TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
HomeÜlkelerPolonya'da EğitimNeden Polonya’da Eğitim
Neden Polonya'da Eğitim

Neden Polonya’da Eğitim

Polonya, Doğu Avrupa ile Batı Avrupa arasında coğrafi ve kültürel bir köprü konumunda, büyüleyici bir ülkedir. Kuzey Avrupa platosunun ortasında yer alan Polonya, yaklaşık 1000 yıl önce ilk Polonya devleti kurulduğundan bu yana hayatta kalanların ülkesi olmuştur. Çalkantılı tarihi boyunca vatandaşları kimliklerini korumayı başarmıştır ve günümüzde ülke eski Doğu Avrupa’nın en büyük devletlerinden biri olarak ve Avrupa Birliği içerisindeki en büyük nüfusa sahip üyelerden biri olarak son derece önemli bir konuma sahiptir.

Polonya Avrupa Birliği üyesidir. 2007 yılında Schengen Bölgesine katılmıştır. Sonuç olarak da Polonya’nın Almanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Litvanya sınırlarında pasaport kontrolü kaldırılmıştır. Bunun anlamı; Schengen Bölgesi’ne giriş yapan kişiler bu bölgeye dahil 24 ülke arasında, sınır kontrolünde sıkıntı yaşamadan seyahat edebilmektedir; Portekiz’den Polonya’ya, Yunanistan’dan Finlandiya’ya kadar.

Konumu sayesinde Polonya, Avrupa Birliği’nde özel bir yere sahiptir. Bug nehri kıyısındaki Polonya’nın sınırı, AB’nin doğu sınırı haline gelmiştir. Daha geniş bir coğrafi ve jeopolitik bakış açısıyla Polonya, merkezi bir konumda bulunmaktadır. Giderek daha fazla yabancı yatırım Polonya’ya gelmektedir; bunlar arasında Batı Avrupa’nın yanında ABD ve Asya yatırımcıları da vardır. Polonya’nın coğrafi konumu, taşımacılık işlemlerine kolaylık sağlar ve tahminlere göre ülkeye gelecek göçmen sayısında artış olacaktır.

Polonya yüksek öğrenim kurumları, uluslararası öğrenci değişim programlarına katılmaktadır ve okullar kendi bünyelerinde ikili anlaşmalar ve değişim programları yürütmektedir. Tüm bu girişimler Polonya ve yabancı yüksek eğitim kurumları arasındaki ilişkilerin güçlenmesini sağlar. Erasmus Üniversite Beyannamesi’nde yer alan Polonyalı yüksek öğrenim kurumu sayısı 200’e yaklaşmıştır ve bu sayede Polonyalı öğrencilerin hareketliliği giderek artmaktadır.

Polonya’nın eğitim pazarı, son on iki yılda Avrupa’nın en hareketli gelişen pazarlarından biri olmuştur. Yüksek öğrenim kurumu sayısı beş katına; öğrenci sayısı ise dört katına çıkmıştır. Her yıl yaklaşık yarım milyon öğrenci üniversite ve yüksekokullarda eğitimlerine başlamaktadır.

Polonya’nın akademik geleneği 14. yy’a dayanır, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden bazıları burada yer alır. Jagiellonian University of Cracow, 1364 yılında kurulmuştur. Nicholas Copernicus ve Marie Skłodowska-Curie; dünya çapında tanınmış ve herkese ilham vermiş Polonyalı bilim adamları arasında yer alır.

Günümüzde Polonya üniversiteleri, atalarının ihtişamlı geleneğini sürdürmektedir. Warsaw University, Top Coder uluslararası IT sıralamasında Massachusetts Institute of Technology gibi lider kurumları geride bırakarak birinci sırada yer almıştır. Polonya temsilcilerinden bir de Top Coder bireysel sıralamasında lider konumda yer alır.

Polonya üniversiteleri yüksek kalitede eğitim sunar ve Avrupa eğitim boşluğunda önemli bir tamamlayıcı parça görevi görür. önde gelen tüm üniversiteler İngilizce programlar sunmaktadır. Bunlar arasında tıp, mühendislik, beşeri bilimler, işletme ve finans yer alır. Polonya, Bologna Süreci’nde aktif bir rol oynar. ECTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) sayesinde öğrenciler tam anlamıyla hareketlilik kazanmıştır ve eğitimlerine başka ülkelerde devam edebilmektedir.

KAYNAK: www.studyinpoland.pl

Tags

info@turkishstudent.com.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.