumu türü bulunur: araştırma üniversiteleri ve uygulamalı bilimler üniversiteleri. Araştırma üniversiteleri, akademik veya profesyonel bir ortamda bağımsız araştırma-odaklı çalışmalara ağırlık verir. Uygulamalı bilimler üniversiteleri ise, öğrencileri belirli kariyerlere hazırlayan uygulamalı sanatlar ve bilimler üzerine profesyonel programlar sunar. Yüksek eğitimin bir üçüncü dalı da uluslararası eğitim kurumları tarafından sunulur. Bu kurumlar; özellikle gelişmekte olan ülkelerden gelen ve meslekleri uzmanlık bilgisi gerektiren kişiler için tasarlanmış ileri eğitim kursları sunar.

Araştırma

Hollandalı bilim adamları diğer ülkelerle kıyaslandığında önemli bir saygınlığa sahiptir. Hollanda, nüfusa göre araştırmacı oranı bazında dünya ikincisi ve alıntı yapılan yazılar alanında da dördüncü sıradadır*. Times Higher Education World University Rankings’de en iyi 200 arasında en az on iki Hollanda üniversitesi yer almıştır.

*bilim ve sosyal bilimler dergilerinde en son yayınlanan makaleler temel alınarak ortaya çıkarılan ortalama bir ölçüdür.

Doktora

Doktora dereceleri yalnızca araştırma üniversiteleri tarafından sunulur. Hollanda’daki doktora adayları, öğrenciden ziyade profesyonel araştırmacılar olarak adlandırılır. Gerçekte de doktora adaylarının büyük çoğunluğu, profesyonel araştırma konumlarını güçlendirmek isteyen iş sahibi kişilerdir.

Pratik bilgiler

Adım adım: Hollanda’da eğitim için nasıl hazırlanmalı
Hollanda’da eğitim almaya karar verdiğinizde, kalacağınız yeri ayarlamalısınız. www.studyinholland.nl/checklist adresinde yer alan, adım adım izlenecek kişiselleştirilmiş liste, neyi ne zaman yapacağınızı belirlemenizde yardımcı olur.

1: Bir eğitim programı bulun
Hollanda, İngilizce verilen 1.500’den fazla eğitim programı ve kursu sunmaktadır. Sunulan eğitim seçeneklerini incelemek için www.studyfinder.nl adresini ziyaret edin.

2: Akreditasyonunu kontrol edin
Seçtiğiniz programın NVAO (Hollanda ve Felemenk Bölgesi Akreditasyon Kurumu) ya da bir başka kurum tarafında akredite edilip edilmediğini kontrol edin. Akreditasyon, bir programın kalitesini belirlemede önemli bir ölçüttür.

3: Kurumu kontrol edin
Yönetim Kanununu imzalayarak kurumlar öğrencilere; programları, öğrenci alımları, seçimleri ve danışmanlık prosedürleri konusunda garanti vermiş olurlar. Seçtiğiniz kurumun Yönetim Kanununu imzalayan kurumlar arasında olup olmadığını öğrenmek için www.internationalstudy.nl sayfasını ziyaret edin.

4: Bütçenizi ayarlayın
Eğer eğitim için kendi bütçenizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, www.grantfinder.nl sayfasından burs arayabilirsiniz. Ayrıca ülkenizdeki Hollanda Elçiliği ya da kurumunuzun uluslararası ilişkiler ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

5: Kursa başvurun
Kayıt koşullarını öğrenmek için seçtiğiniz programı sunan Hollanda kurumu ile iletişime geçin. Genellikle bir lisans programı için gerekli koşul, uygun bir seviyede lise diplomasıdır. Bu seviye kurum tarafından belirlenir. Master derecesi programlarına kayıt için ise başvuru sahipleri en az bir lisans diplomasına ya da eşdeğerine sahip olmalıdır. IELTS ve TOEFL, yaygın olarak kabul edilen dil sınavlarıdır. Eğer koşulları yerine getirirseniz, kayıt yaptırmak için kurumun işlemlerini takip edin.

6: Vize koşullarını yerine getirin
Geldiğiniz ülkeye bağlı olarak, Hollanda için bir giriş vizesine ihtiyacınız olabilir. 90 güne kadar olan seyahatler için, bu giriş vizesi kısa kalma vizesi ya da Schengen vizesi olarak geçer. 90 günden uzun süreli seyahatler için bir giriş vizesine (MVV) ve ikamet iznine ihtiyacınız olabilir, ve bunu gideceğiniz kurum sizin adınıza ayarlamalıdır. Hangi prosedürün size uygulandığını ve hangi belgelerin gerektiğini öğrenmek için www.studyinholland.nl/visa-wizard sayfasından Student Visa Wizard’a bakın.

7: Kalacağınız yeri ayarlayın
Kalacağınız yeri bulmak zor olabilir, bir an önce araştırmaya başlayın. Kalacağınız yeri ayarlamada yardımcı olması için gideceğiniz kurumdan yardım istemeyi unutmayın, size daha ayrıntılı bilgi verebilirler.

8: Sigortanızı yaptırdığınızdan emin olun
Hollanda’daki tüm öğrencilerin sağlık sigortası yaptırması zorunludur. Bunu yaptırmak için birçok seçeneğiniz var. Sağlık sigortaları hakkında bilgi, düzenlemeler ve sigortanızı nasıl yaptırabileceğinizi görmek için www.studyinholland.nl/practical-matters sayfasını ziyaret edin.

Eğitiminizden sonra

Hollanda’daki eğitiminizi bitirdikten ve bir Hollanda diploması aldıktan sonra, birçok seçeneğiz var. Burada kalıp eğitiminize devam etmek isteyebilir, belki başka bir ülkede ya da Hollanda’da bir iş bulabilirsiniz. Seçiminiz ne olursa olsun, Holanda ile bağlarınızı koparmamak için www.hollandalumni.nl sayfasından Hollanda Mezunları ağına katılın!

Hollanda’da Eğitim ile İletişime Geçin
Sorular ya da daha fazla bilgi için Hollanda’da Eğitim ile iletişime geçin:
www.studyinholland.nl
www.facebook.com/studyinholland
www.twitter.com/studyinholland
www.youtube.com/studyinholland

Tags

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.