TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz

Rusya’da Eğitim

Rusya’da eğitimin gelenekleri yüzyıllara dayanmaktadır ve son derece sağlam, derinlemesine ve kapsamlı olmasıyla tanınmaktadır. Rusya eğitiminin en önemli avantajlarından biri; uluslararası öğrencilerin Rusya’da ücretsiz eğitim derecesi edinme imkanına sahip olmasıdır; zira burada Kota programı çerçevesinde burslar bulunmaktadır.

Rusça sunulan kursların çeşitliliği oldukça zengindir, ayrıca iki dilli programların yanında tamamen İngilizce sunulan programlar da bulunmaktadır.

Hangi uzmanlık alanlarını seçebilirsiniz?

Rusya; Mühendislik alanlarında, Doğal Bilimler, Matematik, Filoloji ve tabi ki Rusya Çalışmalarında kaliteli eğitim sunar. Rusya’daki tıp eğitimi de uluslararası öğrenciler arasında oldukça popülerdir çünkü Avrupa üniversitelerinden çok daha uygun maliyetlidir; bunun yanında üniversiteler WHO & ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada gibi lider ülkelerin Tıp Meclisleri tarafından akredite edilmişlerdir. Ayrıca bu eğitim; tek tek semptomlara ve kondisyonlara odaklanmak yerine, genel olarak vücudun işleyişleri hakkında derinlemesine bir anlayış kazandırır. Rus müziği, balesi, tiyatrosu ve sinematografisi gibi kültürel bilimler; uluslararası öğrenciler arasında bir diğer popüler alandır.

Ücretsiz veya ucuz

Rusya hükümeti yabancı öğrencilere ücretsiz eğitim vermek adına her yıl yaklaşık 15.000 kota sunar. http://studyinrussia.ru/study-in-russia/scholarships/
Eğer Rusya’daki eğitim kotasına hak kazanamazsanız bile, belirli miktar karşılığında eğitim alabilirsiniz. Rusya’daki eğitim maliyetlerinin, ABD veya Avrupa’daki aynı eğitim programına kıyasla çok daha ucuz olacağından emin olabilirsiniz. Örneğin; İngiltere’de Tıp üzerine bir Lisans derecesi için yıllık yaklaşık $32.589,38 ödersiniz; bunun yanında St. Petersburg’daki First Pavlov Tıp Eyalet Üniversitesi’nde Tıp üzerine bir Lisans derecesinin yıllık maliyeti ise yalnızca $4.255,08 kadardır. Devletin sunduğu kotaların yanında; Rusya’da eğitim gören öğrenciler için üniversitelerin kendilerinin sunduğu burslar da dahil olmak üzere birçok burs ve fon bulunmaktadır.

Anadili Rusçadan farklı bir dil olan yabancı öğrencilerin; eğitim programlarına başlamadan önce bir yıllık Rusça dil kursunu tamamlayabileceklerini de hatırlatmamız gerekir. Bu kurs, devlet kotasına hak kazanan öğrenciler için ücretsizdir.

Rusya eğitiminin yapısı

Rusya; 2003 yılında Avrupa ülkelerinin Eğitim Bakanlarının Berlin toplantısında Bologna sürecine katılmıştır.

Bologna sistemini benimsemeden önce Rusya yüksek eğitimi (Lisans ve Master dereceleri) Uzmanlık derecesi (специалитет) olarak biliniyordu. Bir Uzmanlık eğitim programı 5 yıl sürer ve koşullu olarak Avrupa üniversitelerinde alınan Lisans + Master derecesinin bileşimine denk gelmektedir. Bir Uzmanlık kursunu tamamlayan öğrenciler, genellikle yüksek lisans eğitimine başvurarak Doktora derecesine eşdeğer bir eğitim alırlar.

Rusya’daki bazı kurumlar halen eski sistemi uygulamaktadır ancak birçoğu Bologna sürecine katılmıştır. Bu nedenle Rusya’daki eğitim sistemi günümüzde aşağıdaki şekilde temsil edilmektedir:

 1. Lisans derecesi (4 yıl)
 2. Master derecesi (2 yıl)
 3. Yüksek lisans eğitimi (PhD derecesine eşdeğer – 3 yıl)
 4. Doktora Derecesi (Bir profesörlük pozisyonuna ilerlemek için bir tez çalışması).

