TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerİngiltere'de EğitimNeden Portsmouth’a Gelmelisiniz?
Neden Portsmouth’a Gelmelisiniz?

Neden Portsmouth’a Gelmelisiniz?

Portsmouth’ta nereye giderseniz gidin, eski ve yeninin dinamik bir karışımını bulursunuz. Old Portsmouth’ un Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüyün veya bölgenin butik galerilerine ve ilginç kafelerine göz atın. Gunwharf Quays alışveriş merkezinde kendinizi şımartın, Tarihi Tersane (Historic Docyard)’ de geçmişi keşfedin veya Southsea Common’da piknik yapmak için İngilizler için vazgeçilmez olan balık ve kızartması alın.

Portsmouth, yaşamak ve ziyaret etmek için harika nedenlerle dolu, tarihi ve hareketli bir liman kentidir. Gurur duyulan denizcilik mirasından, dünya standartlarında ziyaretçi çeken müstesna yerlere, müzelere ve galerilere, eşsiz alışveriş merkezlerine, yemek yiyebileceğiniz harika yerlere ve kilometrelerce uzanan sahil şeridine kadar Portsmouth kesinlikle herkes için bir şeyler sunmaktadır.

Şehir İngiltere’nin güney kıyısında bulunmaktadır ve ülkenin tek ada kentidir. Yaşamak, çalışmak ve okumak için idealdir. Portsmouth’ ta muhteşem müzeler, canlı müzik mekanları, sanat galerileri, edebi miras, gece hayatı, festivaller ve yıl boyunca sayısız etkinliklerin yapılacağı çok şey vardır.

Ünlü İngiliz yazar Charles Dickens Portsmouth’ ta doğmuştur. Edebiyat severler Portsmouth’ ta bulunan Charles Dickens’ ın yaşadığı evi ve müzesini ziyaret ederek harika vakit geçirebilirler. Ayrıca Conan Doyle’ un Sharlock Holmes adlı eserini yazarken kaldığı ev de Portsmouth’ tadır.
Dünyaca ünlü bu yazarlar, şehirdeki müzelerde ve sık sık yaşanan etkinliklerle anılırlar.

Portsmouth’ ta büyük açık hava etkinliklerine, deniz kıyısında 100 dönümlük bir açık alan olan Southsea Common ev sahipliği yapar. Spor, piknik ve aile buluşmaları için popüler bir mekandır.

Ayrıca Kral VIII. Henry’ nin en ünlü kalelerinden biri olan Southsea Kalesi de Southsea Common’ dadır. Kalenin konumuna bakılarak Kral Henry’ nin amiral gemisi Mary Rose’ un batışını izlediği söyleniyor. 437 yıllık gemi, İngiltere’ nin Donanma tarihi içinde önemli bir yere sahip olan Portsmouth’ taki Historic Dockyard’ da bulunan birçok cazibe merkezinden biridir. Burada ayrıca Lord Nelson’ un amiral gemisi olan HMS Victory, HMS Warrior 1860 ve Kraliyet Donanması Ulusal Müzesi vardır.

Gunwharf Quays, fantastik fiyatlarla tasarımcı ürünler için bir numaralı hedeftir. Gunwharf ayrıca şehir, kıyı şeridi ve ötesinde muhteşem manzaralar sunan Emirates Spinnaker Tower’ a ev sahipliği yapmaktadır. Emirates Spinnaker Tower’ ın kentin 170 metre yukarısından çağdaş siluetine hükmetmesi onu Big Ben ve London Eye’dan daha uzun yapıyor. Açık bir günde, ziyaretçiler 23 mil kadar uzanan 350 derecelik panoramalar görebilir.

Şehir ayrıca çok çeşitli harika mağaza, market ve butik ile hızlı bir alışveriş merkezi haline geliyor. Uzun geçen alış veriş terapisinin ardından, deniz kenarındaki pek çok kafe ve restorandan birinde rahatlayabilir sıcak bir içecek alabilirsiniz.

Bu nedenler Portsmouth’ un yaşamak ve ziyaret etmek için cazip bir yer olduğuna cevap vermiyorsa, bir de bunu düşünün: Şehir, ülkenin diğer bölgelerini keşfetmek için ideal bir merkez haline gelen başkent Londra’ dan tren ve karayolu ile sadece 1,5 saat uzaklıktadır. Ancak, Londra’ nın aksine, Portsmouth yaşamak ve ziyaret etmek için nispeten ucuz bir şehirdir; konaklama, dışarıda yemek yemek ve günlük harcamalar gibi yaşam maliyetleri Portsmouth’ta % 54 daha düşüktür. Bu, kentin birçok cazibe merkezinin ve gece hayatının tadını çıkarmak ve İngiltere’deki diğer şehirleri ve turistik yerleri ziyaret etmek için cebinizde daha fazla para demektir.

Peki neden Portsmouth? Gerçekten sormanıza gerek var mı?

Hatice
hatice@spinnakerschoolofenglish.com

Tags

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.