TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Rusya'da Eğitim

Rusya’da Eğitim

Rusya’da yüksek eğitim uygun maliyetli, yüksek kalitede ve son derece zengin bir deneyimdir.

İlk bakışta Rusya yüksek eğitim almak için ilk tercih olarak seçilecek bir ülke gibi görünmeyebilir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bilim adamlarının ve genç profesyonellerin topluca ülkeden ayrılması, ülkenin yüksek eğitim sunan lider konumuna gölge düşürdü.

Yalnız, 20 yıl sonra Rusya; bilim ve teknolojiye özel bir odak göstererek, yüksek eğitim sunan diğer ülkeler arasında yerini kanıtlamaya başladı. Süper güç olan ABD bile Rusya’nın belirli alanlardaki başarısını kabul ediyor. ABD Eyalet Departmanı’nın resmi web sayfasında şöyle yazıyor: “Rusya’nın bilim ve teknoloji eğitimine verdiği yüksek önem sayesinde, ülkenin tıp, matematik, bilim, uzay ve havacılık araştırma konularındaki eğitimi halen yüksek kalitede.” Buna bağlı olarak Rusya üniversiteleri, yüksek sayıda uluslararası öğrenci ağırlıyor.

“Yabancı yatırımcılar için devasa bir potansiyel olan Rusya hızla gelişiyor”

Eğitim olanakları

Rusya’nın iki en tanınmış üniversitesi, Lomonosov Moscow State University ve Saint-Petersburg State University’dir. Toplamda Rusya’da 880’in üzerinde yüksek eğitim kurumu yer alır ve uluslararası öğrencilere çeşitli konularda (çoğu Rusça olsa da) çok zengin seçenekler sunar. Rusya’da eğitim, diğer Avrupa ülkeleri ve hatta ABD ile kıyasla çok daha ucuzdur – bir derece programı US$2,000-$8,000 civarında mal olmaktadır. Yaşam maliyetleri de yüksek değildir, öğrenciler aylık ortalama US$300-$400 harcarlar. “Rusya, uluslararası öğrenciler için kalite ve maliyet arasında muhteşem bir denge sunuyor” diyor Southern Federal University’de Uluslararası Projeler Merkezi yöneticisi Alla Batchenko.

Rusya’nın konumu doğu ile batının kesiştiği yerdedir ve öğrencilere zengin kültür ve gelenek çeşitliliğini yaşama fırsatı sunan bir ülke ortaya koyar. Bunların yanında, cömert doğa ülkeye zengin petrol, gaz ve mineral kaynakları bağışlamıştır; bunun neticesinde de çok uluslu şirketler ile birlikte araştırma ve yüksek eğitim heveslisi bilim adamlarını kendisine çekmiştir. “ Yabancı yatırımcılar için devasa bir potansiyel olan Rusya hızla gelişiyor,” diyor Ural Federal University’nin Uluslararası İlişkiler rektör yardımcısı Dr. Maxim Khomyakov. “Bu da burada iş yapmak isteyen şirketlerin sayısının giderek artması anlamına geliyor. Bunun için de, sadece Rusya ticaret kültürünü bilen değil aynı zamanda ülkeye de aşina olan profesyonelleri tercih ediyorlar.” Rusya’daki yüksek eğitimin eskiden beri çok güçlü olduğunu söyleyen Khomyakov; “Üniversiteler yüksek kalitede bilgi sunuyorlar, özellikle de doğa bilimleri, mühendislik, matematik ve bilgisayar bilimi gibi alanlarda.” diyor.

Uluslararası bağlılık

Günümüzde, yurt dışında eğitim için Rusya’yı seçen uluslararası öğrenciler 150’den fazla ülkeden gelmektedir. Ancak Rusya, erişim alanını geliştirmeyi amaçlayarak üniversitelerindeki uluslararası öğrenci sayısını 2020’de daha da fazla sayıya çıkarmayı hedeflemektedir. Ülkenin attığı en önemli adımlardan biri, 2003 yılında Bologna Süreci’ni imzalamasıdır. Lisans ve master derecelerinde Avrupa sisteminin getirilmesi ve İngilizcenin eğitimde orta nokta olması, Rusya’nın yüksek eğitim sistemini yenilemede hızlı bir gelişme yaratmıştır.

Üniversiteler, öncelikli olarak uluslararası öğrenci sayısını artırmaları için Rusya devleti tarafından yönlendirilmiştir ve yüksek eğitim sistemini Avrupalılaştırma çalışmalarını hızlandırmak amacıyla adımlar atılmıştır.

“Ural Federal Yeltsin University’nin Rusya hükümeti tarafından onaylanan kalkınma programı, UrFU’nun 2011 yılında %2.5, 2012’de %3 ve 2020 yılına kadar %15 oranında uluslararası öğrenciyi bünyesine katmayı hedeflemektedir. Bu nedenle UrFU’nun son derece iddialı hedefleri var” diyor Dr. Khornyakov ve şöyle ekliyor; yabancı öğrenciler üniversitenin uluslararası boyutta görünür olmasını sağlayacak ve “üniversitenin elçileri” olacaklar.