Rusya’daki resmi eğitim dili Rusçadır. Ancak eğitim programınızdan önce bir yılınızı dil kurslarında harcamak istemiyorsanız, İngilizce verilen eğitim programlarını araştırabilirsiniz. Rusya’daki tanınan üniversitelerin hepsi, İngilizce verilen birçok program sunmaktadır.

Rusya’daki En İyi Üniversiteler

İşte Rusya’daki en iyi 10 üniversite:

 1. Lomonosov Moskova Eyalet Üniversitesi (Moskova)
 2. Saint Petersburg Eyalet Üniversitesi (Saint-Petersburg)
 3. Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü (Moskova)
 4. Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Yüksek Okulu (Moskova)
 5. Bauman Moskova Eyalet Teknik Üniversitesi, Bauman MSTU (Moskova)
 6. Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhI (Moskova)
 7. Ulusal Tomsk Politeknik Araştırma Üniversitesi (Tomsk)
 8. Novosibirsk Ulusal Araştırma Eyalet Üniversitesi (Novosibirsk)
 9. Ulusal Araştırma Tomsk Eyalet Üniversitesi (Tomsk)
 10. Kazan Federal Üniversitesi (Kazan)

Rusya’da Eğitim Programları

Rus üniversitelerinde sunulan eğitim programlarının bazıları hakkında kısa bilgiler:

 • Kaliningrad’daki Immanuel Kant Baltık Federal Üniversitesi; İşletmede Yenilikçi Teknoloji alanında iki yıllık Master eğitim programı sunar. Eğitim ücretli yıllık $2.600’dır, üniversite ayrıca birçok burs imkanı da sunar. Eğitim dili Rusçadır.
 • Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü, Yoğun Madde Fiziği lisans derecesi almaları için öğrencileri davet ediyor. Eğitim ücreti yıllık $3.000 ve ayrıca ücretsiz eğitim olanağı da sunuluyor. Bu eğitim programı İngilizce veya Rusça verilebiliyor.
 • Novosibirsk Eyalet Üniversitesi Etnografya, Etnoloji, Sosyal ve Kültürel Antropoloji alanlarında Master eğitim programları sunuyor. Bu eğitim programı yalnızca Rusça olarak veriliyor. Eğitimin yıllık maliyeti $5.200, ancak ücretsiz eğitim olanağı da bulunuyor.
 • Moskova’daki Rusya İnsanların Dostlukları Üniversitesi; Kimya Teknolojisinde Enerji ve Kaynak Tasarrufu İşlemleri, Petrokimya ve Biyoteknolojiler alanlarında lisans dereceleri sunuyor. Eğitimin yıllık maliyeti $2.500 ve yine burs imkanları mevcut.
 • Ve Saint Petersburg’daki ITMO Üniversitesi; yıllık maliyeti $2.300 olan Bilgisayar Fotonik Bilimi üzerine dört yıllık lisans eğitimi veriyor. ITMO öğrencileri, birçok defa uluslararası öğrenci programlama şampiyonasını kazandı.

Burslar

Daha önceden değindiğimiz gibi, Rusya hükümeti; yabancı öğrencilere her yıl 15.000 kotalı burslar sunar. Seçim kriterleri, kayıt işlemleri ve bazı burslar; belirli ülkelere ve öğrencinin katıldığı üniversiteye bağlıdır. Burslar arasında; ücretsiz eğitim, aylık 3.000 Ruble tutarında harç (1 USD = 55 Ruble), öğrenci kampüslerinde indirimler (kampüste kalacak bir yer, burs sahipleri için aylık 300 ile 700 Ruble arasında değişir) ve seyahat masraflarının karşılanması yer alır. Burslar rekabetçi bir şekilde kazanılır (ülkenin en iyi adaylarına verilir).
Öğrenciler aşağıdaki şekilde burs programına başvurabilir:

 1. Burs hakkında bilgileri araştırın;
 2. İlgilendiğiniz disiplininizi seçin ve üniversitenin bu eğitim programına uluslararası öğrenci kabul edip etmediğini kontrol edin;
 3. Başvuru prosedürlerini netleştirmek için Rusya İşbirliği Ofisi ile (veya Rusya Federasyonu’nun Elçiliği ile) iletişime geçin;
 4. İstenen tüm belgeleri hazırlayın. Buna ilgilendiğiniz 3 üniversitenin belirtilebildiği başvuru formu da dahildir;
 5. 2016 yılının öğrencileri burslara online başvuru yapabilir (ancak bu durumda bulunduğunuz ülkeye bağlı olarak Rusya İşbirliği Ofisine veya Elçiliğe şahsen gitmeniz gerekebilir)
 6. Belgelerinizi Rusya İşbirliği Ofisine veya Elçiliğe teslim edin;
 7. Başvuru durumunuzu takip edin.

Burada yabancı öğrenciler için burslar sunan birçok özel vakıf da bulunmaktadır. Bunlar arasında tam zamanlı Master öğrencilerine özel Vladimir Potanin Vakfı Bursu da yer alır. Rusya’nın önde gelen 75 üniversitesi bu programa katılmaktadır. Burs sahipleri, tüm eğitim dönemleri boyunca aylık 15.000 Rublelik harç alırlar. Bu burs programına başvurmak isteyenler, vakfın resmi web sayfasından başvuru formlarını göndermelidirler. http://www.fondpotanin.ru/programs/360280/about

Oxford Rusya Fon Bursu Programı, ortak üniversitelerde Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler veya Ekonomi eğitimi alan birinci sınıf yüksek lisans öğrencileri için tasarlanmıştır.
Bilişim, Matematik, Psikoloji ve Elektronik alanlarındaki Moskova Vali Bursu, mükemmel başarılarından dolayı tam zamanlı öğrencilere sunulan bir burstur. Bu burs için çeşitli seçim kriterleri vardır: adayların Moskova üniversitelerinden birinde Bilişim, Matematik, Psikoloji ve Elektronik alanlarında Lisans veya Master programına kayıt yaptırmış olması (birinci sınıf öğrencileri başvuru yapamaz), akademik başarıya ve araştırma deneyimine sahip olması gerekmektedir. Bu bursun değeri, ayda 6.500 Rubledir. http://oxfordrussia.ru/for-students/

Fizik, matematik, kimya, Rusça dili ve bilgi teknolojileri alanlarındaki St. Petersburg Hükümeti Özel Bursları; bir takvim yılı içinde her ay verilir. Aylık bursun tutarı 5.000 Rubledir. Başvuru işlemleri her yıl yazın yürütülür. Bu burs, sıra dışı başarıya sahip birinci sınıf öğrencilerine ve başvuru sahiplerine verilir. http://knvsh.gov.spb.ru/premii/

Öğrencilerin Avantajları

Rusya’daki öğrenciler; burs alsın almasın, birçok avantajdan faydalanırlar.

Genellikle toplu taşıma maliyetleri; şehir içinde ve banliyö bölgelerinde öğrenciler için çok daha ucuzdur. Örneğin, Moskova metrosu için aylık seyahat kartının maliyeti 380 Ruble, yani sadece $5’dır.

Birçok müze ve sergiye giriş, öğrenciler için ücretsizdir, ayrıca tiyatro ve diğer kültürel etkinlik mekanlarına giriş için biletler de indirimlidir. Çoğu kafe, özellikle de üniversite ve kampüs içindeki kafeler, öğrenciler için ciddi oranda indirimler sunar.

Hükümet bursu sahipleri, sigorta poliçesinin bir parçası olarak sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahiptir.

Moskova, Saint Petersburg, Kazan, Yekaterinburg ve Novosibirsk gibi büyük şehirlerin, ISIC (Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı) ve standart öğrenci kartını kabul ettiğini de hatırlatmak gerekir.

Yazan
Daria Blinova
StudyQA takımı. StudyQA – www.studyqa.com Dünya çapında akademik programlar için kullanışlı bir araştırma platformu

Tags

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.