TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerHollanda'da EğitimHollanda’yı Keşfedin
Hollanda'yı Keşfedin

Hollanda’yı Keşfedin

Mükemmel bir yüksek eğitim kurumunda eğitim alıp uluslararası bir ortamın tadını çıkarmak mı istiyorsunuz? Hollanda’da eğitime ne dersiniz? Tüm dünyadan bilginin, fikirlerin ve kültürlerin birleşip kaynaştığı bir ülke. Hollanda, bilimsel anlayış ile yeniliğe giden duraksız bir ilerlemeyi birleştirir.

Hollanda, Shell, Philips ve Heineken gibi global olarak çalışan birçok firmanın başkentidir. Aynı zamanda 500 milyonun üzerinde Avrupalı tüketiciye yakınlığı ve mükemmel taşıma ağları sayesinde Hollanda, dış ticaretin de gözdesidir. On Hollandalı çalışandan birinin yabancı bir firma tarafından istihdam edildiğini bilmek ilginizi çekebilir.

Hollanda toplumu

Ticaret sektöründe, futbol dünyasında, sanat dünyasında ya da bilimsel topluluklarda Hollandalı insanlara rastlayabilirsiniz. Dolayısıyla, yabancı dil bilgileri ve seyahati sevmeleri ile tanınmış olmaları bir rastlantı değildir. Hollanda’ya geldiğinizde, uluslararası anlamda uyum göstermesine rağmen, giderek globalleşen dünyada kendini ortaya koyduğunu görebilirsiniz. Ekonomik, teknolojik, kültürel ve bilimsel açıdan güçlü yanları sizi şaşırtabilir.

Gerçek anlamda uluslararası

Hollandalıların uluslararası ölçüde uyumlu olması şaşırtıcı değildir. Ülkenin 16 milyon sakini, uluslararası geçmişlere sahip kişilerle çalışmaya alışıktır. Aynı zamanda ülkenin Avrupa’daki merkezi konumu, uluslararası firmaların, organizasyonların ve profesyonellerin ilgisini çekmeye devam etmektedir.

Yüksek kalite

Hollanda’nın yüksek eğitim sistemi, yüksek kalitesi ile tanınmaktadır. Bu başarıya ulusal düzenlemeler ve kalite garantisi sistemi ile ulaşılmıştır.
Netherlands-Flanders Accreditation Organization (NVAO), eğitim programlarını düzenli olarak sıkı değerlendirme prosedürüne tabi tutmaktadır. Yalnızca onaylanan programlar Yüksek Öğrenim Eğitim Programları Kayıt Merkezi’nde (CROHO) listelenir ve Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim (OCW) Bakanlığı’nca tanınan yeterlilik ödülleri ile yetkilendirilir. Bunlara ek olarak, Hollanda’da ‘yüksek eğitimde uluslararası öğrenciler için mesleki ahlak kuralları’ uygulanmaktadır. Bu uygulama, eğitim kurumlarının; Hollanda dışından gelen öğrencilere verilen bilgilendirilme, kayıt prosedürleri, danışmanlık ve sunulan kursların yüksek seviyede olduğunu garantilemektedir.

İnilizce eğitim programları

Hollanda, anadili İngilizce olmayan ve İngilizce eğitim programları sunan ilk ülkelerden biridir. Günümüzde Hollanda’nın yüksek eğitim kurumları İngilizce olarak 1500’ün üzerinde eğitim programı sunmaktadır. Bu rakam Avrupa kıtasındaki diğer bütün ülkelerden daha fazladır. Çok çeşitli eğitim programları hakkında detaylı bilgi için www.studyinholland.nl sayfasını ziyaret edin.

Paranızın kıymeti

Hollanda hükümeti, Hollanda yüksek eğitimini diğer ülkelerden gelen öğrenciler ve kariyerlerinin ortasındaki profesyoneller tarafından, mümkün olduğu kadar ulaşılabilir kılmak için çabalamaktadır. Yüksek eğitim teşviklidir, bunun anlamı eğitim ücretleri özellikle de İngiltere ve ABD ile kıyaslandığında nispeten daha düşüktür. Bir Hollanda yüksek eğitim kurumunda bir derece programına veya kursa kaydolmanın yıllık maliyeti AB öğrencileri için 1,713€’dan başlar. Genel olarak eğitim ücretleri AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için daha yüksektir ancak gene de makul boyutlardadır.

