TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerİngiltere'de Eğitimİngiltere’de İngilizce öğrenmek için size en uygun okulu nasıl seçersiniz?

İngiltere’de İngilizce öğrenmek için size en uygun okulu nasıl seçersiniz?

Demek İngiltere’de İngilizce öğrenmek istiyorsunuz. Yaklaşık 500 akrediteli dil okulu ve binlerce değişik kursla; burada size mükemmel bir öğrenim deneyimi yaşatacak seçeneğiniz oldukça fazla. Hem de bunu İngilizcenin ana vatanında öğreneceksiniz.

Ama herkes farklıdır. Bir öğrenci için mükemmel olan bir dil okulu, en yakın arkadaşı için uygun olmayabilir ve bu kadar çok seçenek olduğunda bir okulu seçmek de zordur. Sizin için en iyi kursu bulmanıza yardımcı olacak bazı sorular ve cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

1. Ne öğrenmek istediğinizi düşünün

Başlangıç seviyesinde misiniz? İngilizce konuşulan bir ülkede üniversiteye gitmek için İngilizcenizi geliştirmek mi istiyorsunuz? İşiniz için mi İngilizcenizi geliştirmek istiyorsunuz? Yoksa sadece dil becerilerinizi biraz daha iyileştirmek mi istiyorsunuz?

Bu sorulara verilecek cevaplar doğru kurs türünü seçmenize yardımcı olur.

  • Başlangıç seviyesindekiler kısa genel İngilizce kursunu seçmeyi tercih ederler. Bu tür kurslar için altı veya 11 aylık vizeler alabilirsiniz. Çoğu özel işletilen İngilizce dil eğitim (ELT) merkezleri Genel İngilizce sunarlar; bu yalnızca dil becerilerini iyileştirmek isteyenler için de iyi bir seçenektir.
  • Eğer bir derece eğitimine girmeye hazırlanıyorsanız, Genel Öğrenci Vizesi almak için IELTS üzerinden 5.5 (veya seçtiğiniz üniversite için daha yüksek bir seviye) puana ulaşmanız veya Akademik Amaçlar için İngilizce kursuna girmeniz gerekir. Üniversite dil merkezlerinin yanında bazı özel dil merkezleri genellikle bu kursları sunarlar. Ayrıca üniversiteye giden geçiş kurslarını da düşünebilirsiniz, bu kurslar üniversiteye başlamadan önce dil becerilerinizi ve akademik gelişiminizi destekler.
  • Eğer İngilizcenizi işiniz için geliştirmeyi hedefliyorsanız, İş İngilizcesi kursları sunan dil merkezlerine bakın. Bu kurslar mevcut İngilizcenizi daha özgüvenli kullanmanızı sağlar. Bazı uzmanlık kursları işinize özel kelime bilgisini de öğretir.

2. Nerede olmak istediğinizi düşünün

İngiltere’de eğitim almak için tek adres Londra değildir! Burada mükemmel İngilizce dil merkezleri bulunan daha birçok güzel şehir, kasaba ve köy vardır ve birçok öğrenci için Londra’ya göre daha iyi seçenekler mevcuttur. Kolayca Londra’yı gezmeye gidebilirsiniz, dil okullarının çoğu buraya geziler düzenler.

Bu yüzden edinmek istediğiniz deneyimi daha iyi düşünün. Sizin için önemli olan ne? Şehirde mi olmak istersiniz? Belki bir kasaba veya deniz kıyısı? Bir üniversite kampüsü?

Gençler için harika sosyal hayatı olan bir öğrenci şehri mi arıyorsunuz; Newcastle veya Sheffield gibi? Bir sürü müze ve kültürel mekan mı görmek istiyorsunuz? Bir sürü uluslararası İngilizce öğrencisinin yaşadığı bir yer mi istersiniz; Brighton veya Bournemouth gibi? Yoksa çok az öğrencisi olan daha küçük bir kasabada mı yaşamak istersiniz?

