TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerİngiltere'de EğitimBir İngiltere üniversitesine başvurma tüyoları
Bir İngiltere üniversitesine başvurma tüyoları

Bir İngiltere üniversitesine başvurma tüyoları

Üniversiteye başvuru zamanı heyecan verici olduğu kadar göz korkutucu da olan bir süreçtir. Kendim bir uluslararası öğrenci olarak, günümüzde öğrencilerin karşılaştığı aynı önemli soruyla ben de karşılaşmıştım: Hangi alanda eğitim almak istiyorum, neden ve nerede? Kendinize, seçilen bir alanda eğitim alma isteğinizi tetikleyen ana etmenlerin neler olduğunu sormalısınız? Tutku ve ilgi alanlarınız? Maddi kazanım? Arkadaşlarınız ve aileniz? Bunun için çok erken de olsa, iş tanımlarına bakmak size birtakım şeyleri göz önünde bulundurma ve kendinizi gerçek iş ortamında o işi her gün yaparken görme şansı verebilir. Birçok durumda üniversitede aldığınız ders, gireceğiniz profesyonel kariyer yolunu dikte eder. Eğer seçtiğiniz kariyer yolunu başvurduğunuz dersler ve derece programlarıyla uyumlu şekilde araştırırsanız, bu sizi ortalamanın üzerine çıkaracaktır.

Her öğrenci için bir eğitim kurumu vardır ve gittiğiniz üniversite size özeldir ve bireyseldir. Üniversitede edindiğiniz deneyimler, kurduğunuz arkadaşlıklar ve iletişim ağları hayat boyu sürer. Bu yazıyı okuduğunuza göre eğitim alma seçiminizi İngiltere’ye kadar filtrelemişsinizdir. Sonuçta İngiltere dünyanın en yüksek saygınlığına sahip yüksek eğitim sıralamalarından birine sahiptir. Yapmanız gereken tek şey, QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması, Times Yüksek Eğitim Dünya Üniversiteleri Sıralaması ve Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (Şangay) gibi herhangi bir yüksek eğitim sıralamasına bakmak olacaktır; bunlar size gerçekleri yansıtır. Ne var ki, seçtiğiniz alana ve derinlemesine inmek ve alana özel sıralamalara da bakmak son derece önemlidir. Bu doğru gerekçelerle doğru üniversiteyi seçmenizi sağlar.

Eğer temel hedefiniz seçilmiş bir alan için yüksek sıralarda yer alan bir eğitim kurumuna gitmekse, o zaman eğitim alanına göre üst sıralarda yer alan kurumların listesine zaten sahip olacaksınız. Bundan sonra sizin için en uygun ortamı seçmek üzere bir kampüs veya şehir ortamını seçmek üzere filtrenizi daraltabilirsiniz. Mezun olmadan önce yüksek profile sahip firmalar ve kurumlar ile tanışma fırsatı sunan 3. yıl yerleştirmeleri birçok İngiltere üniversitesinde uygulanmaya başladı. Örneğin yüksek profilli çok-uluslu şirketlerle veya organizasyonlarla iletişim kurabileceğiniz işletme alanında güçlü bir eğitim programı arıyorsanız; Londra doğru bir seçenek olacaktır. Diğer taraftan örneğin Deniz Arkeolojisi alanında bir program arıyorsanız, kıyıya daha yakın olan bir program en iyi seçenek olabilir. Temelde düşündüğünüz programın başarısını, üniversite hayatınızla eşleştirebildiğiniz paket en iyi seçenek olacaktır.

Karar verme süreci kendinize şu soruları sorarak devam eder: Büyük bir üniversitede canlanan bir öğrenci misiniz yoksa daha küçük bir eğitim kurumu mu arıyorsunuz? Tüm hareketliliği ve size sunduğu sonsuz fırsatlarıyla bir şehir kampüsünde olmayı mı tercih edersiniz? Yoksa geleneksel bir kampüste mi en iyi şekilde eğitim alırsınız?

Bir lisans derecesine başvuruyorsanız, üniversitelerin büyük çoğunluğu ortak başvuru sistemi olan UCAS kullanır; burada 5 tercihinizi listelersiniz (çoğu eğitim alanı için). Akademik performansınıza bağlı olarak riski dağıttığınızdan emin olun. Gerçekçi olun. Daima bir garanti kurum tercihiniz olsun ve kişisel niyet mektubunuzu başvurduğunuz eğitime yönelik olarak hedefleyin. İster lisans ister yüksek lisans olsun; kişisel niyet mektubunuz seçtiğiniz alana ilginizin sebeplerine, bu eğitime yatkınlığınıza ve mesleki alanınızda gelecek adımlarınız hakkındaki görüşlerinize odaklanmalıdır.

Bir üniversiteyi seçme ve başvuru yapmanın en can alıcı kısmı, hedeflediğiniz kurumlara ulaşmaktır. British Council gibi üst seviye eğitim sergilerine katılmak, üniversite temsilcileriyle yüz yüze tanışma fırsatı verir. Temsilcilere üniversitenin nasıl olduğunu, kurumda eğitim alan öğrencilerin çeşitliliğini ve kurumu eşsiz kılan şeylerin neler olduğunu sorma şansı yakalarsınız. Sizlere kampüs hayatı ve öğrenci desteği hakkında bilgiler verirler, şanslıysanız temsilcilerin kendileri bile o üniversitenin mezunları olabilirler. Her şeyden önemlisi, birer uluslararası öğrenci olarak temsilciler sizleri kendi ülkenizdeki mezunlar ile iletişime geçirme imkanı da verebilirler. Kendi ülkenizdeki erkek ve kadın mezunlara deneyimlerinin nasıl olduğunu ve şu anda kariyerlerinin ne aşamada olduğunu sormak için harika bir fırsattır.

Akademik istekliliğiniz ve performansınız, kendinizi nerede bulacağınız konusunda büyük bir rol oynar. Tahminler denklemlerden çıkarıldığı için sıralamalar çok önemlidir. Ne var ki, kurumdan neler elde edeceğiniz ve ne kadar başarılı olacağınız size bağlıdır. Kurumunuzun size sunduğu tüm kaynakları kullanın; zamanla ve sıkı çalışmayla bu sizi hedeflerinize ulaştıracaktır. Üniversite deneyimi kazanmak ve sahip olmak sizin elinizde. Bu sizin olgunlaşma töreniniz ve gelecekte hangi yolda ilerleyeceğinizi belirleyecek.

Ghazi Lashab
Uluslararası Müdür
City, University of London
Ghazi.Lashab@city.ac.uk

Tags

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.