Öğretimde Hollanda tarzı

Her bireyin fikirlerine ve inançlarına saygı göstermek, Hollanda’nın kozmopolit ve çeşitlilik gösteren toplumunun yapısına güç katan bir erdemdir. Bu Hollanda eğitim kurumlarında kullanılan öğretim yönetiminin temel kaynağıdır.

Öğretim şekli; öğrenciye yeni öğrendikleri bilgileri kullanırken kendi fikirlerini ve yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri dikkati ve özgürlüğü sunan, interaktif ve öğrenci merkezli bir tarz olarak tanımlanabilir. Tüm eğitim programlarının büyük bir kısmı, yazı yazmaya, belirli sorunları analiz etmek ve çözmek için yapılan grup çalışmalarına, stajlar yoluyla uygulamalı iş deneyimi edinmeye ve laboratuvarlarda deneyler yapmaya dayalıdır. Grup çalışması ile birleşen bu interaktif yaklaşım, sizin bir uluslararası öğrenci olarak, kolayca eğitim sürecinin bir parçası olmanızı garantiler.

Eğer Hollanda’da bir eğitim programına girmeyi seçtiyseniz, geleceğinize mümkün olan en iyi şekilde yatırım yaptığınızın rahatlığını yaşayabilirsiniz. Hollanda’da eğitim almak, açık fikirli olmak ve alanınızın uluslararası bakış açısını genişletmek ile eş anlamlıdır.

Eğitim sistemi

Hollanda iki temel yüksek eğitim kurumu tipine sahiptir: üniversiteler ve uygulamalı bilim üniversiteleri. Üniversiteler, bağımsız araştırma tabanlı uygulamalara odaklanarak öğrencileri doğrudan belirgin bir kariyere hazırlar. Eğer 41 uygulamalı bilimler üniversitesinden birinde öğrenci olursanız, dersleriniz ağırlıklı olarak uygulamalı olacaktır ve açık bir şekilde belirgin bir mesleğe hazırlanacaksınız. Üçüncü olarak yüksek eğitim alanlarından küçük bir başkası da, özellikle uluslararası öğrenciler için hazırlanan programları veren uluslararası eğitim kurumlarıdır.

Eğitim programlarının ve derslerin çoğunluğu sonucunda lisans, master veya doktora derecesi ya da diploma veya sertifika verilir.

Yetenekli araştırmacılar

Lisans ve master programı öğrencilerinden ayrı olarak birçok genç öğretmen de Hollanda’ya gelerek araştırma kariyerlerinin bir sonraki adımına geçerler. Eğer yetenekli bir araştırmacı iseniz, Hollanda’da, alanınızın en iyi araştırmacılarının liderliğinde dört yıl boyunca doktoranız üzerinde çalışma şansınız var. Kendiniz bulabileceğiniz araştırma ortamı yüksek kalitesi ile dünya çapında tanınmaktadır. Hollanda’da doktora yapmak için ayrıntılı bilgiyi www.studyinholland.nl adresinden edinebilirsiniz.

Burs bilgileri

Hollanda’da eğitim almaya karar verdiniz, hangi alanda eğitim almak istediğinizi ve alacağınız dereceyi biliyorsunuz. Bir sonraki adım, herhangi bir bursa yeterli görülüp görülmeyeceğiniz ve nasıl başvuracağınızı öğrenmek. Sayılı miktarda mali destek olanağı bulunmaktadır ve bunlar hakkında bilgiyi, Hollanda’da eğitim almak isteyen öğrencilere sunulan çeşitli Hollanda bursları hakkında bilgileri bir araya getiren online arama motoru www.grantfinder.nl adresinden bulabilirsiniz.

Eğer hala yüksek eğitim sisteminde neler bulabileceğinizi ve uluslararası eğitim programlarının ne kadar çeşitli olduğunu öğrenmek istiyorsanız, bu sorulara yanıt bulabileceğiniz özel bir film. Merak mı ettiniz? www.youtube.com/studyinholland adresinden bu filmi izleyebilirsiniz.

Detaylı bilgi için web adresleri:
www.studyinholland.nl
www.nuffic.nl

Yazan:
Kasia Tyrybon
NUFFIC – Hollanda Yüksek Eğitimde Uluslararası İşbirliği Kurumu
www.nuffic.nl

Tags

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.