Ne tür bir eğitim deneyimi edinmek istediğinizi de bir düşünün. Birçok öğrenciyle birlikte bir üniversite, yüksekokul veya çok büyük bir dil okulunda mı daha iyi öğrenirsiniz? Yoksa herkesin isminizi bildiği daha küçük bir öğretim merkezinde mi eğitim almak istersiniz?

Bu soruların cevapları sizin için en iyi ELT merkezini bulmak için kısa liste çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

3. Bütçenizi düşünün

Türk öğrencilerinin buraya gelmesi için İngiltere vizesi almaları gerekir, bu da yalnızca tam akrediteli ELT merkezlerinde eğitim alabileceğiniz anlamına gelir. Böylece hangisini seçerseniz seçin, yüksek standartlarda eğitim, öğretim, refah ve konaklamayı bulacaksınız. Dil merkezlerinin fiyatları oldukça rekabetçidir ama Londra ile güney İngiltere’de daha pahalıyken, kuzey bölgede daha ucuzdur.

4. Ne kadar hızlı öğrenmek istediğiniz düşünün

Dil becerilerinizi geliştirmek için İngilizce konuşulan bir ülkeye gelmeyi seçtiniz ama sınıf dışındaki zamanınızın tamamını Türkçe konuşarak geçirirseniz, bu hızlı öğrenmenize yardımcı olmaz.

Kısa listeye aldığınız okullarla iletişime geçerek okullarında kaç tane Türk öğrencinin olduğunu öğrenmek ve iyi bir uluslar karmasına sahip bir okulu seçmek iyi bir fikir olacaktır. Böylece sınıf arkadaşlarınızla ve yeni arkadaşlarınızla İngilizce konuşmaya çabalayacaksınız. Öğrencilerin en hoşuna giden şeylerden biri de dünyanın her yerinden arkadaşlar edinmektir.

Ayrıca aile yanında konaklamayı seçmek de iyi bir fikirdir. Böylece İngiliz bir ailenin evinde yaşayacak; akşamları ve hafta sonları ev sahiplerinizle sohbet ederek İngilizcenizi uygulamaya dökeceksiniz.

Sizin için mükemmel İngilizce dil okulunu seçmenin sonraki adımları

Tüm bu sorular hakkında düşündüyseniz, ihtiyaçlarınıza en iyi yanıt verecek kursu ve merkezi seçme konusunda daha net bir fikriniz var demektir.

English UK, İngilizce dil merkezlerinin ulusal birliğidir ve İngiltere’deki akrediteli merkezlerin çoğu buna üyedir. Web sitemiz size İngiltere’deki okullar hakkında fikir sahibi olmada yardımcı olacaktır. Türkçe olan online kurs bulucumuza (https://www.englishuk.com/tr/gelismis-bulucu) bir göz atın; sizin için mükemmel dil okulunu aramanızı hızlandıracaktır. Ayrıca https://www.englishuk.com/en/students sayfasında da İngiltere’de eğitim hakkında birçok bilgi var.

Size seçiminizi yapmanız, vizeye başvurmanız ve kayıt yaptırmanızda yardımcı olması için bir yurt dışı eğitim acentesiyle irtibata geçmek de iyi bir fikirdir. Eğer bunlardan bir tanesini bulmak isterseniz, English UK’nin Türkiye’de İngilizce dil merkezlerimizle hali hazırda başarıyla çalışan partner acenteleri bulunuyor. https://www.englishuk.com/en/students/your-study-options/find-an-educational-agent/english-uk-partner-agency-directory

Dil maceranıza başlamanız için sizi ağırlamayı dört gözle bekliyoruz!

Susan Young; İngiltere’deki akrediteli İngilizce Dil Okullarının ulusal birliği olan English UK’de basın ilişkileri müdürüdür. www.englishuk.com

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.