Giderek artan ün

UrFU, uluslararası yetenekleri kendilerine çekmek için bir birleriyle yarışacak Rusya’daki yüzlerce üniversiteden sadece bir tanesi. Kurumlar, yüksek eğitim piyasasında kendilerini daha fazla gösterebilmek için uluslararası öğrencileri kendilerine çekme yarışında hızlarını artırdılar. Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından Rusya’daki teknik üniversiteler arasında üçüncü sırada gösterilen Tomsk Polytechnic University (TPO), yarışta öne geçmek için birçok yeni adım attı. “Yabancı üniversiteler ile işbirliği yaparak birçok çift derece programı sunmaya başladık, öğrenciler ile birlikte akademisyenler için de değişim programları sunuyoruz, öğrencilere Avrupa diplomasını destekleyici programlar sunduk ve çok-kültürlü, öğrenci-dostu bir ortam geliştirmeye kendimizi adadık.” diyor TPU’nun Akademik ve Uluslararası İlişkiler rektör yardımcısı Tatyana Petrovskaya. Üniversitenin CESAER ve CLUSTER gibi Avrupa kuruluşlarına üyelikleri bulunuyor. Uluslararası anlaşmalar açısından diğer Rusya üniversiteleri arasında lider konumda olan TPU ve sunduğu programlar; National Quality Assurance (NQA, İngiltere), Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET, ABD) ve Canadian Engineering Education Accreditation Board (CEAB, Kanada) gibi uluslararası organizasyonlar tarafından akredite edilmiştir.

Sunulan kurslar

MGIMO ya da Rusya Dış İşleri Bakanlığı Moskova Uluslararası İlişkiler Eyalet Enstitüsü (Üniversitesi), hali hazırda 20 kursu İngilizce olarak sunmaktadır. Eylül 2012’den itibaren, daha fazla uluslararası öğrenciyi çekmek amacıyla 35-40 adet İngilizce lisans eğitimini başlatacaktır.

Uluslararası yüksek eğitim kurumu olarak tanınan ve her yıl 140’tan fazla ülkeden gelen yabancı öğrenciyi ağırlayan Rusya Eşit İnsanların Üniversitesi (PFUR), giderek artan rekabete hazırlanıyor. Bilimsel Araştırma Departmanı başkanı Tatyana Osadcheva şöyle söylüyor: “Uluslararası öğrencileri PFUR’a çekmek sadece bir zorunluluk değil, aynı zamanda PFUR’un var oluş amacıdır”. “Öğrencilere piyasanın aradığı bilgiyi, yeterliliği ve becerileri veriyoruz” diye ekliyor.

Rusya’nın yüksek eğitim merkezi görünümünü geliştirmek amacıyla hükümet de bölgesel çapta çalışmalar yapıyor. 2003’te “bölgesel eğitim yönetimi sisteminin modernizasyonu”na öncü olmak amacıyla “eğitim bölgesi”ni yarattı. Ayrıca federal bölgelerde, 2007-2009 yılları arasında yaklaşık 12 miyar Ruble (yaklaşık 430 milyon Dolar) tutarında yatırım yaparak yeni üniversiteler kurdu.

Kayıtlar

Rusya’da akademik yıl Eylülde başlar ve Haziranda sona erer. Rusya üniversitelerine başvurmak isteyen tüm uluslararası öğrenciler, başvurularını Mayısın ilk haftasına kadar göndermelidir. Ülke ve üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak isteyen öğrenciler www.russia.edu.ru adresini ziyaret edebilir. Rusya için öğrenci vizesi almak nispeten kolaydır, özellikle de üniversitenin desteği ile. Öğrenciler vize başvurularında diğer belgelerin yanında, ilgili eğitim sertifikalarını ve kendilerini öğrenci olarak kabul eden üniversitenin davet mektubunu sağlamak zorundadır. Uluslararası öğrenciler, tatil döneminde yarı-zamanlı olarak çalışma iznine sahiptir. Ayrıca boş zamanlarında eğitim aldıkları üniversitede öğretim veya destek personeli olarak çalışabilir.

“Üniversiteler uluslararası öğrenci sayılarını artırmak amacıyla yönlendirilirler”

Burslar ve yaşam tarzı

Rusya hükümeti, Rusya’da eğitim alma isteğini ortaya koyan, dünyanın her yerinden potansiyel öğrencilere yılda 3.000 adet burs vermektedir. Kış döneminde sıcaklığın 0°C’nin çok altına düştüğü Rusya’da eğitim deneyimi yaşayacak öğrenciler, kalın giysilerini getirdiklerinden emin olmalıdır. Sıkı çalışmanın değerini bilen, bilgiye susamış her öğrenci, Rusya üniversitelerini eğitimi canlandıran, zenginleştiren ve kesinlikle değerli bir deneyim olarak görecektir.

YARARLI LİNKLER
www.russia.edu.ru
www.russianenic.ru/english
www.recep.ru/en/
www.russia-ic.com
www.cie.ru/eng

 

Yazar: Kanika Tandon

Tags

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.